Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Zira mesele sadece süt değil!
Zira mesele sadece süt değil!

Zira mesele sadece süt değil!

nutku tutuldu bülbülün

yârin elini kanatmasın diye

dikenleri kesildiğinde

gülün. 

 

Bu sütunun takipçileri, hatırlayacaktır. Süt sanayicisini memleketin çiğ süt üreticileri taşır ve sadece üretimleri ile değil, yatırımcı ortak sayılmalarını gerektirecek finansal sebeplerle! 2014 yılında örneğin, Ulusal Süt Konseyi’nin verileri baz alınırsa, süte litre başına ortalama 1 lira verilmiş. Oysa bu sütün bir litresinin üretim bedeli, Çiğ Süt Üreticileri ve Tüketicileri Platformu kurucusu Çapar Kanat’ın hesaplamalarına göre, 1,3 lira civarında! Aynı sütü bizim süpermarketlerden alış fiyatımız ise 2,9 lira!

Nihayetinde ürettiği süte sanayiden arzu ettiği karşılığı alamayan, sütünü kendi sattığında “sokak sütü” damgası yiyen ve birlik kuramamış üretici, dişi hayvanını kesime yollayıveriyor. Üretimden çekiliyor. Yerine sermayesini başka sektörlerde yapmış yeni nesil yatırımcılar giriyor. Gelenek yok oluyor, kırsalda yaşayan kente göç ediyor, üretim biçim değiştiriyor, gıda sanayileşiyor…

Gıda güvenliğini raftaki hijyenik kutudaki uht süt olarak değil de; ürettiğinden hak ettiği parasal karşılığı alan ve dolayısıyla toprağını terk etmeden, geleneğiyle, tecrübesiyle gıda üretmeye devam eden köylünün güvencesi olarak görenler şüphesiz farkındalar: bir karabasandan bir başka karabasana uyanarak yaşayacağımız günlerin henüz başındayız!

Böyle bir dönemde Türkiye Slow Food topluluklarından biri, Muğla’da kurulan Yaveş Gari, ülkemizin ilk Slow Cheese etkinliğini gerçekleştirdi!

Adına Uluslararası Peynir Şenliği dediler ve Milas Süt Birliği ile ortaklaşa dört günlük bir program hazırladılar. Bu yıl altıncısı düzenlenen Milas Gıda Tarım Hayvancılık Fuarı’nda açılan ve Türkiye peynirlerinin tadılıp tanıtılmasını sağlayan bir standın, Bodrum’da, ilçenin en işlek alışveriş noktasında gerçekleşen poster sunumların, tadımların ve işletmelerin desteği ile gerçekleştirilen özenli mönü çalışmalarının yanısıra; hemen her gün, üstelik de beş altı saati bulan, yoğun uygulamalı peynir derslerinin yer aldığı bir şenlik bu!

Öncelikle hakkını vermek gerek, buranın köylüleri daha şanslı! Ülkemizin pek çok köşesinde bugün hâlâ sütünü 85 ila 90 kuruştan satmaya çalışan üreticimiz varken, burada birliğini kurmuş bir grup sözkonusu ve bu birlik, Milas Süt Birliği, sütlerine 1,1 lira veriyor. Ama rakamlar ortada! Gıda Güvenliği mevzuatınca bir üreticinin tüm girdisi ve çıktısının faturalanması gerektiği düşünüldüğünde, meraların yok olduğu hatırlanıp, iki ineği olanın bile yem alması gerektiği hesaba katıldığında… 1,1 lira nedir ki?

Bu bağlamda Slow Food Yaveş Gari ekibi ile Milas Süt Birliği’nin ortaklığı daha da değerli zira tüm şenlik süresince Muğla köylülerine, Milas ve Bodrum’un okullarında, meslek liselerinde katılıma açık, ücretsiz ve uygulama içeren peynir atölyeleri düzenlediler. Düzenlediler ki hayvan sağlığından tutun sağım hijyenine, üretim biçimine peynire bir başka bakış kazandırsınlar. Düzenlediler ki her peynirin kendi yöresini yansıttığını hatırlasınlar, farklılıkları kucaklasınlar. Düzenlediler ki sütün hangi hayvandan geldiği, o hayvanın hangi otu yediği kadar üretimlerinin temizliği, üretenin özeni de tada yansır. Düzenlediler ki 1,1 liradan sattıkları sütü işleyip, iyi bir peynire dönüştürüp daha uzun saklayabilsinler ve daha değerli satabilsinler.

Bir yerel Slow Food birliği ve bir yerel Süt Birliği el ele verdi, bir şenlik başlattılar ve sadece kutlamak için değil, asıl yarını aydınlatmak için. Yolları yolumuz olsun. Coğrafyamızın her köşesi şenlik dolsun!

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Defne Koryürek

Defne Koryürek