Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » Yeni Yunan hükümetinden izlenimler
Yeni Yunan hükümetinden izlenimler

Yeni Yunan hükümetinden izlenimler

SYRİZA- ‘Bağımsız Yunanlılar’ (Aneksartiti Ellines- ANEL) koalisyon hükümeti henüz yeni seçilen meclisten güvenoyu almamasına rağmen, Avrupa siyasi gündeminden hiç düşmedi. Bir yandan yeni bakan atamaları, diğer yandan Avrupa Birliği ve troyka ile görüşmeleri gündemi sıcak tuttu. Ekonomik sorunlarının hayatî önem ve kritik gelişmelerine karşın, hepsini bir yazıya sıkıştırmak imkânsız olunca, bugün Türk-Yunan ilişkilerini etkileyen yeni hükümetin üç bakan atamasına değineceğim.

SYRİZA’nın merkez sol veya merkez bir partiyle değil, aşırı sağ bir partiyle hükümet kurma kararı, seçmenlerinin önemli bir kısmında şok etkisi yarattı. Bu hayal kırıklığına rağmen, tepkilerini dile getiremediler. Bunun ardından ANEL’in sadece dışarıdan hükümete destek vereceği değil, içinde önemli bir yer alacağı kesin olunca, bu izlenim daha da kuvvetli oldu. Kısacası, yeni hükümetin sol eğilimi büyük darbe aldı. ANEL, bir bakan ve dört bakan yardımcısıyla hükümete katıldı. Parti Başkanı Panos Kammenos, yeni Milli Savunma Bakanı oldu. Türk-Yunan ihtilaflarının tamamında milliyetçi ve uzlaşma karşıtı görüşlerini her fırsatta vurgulayan Kammenos, yeni çizgisini sergilemekten kaçınmadı. İmia- Kardak olayların yıldönümünde, hayatlarını kaybeden üç subayı anmak için adacıklara uçup çelenk attı. Bu bir ilk oldu, çünkü şimdiye kadar İmia- Kardak anma törenleri aşırı sağ partilerinin tekelindeydi. Türk karşıtı duygularını kışkırtmamak ve Türk-Yunan uzlaşma sürecine zarar vermemek için ister PASOK, ister Yeni Demokrasi, ister koalisyon hükümetleri, böyle etkinliklerden kaçıyorlardı. Yeni SYRİZA- ANEL koalisyon hükümetinin tavır değişikliği not edilmeli.

Ayrıca, Batı Trakya’da Türk Müslüman azınlığın SYRİZA’ya büyük destek vermesi ve Ayhan Karayusuf, Mustafa Mustafa ve Hüseyin Zeybek, toplam üç azınlık milletvekili seçtirnesine rağmen, Trakya’dan tek bakan, SYRİZA’dan değil ANEL’den çıktı. O da eski PASOK milletvekili, milliyetçi çizgisiyle tanınan ve azınlık mensuplarıyla arası iyi olmayan Panayotis Sguridis. Bu karar, yeni hükümetin azınlık sorunlarında yeni bir bakışı olacağına dair umutları gayet soğuttu.

Üçüncü büyük etki yaratan bakan ataması, Dışişleri Bakanlığı’nda. Yeni bakan akademisyen Nikos Kotzias. Eskiden Yunan Komünist Partisi üyesi olduğu, daha sonra PASOK’a geçip Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Yorgo Papandreu’nun danışmanlığını yaptığı ve PASOK’un düşünce havuzu İSTAME adlı kurumun başkanı olduğu Kotzias’ın, 2009 yılında Papandreu ile yolları ayrıldı. Papandreu döneminde Türk-Yunan uzlaşma sürecine hizmet veren Kotzias, SYRİZA’ya geçtikten sonra, daha milliyetçi, Avrupa Birliği karşıtı ve Rusya yanlısı yazılarıyla dikkat çekti. Yeni görevine gelir gelmez, Yunanistan ve Avrupa Birliği arasında Ukrayna konusunda bir karar ile ilgili bir görüş ayrılığı meydana gelince, bütün bu endişeler kuvvetlendi. Sonunda kriz atlatıldı ve Ukrayna kararı oybirliğiyle kabul edildi. Hâlbuki Avrupa Birliği çeşitli kurumlarıyla çok kritik müzakereler yürütecek yeni Yunan hükümetinin itibarı –özellikle Merkez de Doğu Avrupa AB üye ülkelerine karşı– hiç gerekmeyen bir yara aldı.

Bu haftanın gündemi, yeni Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in Avrupa Birliği ile yürüteceği müzakerelerle dolu olacak. Yunan banka sisteminin ve hatta Yunan ekonomisinin akıbeti buna bağlı. Ancak Varufakis’in değil, yeni hükümetin milliyetçi- popülist ideolojik çizgisini kavramak için yukarıda bahsettiğim bakan atamaları çok daha aydınlatıcı olur.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında İoannis N Grigoriadis

İoannis N Grigoriadis
Ioannis N. Grigoriadis, Atina Üniversitesinde hukuk eğitimi aldı. Columbia Üniversitesinde uluslararası ilişkiler ve Ortadoğu çalışmaları alanlarında yüksek lisans, Londra Üniversitesinde siyaset bilimi alanında doktora derecesini alan Grigoriadis, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde öğretim üyesidir. Araştırma alanları arasında Avrupa, Ortadoğu ve enerji politikaları, milliyetçilik ve demokratikleşme bulunuyor.