Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » Trabzonspor milletvekili (?)
Trabzonspor milletvekili (?)

Trabzonspor milletvekili (?)

Türkiye yavaş yavaş seçim sath-ı mailine girerken, Trabzonspor cephesinde yine bağımsız aday meselesi konuşulmaya başlandı. Yine diyoruz, çünkü geride bıraktığımız yerel seçimlerde de aynı konu ortaya atılmış ama bir girişimde bulunulmamıştı.

Trabzonsporluların, siyasete tepki amacıyla bağımsız aday çıkarmaları nasıl bir sonuç doğurabilir? İlk söyleyeceğimiz, kimsenin akın akın aday ya da adayların arkasından gitmeyeceğidir. Çünkî:

Türkiye’de vatandaşın demokratik sürece katkısı son derece sınırlı. Beş yılda bir oy vermekten öte fazla bir şey yok. Hâl böyle olunca ne oluyor, sandık başına giden vatandaş, oraya gidene kadar ne demiş ve ne düşünmüş olursa olsun o anda oy vermek için sahip olduğu parametrelerin bir bileşkesini çıkarıyor, çıkan sonuca göre oyunu veriyor. Futbol ve takım taraftarlığı bu parametrelerden sadece bir tanesi olabiliyor. Bileğini kesseniz takımın forma renkleri akacak olanlar da dâhil, kimsenin tek derdi takımı değil. Bakmayın, taraftar ortamlarında kimsenin “ben daha az taraftarım” deme lüksü olmadığı için bu konu pek dile getirilmez. Mesela şimdi biri kalkıp “ben Trabzonspor için bağımsız aday olacağım, desteklemeyen Trabzonsporlu değildir” gibi bir şey söylese, kimse açıktan karşı çıkamaz, çünkü o zaman “Eksik Trabzonsporlu” olacak, itibar kaybına uğrayacaktır.

Bu oyunu kullanma kriterleri sadece iktidar yanlısı seçmen/ taraftar için değil, her parti seçmeni/ taraftarı için de geçerlidir. Geçen sene Trabzonsporlular yine Trabzon’dan bağımsız belediye başkan adayı konusunu görüşürken bazı arkadaşlar “iktidara tepkimizi böyle mi göstereceğiz? Zaten beş senede bir oy veriyoruz, o da boşa gidip iktidara yarayacak” mealinde tepki göstermişlerdi.

Konuyla ilgili önemli ve dikkatten kaçan bir ayrıntı daha var: Dikkat edin, seçim yaklaşıp siyasi atmosferin kızıştığı günlerde futbol herkes için geri planda kalır. Kanı hangi renkten akarsa aksın, herkes kendine yakın kutuplara çekilir ve yukarıda dediğimiz gibi siyasi tercihini kullanır.

Trabzonspor milletvekili diye adlandırabileceğimiz bu girişim için bazı isimlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Her şeye rağmen bu bir medeni cesaret gösterisidir, tebrik ve takdiri hak etmektedir. Amma ve lakin çok büyük beklentiler içine girilmemelidir, daha da ötesi “oy veren gerçek Trabzonsporludur, vermeyen değildir” gibi söylemler asla ve kat’a kullanılmamalıdır. Bu size verilecek oyları artırmaz.

Meselenin bir yönü daha var, o da bu işlerin bir maddi boyutu olduğudur. Vekil adayı olduğunuz zaman ister istemez kesenin ağzını açacaksınız. Belli bir plan- proje doğrultusu ve dâhilinde daha iyi ve sağlıklı bir Trabzonspor geleceği için de harcanabilir bu paralar. Böyle bir şey istemeyen var mı Trabzonspor camiasında?

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Bülent Şirin

Bülent Şirin