Salı , 30 Aralık 2014
Anasayfa » Yazarlar » Trabzonspor için ortak akıl inşa etmek…
Trabzonspor için ortak akıl inşa etmek…

Trabzonspor için ortak akıl inşa etmek…

Trabzonspor kongresinde olan bitenleri az çok ilgilenen herkes gördü. Tekrar özetlemeye gerek yok. Durumun vahim olduğunu söylemeye de gerek yok. Kongreden bu yana bol miktarda felaket senaryosu konuşulmakta. Hacıosmanoğlu kendi döneminde şu kadar üye yapmıştır, onların hepsi kurşun askerdir, zaten mevcut oyların ciddi bir bölümü mevcut başkana oy vermiştir, böylelikle gelecek kongrelerde bir daha kimse kulübü elinden alamayacaktır. Aziz Yıldırım gibi olacaktır.

Biraz ağır gidelim. Yeni delegelerin hepsi kurşun asker değildir. “Fırsat bu fırsat, kulübe üye olalım. Bir sonraki seçime kim öle, kim kala” diyor birçoğu. Aziz Yıldırım’ı halen orada tutan faktör, herkesin bildiği sebeplerle takımı sürekli zirvede tutmasından başka bir şey değildir. Şöyle küme düşme hattına doğru bir yelken açsın bakalım ne oluyor o zaman… Bırakalım onu, birkaç yıl arka arkaya şampiyonluktan uzak kalsın…

Trabzonspor’un mevcut Türkiye şartlarında ikincilikten yukarı çıkamadığını hepimiz biliyoruz. Nice başkanlar, yönetimler, teknik adamlar yedi bu gerçeğin kabul edilememesi. Camia elinden geleni yapıyor, başarıyı ilmek ilmek örüyor, yüzüp yüzüp kuyruğuna geliyor, son perdede şampiyon olmasına izin verilmiyor. Başka bir ülkede olsa şampiyon diye alkışlanacak yönetici ve teknik kadro, başarısız olduğu gerekçesiyle ahır küreğiyle kovalanıyor. Hacıosmanoğlu (ya da başka herhangi bir başkan) ne kadar dayanabilir bu acı Türkiye gerçeğine?

Neyse, Trabzonspor’un içinde bulunduğu durumun vahameti ortadadır. O hâlde bir ortak akıl inşa edip o aklın gösterdiği istikamette yürünmeli ve sahil-i selamete çıkılmalıdır. Bunun için muhtaç olunan kudret, kimsenin damarlarındaki asil kanda değil ama Trabzon adındaki çınarın köklerinden gelen usarede mevcuttur.

Tabii oturduğumuz yerden “ortak akıl” gibi lezzetli ifadeler çıkarmak kolay da, pratiğe dökmek pek öyle değil. Pazarda satışa çıkarılsalar herkesin yine gidip kendi aklını satın alacağı bir dünyada, insanları bırakın akıllarından bileşke üretmeyi, yan yana getirmek bile başlı başına ciddi bir mesele. Bunun için, Trabzonspor’un dünyanın bütün akıllarını birleştirseniz yine iflah olmayacak bir noktaya sürüklenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna yeter sayıda insanı ikna etmeniz gerekiyor.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Bülent Şirin

Bülent Şirin