Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Sporda şiddet raporu
Sporda şiddet raporu

Sporda şiddet raporu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulan Sporda Şiddet Raporu geçen hafta bazı gazetelerde yer aldı. Sözkonusu bu rapora göre beş yılda toplam bin dokuz yüz on beş karşılaşmada olay çıkmış ve dokuz bin yüz otuz iki kişi hakkında da kanuni işlem yapılmış. Şiddetin başkenti İstanbul olurken, onu İzmir, Adana, Trabzon, Bursa, Samsun, Ankara, Kayseri ve Eskişehir kentleri takip etmiş. Ülkemizde çıkan olayların yüzde 52’si bu dokuz kentte meydana gelmiş. Hakkında en çok işlem yapılan takım taraftarı ise Beşiktaşlılar, daha sonra ise Fenerbahçeliler, Galatasaraylılar ve Bursasporlular geliyor. Raporun ortaya koyduğu bir diğer önemli veri ülkemizde spor sahalarında değil futbol sahalarında şiddet yaşandığı gerçeği: basketbol müsabakalarında 84, voleybol müsabakalarında ise 11 olay meydana gelirken bu rakam futbol da 9034’e ulaşmış. Bir diğer ilgi çekici veri olayların yüzde 90’ının müsabaka oynandığı esnada gerçekleşmiş olması ki, bu durum üzerinde daha ayrıntılı durmayı hak etmektedir. Haklarında işlem yapılan 9 bin 132 kişiden 4 bin 660’ı spor müsabakalarından men edilmiş olup iki kişi hapis cezasına çarptırılmış ve 176 kişiye de para cezası verilmiştir. Raporun en ilgi çekici bölümlerinden birisi ise hiç kuşkusuz Passolig uygulamasının olumlanmasını içeren kısmı, buna göre 14 Nisan 2013- 31 Aralık 2013 tarihleri arasında elektronik bilet uygulamasının olmadığı dönemde 180 müsabakada olay çıkmış ve bin 884 kişi hakkında işlem yapılmıştır. Elektronik bilet uygulamasının olduğu bir sene sonra ise 119 müsabakada olay çıkmış ve bin 301 kişi hakkında işlem gerçekleştirilmiştir. Rapor bu durumu uygulamanın şiddet olaylarını yüzde 30 oranında düşürdüğü şeklinde yorumlamaktadır.

 

Spor/ futbol sahalarında yaşanan şiddet olayları öncelikle hiçbir dönem ülkemiz açısından futbolda şiddetin yoğun olarak yaşandığı ülkeler seviyesinde gerçekleşmemiştir. Son on beş yıl içerisinde üç defa sporda şiddet yasası adı altında düzenlemeler gerçekleştirdiğimizi ve son olarak elektronik bilet uygulaması ile spor sahalarında şiddetin kökünü kazımayı amaçladığımızı beyan etmemize karşılık sözkonusu rapordaki veriler durumun hiç de arzu edildiği gibi olmadığını göstermektedir. Spor sahalarında yaşanan şiddeti toplumsal hayatın yaratmış olduğu gerilim, öfke ve patlamalardan ayrık bir alan olarak değerlendiremeyiz. Siyaset alanı gerildikçe ve kutuplaşma arttıkça bunun yansımaları toplumsal hayatın her alanına olduğu gibi spor/ futbol sahalarına da olmaktadır. Azgelişmiş yapılarda şiddeti şiddet ile bastırma alışıldık uygulamaların başında gelmektedir. Ancak bu durum şiddetin ortadan kalkmasına değil bilakis daha fazla gözle görülür bir seviyede yaygınlaşmasına yol açmaktadır. Raporun elektronik bilet dönemini aklama girişimi ise dayanaksızdır çünkü bu veriler üzerinden şiddetin yüzde 30 oranında azaldığını söyleyenlerin bu karşılaştırmanın yapıldığı dönemlerdeki tribünlerdeki seyirci sayılarını da vermeleri gerekir. Elektronik bilet uygulaması öncesinde tribünlerdeki taraftar sayısının yüzde 30-40 daha fazla olduğu gerçeğini gözardı ederek elektronik bilet döneminde olaylar düştü demek en hafifinden istatistik bilmemek demektir. Elmalarla armutları kıyaslayarak kendi uygulamanızın ne kadar mükemmel olduğunu ortaya koyamazsınız! Bir taraftan teknoloji kullanımı ile şiddetin önüne geçtiğinizi beyan edeceksiniz öte yandan ise düzenli olarak her hafta ülke içindeki bütün liglerde oynanan karşılaşmalarda ceza yağdırmak suretiyle ‘asayiş berkemal’ her şey yolunda tiyatrosunu sahneye koyacaksınız. Her şey yolunda gidiyorsa bu kadar tribün kapatma, para cezası, men cezaları nereden çıkıyor, lütfedip bunu da rakamlarla karşılaştırmalı olarak açıklayın da görelim.

 

*

 

Toplumsal tarihimizde iz bırakanlar bir bir bizleri terk etmeyi sürdürüyor; siz bakmayın ölüm haberleri sonrasında kendilerini gündeme taşımak isteyen zavallılara. İstedikleri kadar uğraşsınlar Zeki Alasya gibi ustaların insani duyarlılıklarının altında yaşarken oldukları gibi öldüklerinde de ezilmeye devam edecekler. Nurlar içinde yat büyük usta.

 

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Ahmet Talimciler

Ahmet Talimciler