Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » Ortalama değil, ortak akıl…
Ortalama değil, ortak akıl…

Ortalama değil, ortak akıl…

Trabzonspor sezonun ilk yarısını liderin tam 13 puan gerisinde tamamladı. Transfer döneminin en aktif, dolayısıyla da taraftarını ister istemez umutlandırmış kulübü için bu durum kabul edilebilir bir ara sonuç değildir. Ara sonuç diyorum, çünkü hâlâ “Lig bitmedi, daha bir şey belli değil. Siz başarısız diye eleştiriyorsunuz” deyip bizi art niyetli olmakla suçlayanlar var.

Mevcut başkan Hacıosmanoğlu, seçildiği kongrenin öncesinde tam da camianın duymak istediklerini söyleyerek tercih edildi. Kupa üç vakte kadar gelecekti, kendisi o makamda bulunduğu sürece hakemler Trabzonspor’a yan bakamayacaktı, takım şampiyonluk yarışından uzaklaşırsa bırakıp gidecekti. Muhtemelen şimdi hatırlayamadığım başka güzel laflar da etmiştir. Hiçbir dediği tutmadı. Geçen yazın gelen transfer cinneti taraftarın başını döndürmüş, sarhoş etmişti. Şampiyonluk şarkıları bile söylemeye başlamıştı bazılarımız. (Akıllı [olduğunu düşündüğümüz] transfer politikasının Trabzonspor için şampiyon olmaya yeteceğini düşünecek kadar iyimseriz biz. Farklıyız ne de olsa.)

İlk yarı sonunda durum başta ifade ettiğim gibi. Ne olacak şimdi? Takımın bilinmeyen bir süre zarfında toparlanacağı, şahlanacağı, rakiplerine kök söktüreceği ve hattâ çok uzak olmayan günün birinde şampiyon olacağına dair birilerinin umudu var mı? Vardır mutlaka. Nasıl olacak bu? Kolay efendim, takımda şu, şu, şu mevkilerle adam gibi birer topçu aldın mı bu iş tamamdır. Gerisini hiç merak etmeyin.

Trabzonspor camiasının ortalama (ortak değil) aklı bu mantığı (!) reddettiği zaman kulüp ancak kendini toparlamaya başlar. Takım vasat bir kadroyla da oynasa sıralamada bugünkü pozisyonda olurdu. Hami Mandıralı sadece bir golcü istemişti, o alınmış olsa da hoca görevine devam etseydi bundan kötü mü olacaktı? Dökülüp saçılan bunca para cabası… Nereden ve neyin karşılığı olarak geldiği tam olarak bilinmeyen…

Son birkaç yazımda bir ortak (ortalama değil) akıldan bahsediyorum. Halen ortalarda görünmeyen, ancak pekâlâ inşa edilebilecek bir şey bu. Malzemesi mevcuttur, mümkünat ve ihtimali de mevcuttur. Bütün camianın nefret ettiğim tabirle birlik beraberlik içinde olması gerekmemektedir. Bütün büyük başarılar uyumlu ama sınırlı sayıda kişiden oluşan kadrolarla elde edilmiştir. Hep söylediğim gibi, bir grup Trabzonlu kan ter içinde Trabzonspor’u kurarken, sonradan Trabzonsporlu olan kitleler heyecanla İstanbul takımlarının maçlarını takip ediyorlardı.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Bülent Şirin

Bülent Şirin