Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Madem ekonomi iyi, niye acil toplandınız
Madem ekonomi iyi, niye acil toplandınız

Madem ekonomi iyi, niye acil toplandınız

Önceki gün Cumhurbaşkanlığı’na Merkez Bankası sunumunun ardından “ekonominin temellerinin son derece sağlam olduğu” açıklandı. Oysa ekonominin performans kriterlerine baktığımızda pek iyi bir görüntü yok.

Niye iyi bir görüntü yok?

Yok. Çünkü;

Ocak ayında imalat sanayi üretimi yüzde 2,4 oranında geriledi.

İhracat bir önceki yılın aynı ayına göre sırasıyla ocak ayında yüzde 9,8, şubat ayında yüzde 13 oranında azaldı.

Yine şubat ayında Hazine nakit açığı 8,4 milyar lira oldu. Faiz dışı fazla yerine 1,4 milyar lira faiz dışı açık oluştu. Bildiğiniz gibi faiz dışı açık borç stokunun artacağını bize gösterir.

Bu arada yine kamu maliyesinde önemli bir gelişmeyi işaret edelim. Hazine garantili borçlardan yüklenim oranı yüzde 3,4’ten yüzde 19,4’e yükseldi. Yani kamu kuruluşları aldıkları dış borçları ödeyemiyorlar. Ödenemeyen bu borçları Hazine üstlenip ödüyor. 2015’in ocak ayında bu türden yüklenimin yüzde 6’sının bankalardan geliyor olması da bir tuhaflığa işaret ediyor. Bundan böyle bu tür borçların hızla artacağını söylemekte fayda var. Çünkü yaşanan devalüasyon bu türden borçların ödenemeyeceğini bize gösteriyor.

Yine Hazine garantili dış borç stokunun 10,5 milyar dolara ulaştığını belirtelim. Tabii bu Hazine garantili dış borç stokunun son iki yılda hızla artmasında yap- işlet- devret projelerinin borçlarından kaynaklandığını belirtelim.

Bu arada toplam dış borçların tutarı 2014 üçüncü çeyreği itibariyle 396,8 milyar dolar olarak görünüyor. Bu tutarın milli gelire oranı yüzde 49,6 olduğu Hazine tarafından belirtiliyor. Ama döviz kurlarında yaşanan son gelişmeler nedeniyle dış borç yükünün hızla artacağını hemen belirtelim.

Bir de yıllık yüzde 13,7 oranında yüksek gıda enflasyonu, yüzde 10,7 oranında yüksek işsizlik oranı ve yüzde 1,7 olan 2014 yılı üçüncü çeyrek büyüme hızı dikkate alındığında ekonominin performansının öyle söylendiği gibi olmadığı ortaya çıkıyor. Zaten performans iyi olsa on gün üst üste dolarda tırmanış olmazdı. Demek ki ekonomide kırılganlık epeyce yüksek düzeyde seyrediyor.

 

TEMELLERİ SAĞLAM EKONOMİYİ TURGUT ÖZAL KURDU

Gelelim ekonominin temellerinin sağlam olmasına…

Evet, Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam. Çünkü ekonominin temellerini Turgut Özal sağlamlaştırdı. Hatırlayacaksınız, Özal önce yasakları kaldırdı. Ve Avrupa Birliği’ne 1987’de tam üyelik başvurusunu yaptı. Yine 1987’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Hakkı’nı Turgut Özal sağladı. Yabancı sermaye dairesini kurdu. Türkiye ekonomisini dış rekabete açtı. Her il ve ilçede sanayi sitelerini kurdu. Anadolu kaplanlarını yarattı. İhracatı 2,9 milyar dolardan 15,4 milyar dolara ulaştırdı. Yine 1.204 dolar olan fert başına geliri 3.004 dolara yükseltti. Toplu konut idaresini kurdu ve tam 1 milyon konut yaptı. Dar gelirliyi konut sorunundan kurtardı. Dahası otoyollardan barajlara kadar bugünün sağlam ekonomisini Özal kurdu. Yani 1994, 2001 ve 2008 krizleri ve son dönemde yaşanan bütün bu kötü yönetime rağmen ekonomi ayakta duruyorsa bunu Özal’a borçlu olduğumuzu bilmekte fayda var. Dolayısıyla Özal’ın kurduğu sağlam temelli ekonomi üzerinde kötü bir performans gösterildiğini belirtelim.

 

DOĞULU ÖĞRENCİLERE BASKI VAR

Bir öğrenci aşağıdaki elektronik postayı göndermiş.

Hocam Taraf’ta duyurabilir misiniz. Biz Yozgat’tayız Doğulu öğrencilere saldırı var. Sebebi de 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutlamamız. Bu nedenle kaç gündür dışarı çıkamıyoruz. –M.D.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Süleyman Yaşar

Süleyman Yaşar
Süleyman Yaşar, Türk yazar, öğretim üyesi, eski bürokrat ve gazeteci. Eski Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili olarak bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisidir.