Çarşamba , 20 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Kısa dönem Trabzonspor
Kısa dönem Trabzonspor

Kısa dönem Trabzonspor

Anlatmak istediğimiz meseleyi yaşanmış bir hikâyeyle temellendirmeye çalışalım: Askerliği kısa dönem çavuş olarak yaptım. Kısa dönemler olarak 130-140 kişilik bir bölükte 11 kişiydik. Uzun dönem arkadaşlar bize biraz mesafeliydi, hattâ için için diş bileyenler bile vardı. Bizim daha kısa süre askerlik yapıyor olmamız onların gözünde bir tür haksızlıktı. Okumuşsun, dirsek çürütmüşsün umurlarında değildi onların.

Biz 11 üniversite mezunuyduk ama hepimiz bir değildik. Zaman içinde dünya görüşü, zevkler, renkler vs. derken iki gruba ayrılmıştık. Ayrılmıştık derken diğer gruba göre birbirimizle daha fazla vakit geçiriyor, gezip tozuyorduk. İlk zamanlar biz kısa dönem çavuşlara bölük kolluk nöbeti yazılmıyordu, ki karargâh bölüklerinde bu son derece ağır ve yorucu bir görevdi. Derken geçici olarak başka bir yere gitmiş olan bölük komutanı geri gelip de bu durumu öğrenince derhal bize de o görevden verdi. Şaşırmış ve hazırlıksız yakalanmıştık. Bu konuda yeterli tecrübeyi kazanmış olacak kadar uzun süredir askerlik görevinde bulunmuyorduk. Bize “hadi bakalım, görelim askerliğinizi…” diye bakan uzun dönem çavuşlardan da boş yere destek bekliyor değildik.

İşte o zaman o iki ayrı arkadaş grubuna ayrılmış olan kısa dönem çavuşlar arasında inanılmaz bir dayanışma sergilenmeye başladı. Çok iyi anlaşamıyor olabilirdik, ancak başkalarından bize fayda olmadığını idrak edecek kadar aklıselim sahibi insanlardık. Bu beklenmedik dayanışma karşısında uzun dönem asker arkadaşlar şaşkınlık ve hayranlıklarını gizleyememişlerdi.

Şimdi sadede gelelim. Daha önce defalarca işlediğimiz gibi bizim toplumda bir birlik- beraberlik efsanesi yürür gider. Bu düşünceye göre aynı hedef ve ideale ulaşmak isteyen insanlar tek bilek, tek yürek, tek yumruk, tek ses ve tek nefes olmalıdır, hep beraber aynı yolda uygun adım yürümelidir.

Allah’ın insandan başka hiçbir varlığa bahşetmediği düşünme melekesini azıcık kullanma zahmetine katlanan herkes rahatlıkla anlayabilir ki, böyle bir şey insan fıtratına aykırıdır. Hiçbir zaman da böyle bir birlik- beraberlik olmamıştır. Ancak nasıl olur, bizim askerde gösterdiğimiz dayanışma örneği gibi olur.

Hâlihazırda Trabzonspor ciddi bir yönetim kriziyle karşı karşıyadır. Malum tabloyu bir kez daha okumaya lüzum yoktur, herkes biliyor zaten. Hâl böyleyken, kulübün bu durumdan kurtulması gerektiğini düşünen kişiler ve gruplar arasındaki sorunların bir yana bırakılıp gayret sarf edilmesi lazımdır. Bunun için de önce; başkalarının gelip Trabzonspor’u kurtaracak ya da kurtarmaya çalışanlara yardım edecek olmadıklarının idrak edilmesi gerekmektedir. Tıpkı bizim askerde ettiğimiz gibi.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Bülent Şirin

Bülent Şirin