Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Eski hesapları yeniden hatırlamak
Eski hesapları yeniden hatırlamak

Eski hesapları yeniden hatırlamak

Beklendiği gibi bu mart ayı Yunanistan için çok zor geçiyor. SYRİZA- ANEL koalisyon hükümeti, Eurogroup’ta anlaştığı reform paketini gerçekleştiremezse, para yardımı da gelmez. Hükümet, kamu sosyal sigorta kurumları dâhil, her devlet kurumundan tüm para rezervlerini çekip mart sonunda maaşları ödeyebilmek için para biriktirmeye çalışıyor. Tam da bu esnada aslen eski bir konu olan Alman tazminat sorunu yeniden gündeme düştü. Yunanistan meclisinde bir partiler arası bir komite kuruldu. Amacı Yunanistan’ın Almanya’ya karşı İkinci Dünya Savaşı’ndan kalan tazminat taleplerini inceleyip ortaya koymaktır. Başbakan Aleksis Tsipras da, meclis konuşması sırasında bu komitenin çalışmalarına her türlü destek vereceğini söz verdi. Adalet Bakanı Nikos Paraskevopulos ise, Distomo kasabasında Alman toplu infazı kurbanı aile yakınlarının tazminat davası sonucu olan ve 2001 senesinde o dönemin Adalet bakanı kararıyla askıya alınan Alman Goethe Kültür Merkezi binasına haciz kararını yeniden yürürlüğe getirebileceğini açıkladı.

Konu, Alman- Yunan tarihinin en acı sayfası olan, 1941 ve 1944 arasında yer alan Yunanistan’ın Alman işgaline değinmekte. Üç –Alman, İtalyan ve Bulgar– işgal bölgesine bölünen Yunanistan, feci yaptırımlara maruz kaldı. Toplu infazlar ve açlık yüzbinlerce Yunanın ölümüne yol açtı. Ayrıca mali durumu Rusya askerî operasyonlarından sıkıntılı olan Almanya 1942 senesinde Yunan işgal hükümetine bir borç antlaşmasını imzalattı. 1944 senesinde Alman işgali ve 1945 senesinde İkinci Dünya Savaşı bittiğinde, Almanya’nın dağılımı, Yunan iç savaşı ve Soğuk Savaş’ın başlamaları, konuyu arka plana itti. Savaş tazminatları yeniden 1950’lerde Batı Almanya ve Yunanistan antlaşmaları çerçevesinde ele alındı. Konu tekrar 1990 senesinde Almanya’nın yeniden birleşmesi ve barış anlaşmaları imzalama esnasında gündeme geldi. Fakat nihai bir sonuca varılmadı.

Alman hükümetine göre bütün savaş tazminat talepleri Almanya ve diğer Avrupa devletleri arasında imzalanan anlaşmalarla kapatılmış. Ancak bu konu sadece Yunanistan’ı ilgilendirmedi. Yunanistan gibi İtalya’da Alman toplu infaz kurbanı aile yakınları, Almanya’ya karşı tazminat davaları açtı. Zamanla mesele, uluslararası mahkemelere ulaştı. Oysa hem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, hem de Avrupa Adalet Divanı, Alman hükümetinin hukukî itirazlarını haklı buldular. Son olarak Lahey Uluslararası Adalet Divanı, İtalya’nın başvurduğu ve Yunanistan’ın müdahil olduğu Almanya’ya karşı açılan Almanya devletinin dokunulmazlığı lehine bir karar aldı. Yani uluslararası hukuk açısından Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerin argümanları, pek kuvvetli çıkmadı.

Peki, bu konu hukukî bir çetrefile dönüştürülürken, niye gündeme geliyor? Yunanistan hükümeti, ekonomik reform müzakerelerinin bir yere gidemeyeceğini tahmin edip, iç cephede Almanya’ya karşı moral üstünlüğünü kazanmaya çalışabilir. Hatta Alman karşıtı hisseleri ve Yunan milliyetçiliğini körüklemek, iç cephede, olası bir krizin sorumluluğunu Almanya’ya yazdırmak isteyebilir. Aynı zamanda, bu siyasî tavır, ‘biz Almanlara değil, Almanlar bize borçlu’ya dayalı görüşlere yol açıyor. Bugünkü Alman vatandaş ve hükümet mensuplarına ülkelerinin Nazi geçmişini hatırlatmak ne dostane bir hareket olarak algılanır ne de Yunanistan’a ekonomik destek konuşmalarının başarısına katkıda bulunur. Yunanistan’ın meşru hukukî veya siyasî argümanları varken, meseleyi bu konjonktürde gündeme getirmesi, ne onun çözümlenmesine ne de krizin atlatılmasına yardımcı olur.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında İoannis N Grigoriadis

İoannis N Grigoriadis
Ioannis N. Grigoriadis, Atina Üniversitesinde hukuk eğitimi aldı. Columbia Üniversitesinde uluslararası ilişkiler ve Ortadoğu çalışmaları alanlarında yüksek lisans, Londra Üniversitesinde siyaset bilimi alanında doktora derecesini alan Grigoriadis, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde öğretim üyesidir. Araştırma alanları arasında Avrupa, Ortadoğu ve enerji politikaları, milliyetçilik ve demokratikleşme bulunuyor.