Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Yazarlar » Dolar ne olacak
Dolar ne olacak

Dolar ne olacak

Bildiğiniz gibi Avrupa Merkez Bankası’nın ayda 60 milyar euro tutarında bono alacağını açıklamasının ardından pek çok yatırımcı ellerindeki euroları sattı. Ve Amerikan Doları aldı. Tabii bir de Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artıracağı beklentisi de buna eklenince euro/ dolar paritesi yıl başında 1.2001 düzeyindeyken Mart 2015’te 1.0463’e kadar geriledi. Fakat Amerikan ekonomisinden gelen zayıf veriler bu defa Amerika’da faiz artırımının erteleneceği beklentisini ortaya çıkardı.

 

Bu arada Avrupa ekonomisi euro’nun değer kaybetmesiyle beklenenden daha iyi performans göstermeye başladı. Yine Avrupa Merkez Bankası’nın bono alımları özellikle Alman bonolarının getirisini yükseltti. Dolayısıyla euro, dolar karşısında değer kazanmaya başladı. Ve euro/ dolar paritesi geçen cuma günü 1.1466 düzeyine kadar yükseldi. Fakat dün bir ara euro/ dolar paritesi 1.1160’a kadar geriledi.

 

Peki, bundan sonra euro/ dolar paritesi nasıl gelişecek?

 

Parite uzmanları Alman bonoları ve diğer Avrupa ülkelerinin bono getirilerinin yükselmesinin euro’yu destekleyeceğini ileri sürüyorlar.

 

Bu arada bazı uzmanlar euro’nun temel riskinin politik olduğunu belirtiyor. Ve Yunanistan’ın kreditörlerle anlaşamayıp temerrüde düşmesi ya da euro’dan çıkması hâlinde ortaya çıkacak durumun euro/ dolar paritesi üzerinde etkin olacağını söylüyorlar. Hemen belirtmekte fayda var, ekonomistlerin çoğunluğu yılın ikinci yarısından itibaren dolar’ın yine güçlenmeye başlayacağını Amerikan Merkez Bankası’nın Eylül ayında faiz artırabileceğini ileri sürüyorlar.

 

Bir de yatırım bankaları henüz euro/ dolar paritesi hakkındaki tahminlerini değiştirmedi. Bu yılın üçüncü çeyreğinde euro/ dolar paritesinin 1.02 düzeyine gelebileceğini bekleyenler var. Bu arada Goldman Sachs yatırım bankasının 2017 sonunda euro’nun 80 dolar/ cent olacağı tahminini henüz değiştirmediğini belirtelim.

 

İNGİLTERE AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN ÇIKARSA ETKİSİ NE OLUR?

 

Bildiğiniz gibi önümüzdeki iki yıl içerisinde İngiltere Avrupa Birliği’nde kalıp kalmamak için referanduma başvuracak. İşte bu nedenle pek çok şirket bu referandum sonucunda ne yapacaklarına ilişkin şimdiden bir yol haritası hazırlıyor. Dün Financial Times’da Deutsche Bank’ın İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması hâlinde neler olabileceği üzerine bir uzmanlar heyeti kurduğu haberi yer aldı. Haberde sözkonusu uzmanlar heyetinin raporunda; İngiltere’nin, Avrupa Birliği’nden çıkması hâlinde bunun Euro Bölgesi ve özellikle Almanya üzerinde bazı faaliyetleri olumlu etkileyeceği bildirildi.

 

Peki, niye anlattık İngiltere’nin Avrupa Birliği referandumunu?

 

Şundan anlattık. Hazırlanan rapora göre eğer İngiltere, Avrupa Birliği’nden çıkarsa Almanya olumlu etkilenecek. O hâlde Almanya’nın euro’ya sahip çıkacağını söylemek herhalde yanlış olmaz.

 

[email protected]

Etiketler:

Hakkında Süleyman Yaşar

Süleyman Yaşar
Süleyman Yaşar, Türk yazar, öğretim üyesi, eski bürokrat ve gazeteci. Eski Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili olarak bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisidir.