Pazartesi , 5 Ocak 2015
Anasayfa » Yazarlar » Bugünün saraylısı
Bugünün saraylısı

Bugünün saraylısı

Mektebi Sultani’nin yeşil sahalardaki öğrencileri ve öğretmenleri bu hafta Başkent’te iki sınav birden verdiler. Gündüz oynanan maçta kendi kalesine attığı golle yenildi Galatasaray. Tevfik Fikret’in “Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” olması gereken öğrencileri ve idarecileri 100 yıl öncesine kulak asmadı.

Refik Halit Karay’ın adeta şimdilerin Galatasaray’ını anlattığı “Bugünün Saraylısı” romanını hayata geçirdi sarı-kırmızılılar. Gündüz mücadele ruhunu AkSaray’da bırakan Galatasaray, akşam Bugünün Saraylısı olup kendini incitmeden döndü İstanbul’a. Sporun siyasete karışamadığı ama siyasetin neredeyse kendi takımını kuracak kadar sirayet ettiği sporumuzda, tarihimizin en siyasi cumhurbaşkanını cümbür cemaat, el pençe ziyaret etmek yakışmadı Galatasaray’a. Kirdir. Temizlenir. Yeter ki; forma verme meraklısı zihniyet yönetmesin kulüpleri.

 

HASAT ZAMANI

Beşiktaş erken açtığı Süleyman Seba Sezonu’nda rakipleri kötü oynayıp kazanırken, sergilediği iyi futbollu galibiyetlerin hesabını kesiyor. Son iki haftadır iyi oynamadan kazanan siyah-beyazlılar bir anlamda cepten yiyor. Henüz tehlikeli bir durum yok Kara Kartal için. Ama bu sürecin uzaması Bilic’in başını ağrıtabilir.

 

YÜZDE 10 KOCAMAN, YÜZDE 20 KARTAL, YÜZDE 70 YANAL

Fenerbahçe’nin Mersin İdman Yurdu karşısında sahadaki oyununun katkı oranları bunlar. Kocaman’ın kontrollü sıkıcı ama sistemli oyununun kimi anlarda göründüğü maçın en hatırlanan dakikalarında Ersun Yanal’ın silueti vardı. Yanal’ın dikine, kaotik, dağınık ve tempolu oyunu Mersin İdman Yurdu’na denk geldi. Kalan yüzde 20 ise İsmail Kartal’ın yönetimindeki takımdı. Taktiğini hâlâ anlayamadığımız farklılığını çözemediğimiz. Fenerbahçe ligde zafer istiyorsa Ersun Yanal’ı formülize etmeli. Geleceğe yönelik kalıcı ve kaliteli bir futbol istiyorsa eğer üçünü de düşünmemeli. Yeniliklerin peşine düşmeli (Marcelo Bielsa).

 

BURSA’NIN HAFTASI

Bursaspor, hakem faciasına maruz kaldığı Gaziantep deplasmanından bileğinin hakkıyla, alnının teriyle kazanarak ayrıldı. Yeşil-beyazlı takımın başında mistik bir filozof gibi duran Şenol Güneş ve öğrencileri üs sıralara tırmanırken iyi futbolu ihmal etmiyor.

Trabzonspor’un ise düşünmesi gereken çok sorunu var. Yeni bir kadro ve yeni bir hoca varken hemen başarı gelecek rüyasından uyanması gerek Fırtına’nın. Zaman gerekli, sabır gerekli, takıma ve hocaya güven gerekli.

Akhisar’da tribün baskısına dayanamayan Mustafa Reşit Akçay istifa ederken şüphesiz lig artık daha neşesiz olacak. Akhisar ise istikrarsızlığın neler getirmediğiyle yüzleşmek zorunda kalacak.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Burak Kılıç

Burak Kılıç