Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Barbarlar
Barbarlar

Barbarlar

 

Bu sayfanın okurları hatırlayacaklardır, İstanbul Boğazı’nda kurulan dalyanlara dair BİMER aracılığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık ile Maliye Bakanlıklarına 20 Mart tarihinde bir grup soru yolladım. Tekrar olacak ama, sorularımı hatırlayalım:

(1) Tebliğde gayet açık olan hususlara rağmen dalyanlar av yasakları döneminde hangi gerekçeye istinaden kurulabilmektedir; 

(2) Bu yıl da kurulmalarına izin verilecek midir; 

(3) Kurulmasına izin verilen dalyanlarda yakalanan tür, boy ve zaman yasaklarına aykırı balıklar nasıl bir denetim dahilinde takip edilmektedir; 

(4) Mahalle aralarında, arabalı satıcıların pazarladığı bu balıkların gerek av yasakları ve gerekse de mali sebeplerle denetimi nasıl yapılmaktadır;

(5) İstanbul dalyanlarının balıkları hangi limanlardan çıkartılmaktadır;

(6) İstanbul dalyanları 2014 yılında hangi balıktan ne kadar tuttuklarını beyan ettiler ve ne kadar vergi ödediler?

Öncelikle elektronik sistemin sıradan posta sisteminden de yavaş olduğunu iletmeliyim. Benim 20 Mart’ta yolladığım soru ancak 15 Nisan’da İl Tarım Müdürlüğü’ne ulaşmış! Verilen cevaba teşekkürü ihmal etmeyeyim, tümüyle bildiklerimi iletmişler ama dalyanların balık nakledebilmek için nakil belgesi alması gerektiğini de vurgulamışlar. Şimdi ikinci raund için hazırım.

Büyükada Dalyanı’nın, tuttuğu balıkları satış noktasına ulaştırması için gerek şart olan nakil belgesini Büyükada Su Ürünleri Kooperatifi’nden alması gerekiyor. Oysa 2014 Mayıs- Ağustos ayları arasında Büyükada Su Ürünleri Kooperatifi’nden dalyan namına alınmış tek bir nakil belgesi dahi mevcut değil. İnsan sormak istiyor, balık nakletmeyen bir dalyan neden her yıl kurulur ki, diye? Evet, bu yıl yine kuruldu!

Ancak asıl mesele 20 Mart tarihinde BİMER aracılığı ile Maliye Bakanlığı’na sorduğum ve elektronik sorgu sistemi aracılığı ile 23 Mart tarihinde İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’na iletildiğini gördüğüm (6) numaralı soru: bu dalyanlar hiç vergi veriyorlar mı acaba?

Bugün 24 Mayıs ve hâlâ cevabı gelmiş değil!

Nakil belgesi var ya da yok, vergi veriyorlar ya da vermiyorlar ayrı. Bu dalyanlar, ki beş taneler İstanbul’da, Boğaz’ın, balığı her an azalan bir biyolojik koridorun üzerinde, yasak zamanda balık avlamaya devam ediyorlar. Yetmiyor. Balıkçılar forumlarda, sosyal medyada ihbar üzerine ihbarda bulunuyor, dalyanlarda torik ve palamut avlandığını buldukları her fırsatta ilan ediyorlar. Her birinin adı sanı belli. İhbarlar sıradışı ihbarlar değiller, kimisi videolarla taçlanmış durumlar. GTH Bakanlığı’na bağlı BSGM ile balıkçının en üst düzeyden temsilcisi SürKoop’un bu forumları takip ettiği de bilinen bir gerçek. Gerek gördüğünde Twitter’ı, Facebook’u ablukaya almaktan zerre kadar imtina etmeyen bir hükümetin, sosyal medyayı yakinen takip eden yönetici ve denetçilerinin yasadışı avcılık hususunda fevkalade özenli ve ısrarcı olmasını beklemek çok da abartılı bir talep olmasa gerek.

Talan, her katmanda. Deniz av alanı. Balık sahipsiz. Yarın ise bize “barbarlar” diyecek çocuklarımızın…

[email protected]

 

Etiketler:

Hakkında Defne Koryürek

Defne Koryürek