Çarşamba , 20 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » ‘Aşk Yeniden’le romantik komediye merhaba
‘Aşk Yeniden’le romantik komediye merhaba

‘Aşk Yeniden’le romantik komediye merhaba

Bir 14 Şubat gürültüsünü ve patırtısını daha geride bıraktık. Etrafımızı kaplayan kırmızı renginden, kalplerden ve “hediye almak zorundasın” temalı reklamlardan bir sonraki önemli gün ve haftaya kadar kurtulmuş olduk. Bir de yeni bir dizimiz oldu bu haftanın anlam ve önemine tam uyan: “Aşk Yeniden”.

Kahramanlarımız Zeynep ve Fatih baskı gibi benzer gerekçelerle New York’a gitmiş olsalar da aşkı orada bulduklarını sanıp terk edilmenin ve umudunu yitirmenin getirdiği hayalkırıklığıyla Türkiye’ye dönemeye karar verir. Zeynep, kucağında çocuğuyla bir başına, Fatih’te ailesinin evlenme baskılarına karşı koyacak bir çare bulmaya çalışırken uçakta karşılaşırlar. Fatih, Zeynep’i tanıdıktan sonra ona her ikisini de kurtaracak altı aylık bir anlaşma önerir ve Zeynep’in bunu kabul etmesiyle macera başlar…

İlk olarak şunu söylemek lazım ki Güney Kore, Hint, İtalyan uyarlamaları derken bizim senaristlerimiz de sonunda orijinal bir şey üretmeyi başarmışa benziyorlar. Tabii ki dizideki unsurlar tipik bir romantik komedi örneği. Türe uzak olanlar için “Pretty Woman” filmini hatırlatmak yeterli. Ancak başarılı örneklerini genellikle Amerikan yapımlarında gördüğümüz romantik komedinin bizdeki ilk parlak örneği bu dizide karşımıza çıkıyor diye düşünüyorum.

Dizinin matematiği tam bizim seyirciye uygun! Bir kere ABD sahnelerini uzatmamaları gayet mantıklı. Seyircimizin yurtdışında geçen hikâyelere nasıl baktığını anlamak için “Kurt Seyit ve Şura” dizisinin başına gelenlere bakmak yeterli! Buğra Gülsoy ve Özge Özpirinçci iyi bir ikili olmuşlar. Yalnız Buğra Gülsoy, oynadığı tüm o dramları bir kenara bırakıp romantik komedi türünde devam etmeli bence! Ayrıca uzun zaman sonra Selim, Gülsüm, Orhan, Mukaddes gibi “normal” isimlerle karşılaşmak da ayrı bir güzellik!

Sosyal medyada olumlu tepkiler alan dizinin en çok eleştirildiği nokta Karadenizli aile ve şive problemi. İzleyicilerin birçoğu bunu klişe olarak görürken şiveyi de problemli buluyor. Bazı yorumlarda karakterlerin birkaçının abartılı hâllerinden bahsediliyor. Evet, Karadenizli karakterler klişe, şive sorunlu ve karakterlerde abartı var ama ben olaya başka yönden bakıyorum. Belki senarist üzerinden bir niyet okuyuculuğu olarak görülebilir ama ben tüm bunların hem Türkiye’deki seyircinin alışkanlığına hem de dizi türünün gereklerine uygun olarak planlandığı kanısındayım.

Karadeniz’e dair karakterlerin bizde hep güldürü unsuru olarak kullanıldığı gözönüne alındığında bunun yerine Doğulu ya da İç Anadolulu bir aile olması bizdeki algı düşünüldüğünde pek komik gelmezdi seyirciye. Doğu komedisi “Kadim Dostum”un hüsranla sonuçlanması buna bir örnek! Dizideki Mukaddes gibi abartılı roller ve karakterler de bizde dram yapısındaki kötü karakterlere komediden gönderilen bir selam gibi! Ayrıca zaten bu türün doğasında vardır bu tür abartılar ve olmayacak tesadüfler.

Sonuçta güzel ve izlenesi bir dizi var karşımızda! 10-15 bölüm sonra bozulmazsa gerisinin güzel geleceği ve uzun soluklu olacağı kesin! Yalnız ilk bölümün sonunda Fatih’in Zeynep’e sevdiğini söylemesi birdenbire ve biraz garip oldu. E, olacak o kadar!

 

***

 

14 Şubat tuhaflıkları

 

Özbekistan ve Hindistan’da 14 Şubat diğer ülkelerden biraz farklı geçti. Özbekistan’da üniversite öğrencilerine bir sözleşme imzalatıldı. Buna göre “Taşkent Üniversitesi’nin adının lekelenmemesi için baskın Avrupa kültürünün bir parçası olan 14 Şubat Sevgililer Günü kutlanmayacak”tı. Bunun için özel görevlendirilen polisler kamu alanlarında ve özellikle parklarda 24 saat devriye gezerek öğrencilerin sözlerini tutup tutmadığını kontrol etmeyi ihmal etmedi. Direnişe rastlanmadı!

Hindistan’da ise açık alanda el ele samimi şekilde gezen tüm çiftlerin ânında evlendirileceği ilan edildi. Bu görevi “Hindistan Kültürü Muhafızları” üstlenecekti. Uygulamayla dalga geçenler ise tepkilerini polis şapkalı maymun etiketleri yaparak ortaya koydu. Hindistan’da her yıl bir milyon çiftin evlendiği ve düğün mevsimi olduğu düşünüldüğünde düğün masraflarından kaçmak için ideal yöntem olabilir! Daha neler göreceğiz acaba!

[email protected]

 

Etiketler:

Hakkında Betül Tansel

Betül Tansel