Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » ‘ZİR’ vadisi yağmalanıyor
‘ZİR’ vadisi yağmalanıyor

‘ZİR’ vadisi yağmalanıyor

Ankara’daki tarihi Stanoz (Zir) Vadisi tahrip ediliyor. İş makinaları serbestçe Ermeni mezarlığına giriyor. İnsanlar piknik yapıyor. Kemikler ortalığa saçıldı.

Ankara’daki tarihi Stanoz (Zir) Vadisi’nde bulunan Ermeni mezarlarının tahrip edildiği, iş makinelerinin serbestçe mezarlığa girdiği, kazı yapılan mezarların açık bırakıldığı ve insan kemiklerinin de ortalığa saçıldığı ortaya çıktı. Sincan Yenikent’e bağlı tarihi Stanoz (Zir) Vadisi’nde yapılan tahribatlar fotoğraflara yansıdı. Serbest fotoğrafçı Mehmet Özer’in geçtiğimiz çektiği fotoğraflarda Ermeni mezarlığındaki mezarların tahrip edildiği, iş makinelerinin serbestçe mezarlığa girdiği, kazı yapılan mezarların açık bırakıldığı ve insan kemiklerinin de ortalığa saçıldığı, çoğu mezar taşının kırıldığı, bazı vatandaşların da piknik yapmak için mezarlığa girdiği görülüyor

MEZARLIKTA PİKNİK

Bölgede çekimler yapan Ankara Şube Kent İzleme Merkezi Üyesi ve Fotoğrafçı Mehmet Özer, vadideki tahribatı şöyle anlattı: “Sincan Belediyesi bir ara mezar taşlarının iyi durumda olanları belediye bahçesine taşıyarak belediye bahçesini açık hava müzesine dönüştürmüştü. Stanoz’dan getirilen mezar taşlarının kaidesine ‘Osmanlı döneminde yaşamış gayrimüslim Ermenilere ait mezar taşı’ biçiminde tanıcı yazılarda koymuşlardı. Daha sonra kaldırdılar, Anadolu Medeniyetler Müzesine gönderdiklerini söylediler. Birkaç yıl önce mezarlık çevresi tel örgüyle çevrilmişti. Şimdilerde ise mezarlığın etrafındaki tel örgü yıkılmış, mezarlığın bir parçası yerleşimcilerin bağ evine doğru eklenmiş, mezarlar defineciler tarafından kazılmış, kemikler etrafa saçılmıştı. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, mezarlığın içinde hafta sonu pikniği yapanlar bile vardı”

‘SAYGI GÖSTERİN’

Ermeni mezarlığının yağmalanmasına dikkat çeken Özer “Ben ermeni değilim ama oradaki ölü benim ölümdür. Kardeşimdir. Mezarlıklar geçmişimize giden yolun giriş kapısıdır. Kendi mezarlarınıza gösterdiğiniz saygıyı gösterin daha fazlasını değil. Mezarlığımıza sahip çıkın, çıkalım. Mezarlarında uyuyanlar bunu hak ediyor” ifadeleriyle Ermeni kurumlarına, demokratik kitle örgütlerine, siyasal partilere çağrı yaptı.

MİRAY TAMER

Etiketler: