Cumartesi , 23 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Yaşar ne atanır ne atanmaz
Yaşar ne atanır ne atanmaz

Yaşar ne atanır ne atanmaz

Milli Eğitim Bakanlığı, KPSS’yle atanan engelli öğretmen Yaşar Balcan’dan ‘sağlam’ raporu istedi. Doktorlar ‘olmaz’ dedi, bakanlık raporsuz çalıştırmayacağını söyledi…

Ekim ayında atanan ve beş aydır sorunun çözümü için uğraşan Balcan’ın kendisiyle aynı rahatsızlığı yaşayan ancak başka illere atanan arkadaşları ise göreve başlatıldı.Ankara2ya atanan Balcan bunun üzerine başka bir ile atanmak için şubat ayı Engelli öğretmen atamasına başvurmak istedi. Balcan’ı burada da başka bir kötü sürpriz bekliyordu. Genç öğretmen “ataması yapılmış” göründüğü için şubat ayı atamalarına başvuramadı.. Olay Aziz Nesin’in ünlü oyununu hatırlattı. Yaşar Balcan ne atandı ne de atanamadı.

ENGELLİDEN “SAĞLAM” RAPORU İSTEDİLER

Arap Dili Edebiyatı mezunu Yaşar Balcan” duygu durum bozukluğu” rahatsızlığı nedeniyle yüzde 40 engelliydi. Bu nedenle Engelli Kamu personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girdi. Yeterli puanı alarak Ankara Etimesgut İmam Hatip Lisesi’ne atandı. Ancak olaylar tam da bu noktada başladı. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen Yaşar Balcan’dan göreve başlayabilmesi için “sağlam raporu” istedi. Yüzde 40 engelli olan Balcan doktorlardan “çalışabilir” raporu aldı. Ancak bakanlık bunu yeterli bulmadı doktor raporunda “Türkiye’nin her yerinde ve her iklim koşulunda çalışabilir” ibaresinin bulunmadığını öne sürerek Balcan’ı görevine başlatmadı. Balcan tekrar doktorlara başvurdu ancak doktorlar da çaresizdi çünkü raporlarda bakanlığın istediği gibi bir ibare zaten kullanılmıyordu. Bunun üzerine bakanlık Balcan’ın öğretmenlik yerine başka bir memur kadrosunda çalışabileceğini söyledi. Balcan’da bunu kabul etti. Ancak bu da yapılmadı. Ortada kalan Balcan’ın kendisiyle aynı rahatsızlığı yaşayan ve aynı zamanda atanan ancak başka bir ile arkadaşı göreve başladı. Balcan, bunun üzerine Ankara dışında başka bir ile atanmak için şubat atamasına başvurmak istedi. Ancak genç öğretmeni burada da kötü bir sürpriz bekliyordu. Balcan “ataması yapılmış” göründüğü için şubat atamasına başvuramadı.

BEŞ AYDIR GÖREVE BAŞLATILMADI

Taraf’a konuşan Balcan beş aydır yaşadıklarından dolayı çok yıprandığını belirterek “Dört kez atanamadım beşincisinde sınavı kazanıp atandım. 39 yaşındayım. Bu belki atanmak için son şansım. Bu raporu sadece benden istediler benim durumumda olan diğer insanlar göreve başladı. Kazanılmış hakkım var ama keyfi bir muamele nedeniyle göreve başlatılmıyorum Çok üzülüyorum” dedi. Balcan’ın avukatı Nilgün Şanlı ise müvekkilinin olaydan maddi manevi çok etkilendiğini bakanlığa dava açacaklarını söyledi. Balcan’ın başvurduğu Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Cansel Güven ise yaşananlar için “Aziz Nesin öykülerini aratmıyor” diyerek şöyle konuştu: “Yaşar ne atanır, ne atanamaz hali kurumların trajikomik fotoğrafıdır. Sendikamızın vereceği hukuksal destekle hakkını sonuna kadar arayacak olan Yaşar Öğretmen adına MEB den akıl, insaf, adalet bekliyorum. Yaşar Balcan’ın  5 aylık hak kaybı ve mağduriyeti giderilmeli ve  hemen göreve başlatılmalı. MEB aynı zamanda Yaşar Balcan’a bir de özür borçlu”

 

SÜMEYRA TANSEL

Etiketler: