Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » ‘Kamp Armen’den elinizi çekin’
‘Kamp Armen’den elinizi çekin’

‘Kamp Armen’den elinizi çekin’

İstanbul Tuzla’da bulunan ve 6 Mayıs günü şimdiki sahibinin yıkıma başladığı Kamp Armen diye bilinen Ermeni yetimhanesine ilişin tartışmalar sürüyor.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), yazılı bir açıklama yaparak Kamp Armen’in yıkımına tepki gösterdi. HDK’nın açıklamasında, “Gözünü inşaat ve rant bürüyenler, sonunda yetimhaneleri de yıkmak için adım atar hale geldiler. Kamp Armen, tek bir gün bile geçirilmeden Ermeni halkına geri iade edilmelidir” denildi.

HDK açıklamasında şu görüşlere yer verildi: Kamp Armen’in yıkımı, direnen aktivistlerin sayesinde durduruldu. Kamp Armen, Ermeni yetimlerin kendi elleriyle yaptığı bir yetimhane. Gözünü inşaat ve rant bürüyenler, sonunda yetimhaneleri de yıkmak için adım atar hale geldiler. Ama Kamp Armen’in bir farklılığı var. Kamp Armen, 1915 yılında soykırıma maruz kalan Ermenilerin kendi güçleri, alınterleriyle inşa ettikleri bir yetimhane. Şimdi bu yetimhane yıkılmak isteniyor. Eğer engellenmese, dozerlerin önüne geçilmese, Kamp Armen bütünüyle yıkılacaktı. Halkların Demokratik Kongresi olarak, şimdilik durdurulan yıkım işlemini yeniden başlatmayı kimse aklından bile geçirmemeli diyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’yla Kamp Armen direnişinin sözcüleri arasında süren müzakereler daha fazla uzatılmamalıdır.Kamp Armen, tek bir gün bile geçirilmeden Ermeni halkına geri iade edilmelidir. Kamp Armen, hepimize Hrant Dink’in emanetidir.” HDK yürütme kurulu, Ermeni halkının adalet mücadelesine destek olmak için yarınTünel’de buluşma çağrısı yapan Kamp Armen dayanışmasının çağrısını desteklediklerini kaydetti. Kamp Armen şartsız koşulsuz vakfa iade edilsin denildi.

GÜLER YILMAZ

Etiketler: