Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Yaşam » Hovakim 1461 Vakfı faaliyete başladı
Hovakim 1461 Vakfı faaliyete başladı

Hovakim 1461 Vakfı faaliyete başladı

İlk Ermeni Patriği olarak 1461-1478 yılları arasında görev yapan Hovakim adına, Ermeni katliamının 100.yılında İstanbul’da bir vakıf kuruldu. Tescil edilen ve dün itibariyle resmen faaliyete başlayan ‘Hovakim 1461 Vakfı’nın amacı “Türkiye Ermeni Patrikliği’nin tüm ihtiyaçlarını karşılamak” olarak açıklandı.

Türkiye’nin aradan geçen 100 yıla rağmen yüzleşmekten kaçındığı Ermeni katliamının yıldönümünden hemen sonra kurulan Ermeni vakfına adını veren Hovakim, Osmanlı imparatorluğu sınırları içindeki Ermenilerin ilk patriği. O tarihte imparatorluk başkenti olan Bursa’daki Ermenilerin dini lideri (Episkoposu) olan Hovakim, İstanbul’un fethinden sonra Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in fermanıyla beraberindeki cemaatiyle birlikte 1461 yılında İstanbul’a getirtilmişti. Aynı yıl mevcut Rum Patrikliği’nin yanına bir de Ermeni Patrikliği kurulmuş ve Hovakim de ilk Ermeni Patriği olarak atanmıştı. Hovakim 1461’de başlayarak 1478 yılına kadar İstanbul Ermeni Patriği olarak görev yapmıştı. Şimdi onun adını taşıyan ‘Hovakim 1461’ adıyla İstanbul’da bir vakıf kuruldu. Vakfın tesciline ilişkin olan ve 25 mart 2015 tarihinde kesinleşen mahkeme kararı, dün Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından dünkü resmi gazetedeki yayınla ilan edildi.

 

 

VAKFIN AMACI

 

Böylece ilk Ermeni patriğin adını taşıyan vakıf resmen faaliyetlerine başlamış oldu. Vakıf senedinde Hovakim Vakfı amacı şöyle açıklandı: “Ermeni Partikliği’nin tüm ihtiyaçlarını-cari giderleri, personel giderlerini, elektrik, su, haberleşme, yakıt masrafları gibi tüm giderleri ile yurt içi ve yurt dışından gelen konukların her türlü yol, konaklama ve yeme-içme masraflarını karşılamak, gerektiğinde Ermeni Patrikliği’ne bağlı din görevlilerinin sağlık, maluliyet ve emeklilik durumlarında ayni ve nakdi yardım sağlamak ve destek olmak”

 

 

VAKFIN KURUCULARI

 

Hovakim 1461 vakfının kurucuları (vakfedenler), Aram Ateşyan, Şahin Maşalı, Toros Ohanoğulları, Aret Anuşyan, Tanyel Uçkun, Artin Kirkor Babikyan ve Kirkor Harutyan Uzunyan. Senette, Hovakim Vakfı’nın tek mal varlığı, : İstanbul’un Beykoz İlçesi Göksu Mahallesindeki bahçeli ahşap ev olarak gösterildi. Vakıf kapatılırsa malvarlığının Kumkapı Meryem Ana Ermeni Kilisesi Vakfına devredileceği bilgisine de vakıf senedinde yer verildi. tüzükte yer aldı.

ADNAN KESKİN

Etiketler: