Cumartesi , 28 Şubat 2015
Anasayfa » Manşet » 5 yıl süren tecavüzde 4 sanığa beraat talebi
5 yıl süren tecavüzde 4 sanığa beraat talebi

5 yıl süren tecavüzde 4 sanığa beraat talebi

Bingöl’de  Ç.Y. adlı kız çocuğuna 5 yıl boyunca tecavüz eden 7 kişiden 4’ü için kadın savcı, “Sanıklardan para ve sigara istemiş. Cinsel istismar yok. Beraatlerine” dedi.

Bingöl`de 5 yıl boyunca 7 kişinin tecavüzüne uğrayan ve fazla kilo aldığı gerekçesiyle ailesi tarafından hastaneye götürüldüğünde hamile olduğu anlaşılan 17 yaşındaki Ç.Y, bebeğini dünyaya getirdi. Bebek bir daha geri almamak üzere yetiştirme yurduna bırakıldı Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada çocuğun babasının tutuklu sanıklardan Kenan Tali’nin olduğu DNA sonuçlarıyla tespit edildiği belirtildi.

Cumhuriyet Savcısı Nahşide Şeker Can mütalaasında, Ç.Y.’nin 13 yaşında iken yaşadığı cinsel istismarı detayları ile anlattı. Sanıklardan Kenan Tali, Ersin Barlas ve Nazım Güçtekin’in 15 yaşından küçük mağdura “Zincirleme nitelikli Cinsel istismar” suçunu işlediklerini belirterek 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi.

PARA VE SİGARA İSTEMİŞ

Cumhuriyet Savcısı, sanıklar Kazım G., Hacı Bayram T. Tolgay M. İle Tuncay M. Hakkında “Zincirleme basit cinsel istismar” suçunu işledikleri iddiasıyla dava açılmasına karşın sanıkların aksini ispatlayan savunmaları olduğunu ifade etti. Savcı mütalaasında “15 yaşını dolduran mağdureye söylenen ‘Benimle olmazsan ailene söylerim. Herkese söylerim. İnternete videonu koyarım” şeklindeki tehdit sözleri ile namusa karşı açıklama yapılması hususunda zedelenen hak ile cinsel istismar sonucu oluşabilecek hak ihlali ihtimali ve sanıkların mağdurun kendilerinden sigara ve para vb. istediği hususundaki savunmaları ile mağdurun bu husustaki kısmen uyumlu ifadesi nazara alındığında bu sanıkların eylemlerinin tehdit ve baskı sonucu gerçekleştiği ve işlendiğine dair mahkumiyete yeterli kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği”ni belirtti. Cumhuriyet Savcısı 4 sanığın beratını istedi. Sanık ve avukatların mütalaaya ilişkin son savunmalarını hazırlamaları için duruşma19 Mart’a erteledi.

AVUKAT: “BİZ DE ANLAYAMADIK”

Ç.Y.’nin avukatı Nuran Aydın Taraf’a yaptığı açıklamada “Cumhuriyet Savcısının mağdurenin sigara ve para istediği yönündeki sanık ifadelerinin ikrar olarak değerlendirilmesi gerekir. Mağdure sigara istedim demiyor cinsel istismarı anlatıyor. Sanıklar sigara ve para istediğini iddia ediyor. Savcı niye böyle yorumladı bizde anlamış değiliz. Tüm Sanıkların cinsel istismarda bulunduğunu iddia ediyoruz.”  dedi.

“İYİ HALDEN YARARLANMAK İÇİN ÇOCUĞUNU İSTEDİ”

Yapılan DNA araştırmasında bebeğin babası olduğu ortaya çıkan sanık Kenan Tali çocuğuna sahip çıkmak istediğini söyledi ama biz bunun ceza indiriminden yararlanmak için  iyi halden yararlanmak için yaptığı bir savunma olarak görüyoruz. Mağdure devlet kontrolünde eğitimine devam edecek” diyerek 4 sanık hakkında tutuklama taleplerinin ise her defasında mahkeme tarafından reddedildiğini söyledi.

BAHAR KILIÇGEDİK/BİNGÖL