Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Politika » Yüksek Mahkeme’nin yoğun gündemi var
Yüksek Mahkeme’nin yoğun gündemi var

Yüksek Mahkeme’nin yoğun gündemi var

Anayasa Mahkemesi, (AYM) bugün yapacağı toplantısında toplumun hemen her kesimini ilgilendiren çok sayıda davada ilk veya esas incelemelerini yapacak. Sonuçları önemli görülen bu davalar şöyle:

MAKUL ŞÜPHELİ PAKET

Makul şüpheyle arama-elkoyma ve Yargıtay ile Danıştay’ı sil baştan değiştirmeye yönelik Yargı Paketiyle ilgili CHP’nin geçen hafta açtığı iptal ve yürütmeyi durdurma davası hızla gündeme alındı. AYM, bugün ilk incelemesini yapacak.

PASSOLİG

Ankara 16. Tüketici Mahkemesi, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’la düzenlenen ve taraftarların büyük tepkisi çeken futbol maçlarındaki Passolig uygulamasına ilişkin maddelerin iptali için AYM’ye gitmişti. Bu davadaki ilk inceleme de bugün yapılacak. 30 YILLIK MEMURLAR İdare Mahkemesi, Emekle Sandığı Kanunu’nda yer alan “Emeklilik ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla sürelerin dikkate alınmayacağına” ilişkin düzenlemenin iptalini istemişti. AYM, bu davada esastan karar verecek. Düzenleme iptal edilirse, 30 yılı aşkın çalışan memurlar bu sürelerinin karşılığını da emekli ikramiyelerine ekletecek. ­­

ADNAN KESKİN/ANKARA