Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » YSK, HDP’nin dördüncü ‘Erdoğan’ başvurusunu da reddetti
YSK, HDP’nin dördüncü ‘Erdoğan’ başvurusunu da reddetti

YSK, HDP’nin dördüncü ‘Erdoğan’ başvurusunu da reddetti

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın seçim yasaklarını tanımamasına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yaptığı başvuru reddedildi. YSK’ya, “Seçim güvenliğinin ihlal edildiği ve Cumhurbaşkanı’nın Anayasadaki yetkilerini aşarak bir parti lehine seçim çalışması yürüttüğü” gerekçesiyle HDP’nin yapmış olduğu dördüncü başvuru oy çokluğuyla reddedildi.

 

 

 

Başvuru, 1’e karşı 9 oyla reddedilirken, karara, YSK üyesi Ünal Demirci muhalefet edip, karşı oy kullandı. Demirci, karşı oy vermesinin gerekçelerini 8 sayfalık kararın 5 sayfasında şöyle açıkladı: “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 101, 103 ve 104. maddelerinde Cumhurbaşkanının görevini tarafsızlıkla yerine getireceği belirtilmiş olup, tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanının seçim döneminde herhangi bir siyasi parti lehine ya da aleyhine propaganda yapabileceği yasa koyucu tarafından öngörülmediğinden, Cumhurbaşkanı’nın propaganda yapmasını yasaklayan bir hükme mevzuatta yer verilmemiştir.

 

 

 

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olduğuna göre istisnasız herkesin kurallara uyma mecburiyeti vardır. Hiçbir kimseye kurallara uymama konusunda ayrıcalık tanınmamıştır. Cumhurbaşkanının açık ve kapalı yer toplantıları ile toplu açılış törenlerinde, mitinglerde milletvekili genel seçimine yönelik olarak bazı siyasi parti ve kişileri doğrudan hedef alan söylem ve eleştirelerde bulunduğu ve bu suretle seçim sonuçlarını etkileyecek mahiyette propaganda konuşmaları yaptığı görülmektedir. Bu tespit ve hukuki açıklamalar karşısında, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimine yönelik siyasi partiler ve bağımsız adayların özgür, adil, eşit ve dürüstlük kurallarına uygun şekilde seçime katılmalarını engelleyecek şekilde ve vatandaşın oyunu etkileyecek nitelikte Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bu propaganda konuşmalarının, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 79, 6112 Sayılı Kanun’un 8, 30, 45. maddeleri, 2954 Sayılı Kanun’un 5. maddesi ve 298 Sayılı Kanun’un 55/A ve 55/B maddeleri uyarınca radyo ve televizyon kanalları yayınlarında yer verilmemesi yönünde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) aracılığıyla konunun Kurul gündemine gelmesini sağlayacak nitelikte yeni bir karar alınması gerektiği kanaatiyle verilen karara katılmıyoruz.”

 

Etiketler: