Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Suriye’de savaşacak eğit-donat programındaki muhaliflere Türk-ABD hava desteği
Suriye’de savaşacak eğit-donat programındaki muhaliflere Türk-ABD hava desteği

Suriye’de savaşacak eğit-donat programındaki muhaliflere Türk-ABD hava desteği

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriyeli muhaliflerin “eğit-donat” programı kapsamında muhaliflere Suriye’ye savaşmaya gittiklerinde “hava desteği” verilmesi konusunda Washington ile “prensip anlaşmasına” vardıklarını açıkladı.

Güney Kore ziyareti sırasında İngilizce yayın yapan Daily Sabah gazetesinin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Suriye’de rejimi karşıtı güçlerden bir bölümünün eğitimine Kırşehir’de başlandığını söyledi.

Çavuşoğlu, “hava desteği” olmadan “eğit-donat” programının işe yaramayacağını da vurguladı.370283

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu,  bu konuda ABD ile prensip anlaşmasına varıldığını söylese de, bu desteğin niteliği ve nasıl uygulanacağı konusunda “Bunlar ordunun sorumluluğu olan teknik konular” demekle yetindi.

UÇUŞA YASAK BÖLGE

Çavuşoğlu, Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulup oluşturulmayacağına yönelik soru üzerine, “Uçuşa yasak bölge ve güvenli bölgeler Suriye’deki kapsamlı çözümün bir parçası. Ancak eğitilip donatılan personelin güvenliğinin sağlanması için bunlar kısmi çözümler” yanıtını verdi.

Kırşehir’de başlayan eğitimler sonucunda 2 bin “ılımlı muhalifin” Suriye’deki çatışmalara dahil olması hedefleniyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “eğit-donat” programı ile ılımlı muhaliflerin hem siyasi hem de askeri açıdan konsolide edilmesinin hedeflendiğini belirterek, “Tercihimizin siyasi çözüm olduğunu ifade ediyoruz. Ancak ciddi bir alternatife de ihtiyaç var. Hem IŞİD hem de Esad rejimi saldırılarına devam ediyor” dedi.

Halep kentinin bu güçlere karşı savunulmasının son derece önemli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “IŞİD’e karşı savaşa öncelik veriliyor olsa da, rejim de mutlaka durdurulmalı” diye konuştu.

Rudaw 

Etiketler: