Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Son anket tam bomba..AKP ile HDP şoke olacak..AKP kiminle, CHP kiminle koalisyon istiyor ?
Son anket tam bomba..AKP ile HDP şoke olacak..AKP kiminle, CHP kiminle koalisyon istiyor ?

Son anket tam bomba..AKP ile HDP şoke olacak..AKP kiminle, CHP kiminle koalisyon istiyor ?

AKAM’ın 1-5 Mayıs tarihlerinde 2 bin 262 kişi ile yaptığı araştırma da katılımcıların yüzde 50.1’i başkanlık sistemine karşı olduğunu belirtirken katılımcıların yüzde 54.2’i “olacaksa ABD tipi başkanlık olsun” cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 65.1’i çözüm sürecine destek verirken, yüzde 57,8’i yerel yönetimlerin yetkisinin artırılmasını istedi. Ayrıca en güvensiz kurumlar listesinin tepesine cumhurbaşkanlığı, hükümet ve TBMM gibi kurumlar yükseldi. Ankete göre HDP yüzde 11.8 ile barajı aşıyor.
Avrasya Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin (AKAM) 1-5 Mayıs tarihlerinde 2 bin 262 kişi ile yaptığı araştırma sonuçlarını açıkladı. Başkanlık sistemi, yerel yöntemler, özerklik ve çözüm sürecine ilişkin soruların yöneltildiği araştırmada önemli sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların yüzde 50.1’si başkalık sistemine karşı çıkarken, toplumun 65.1’i çözüm süreine destek verdi. Yapılan ankette çıkan bir diğer önemli bir sonucunda HDP’nin de yüzde 10 barajını aştığı görüldü.

TOPLUMUN YARISI BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI

“Başkanlık sisteminin işleyişi hakkında bir bilginiz var mı” sorusuna partilere oy veren seçmenlerin tutumları farklı oldu. Buna göre AKP’ye oy veren seçmenlerin yüzde 38.1 soruya evet cevabı verirken; yüzde 61.9 hayır dedi. HDP’li seçmenin 38.2 sisteme ilişkin bilgisinin olduğunu belirtirken, yüzde 61.8 bu yönlü bilgisinin olmadığını söyledi. Aynı soruya CHP’li seçmenin yüzde 37.2 evet, yüzde 63.8 hayır, MHP’li seçmenin yüzde 36.5 evet, yüzde 65.5 hayır dedi. “Başkanlık sistemi hakkında bilgisi olduğunu” söyleyen seçmlere yöneltilen “Başkanlık sistemini destekliyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 32.4 evet, yüzde 50.1 hayır derken, 17.5’i ise her iki sistem arasında fark olmadığını söyledi.

OLACAKSA ABD TİPİ OLSUN

“Başkanlık sisteminin nasıl olmalıdır” sorusuna katılımcıların yüzde 14.2’si türk tipi, yüzde 54.2’si eyalet sistemine dayanan “ABD tipi olsun” karşılığını verdi.
Katılımcıların yüzde 35.3’ü Recep Tayip Erdoğan karşıtlığı nedeniyle, yüzde 22.1’i tek adam korkusu nedeniyle “başkanlık sistenine karşı çıktığını” belirtirkten, 9.6 da sistemi demokratik bulmadığını söyledi. Katılımcıların yüzde 26.8’i içeriğini bilmediğini belirtirken katılımcıların sadece yüzde 4.1’i bölünme korkusu nedeniyle sisteme karşı çıktığını ifade etti.

YETKİLER ARTIRILSIN AMA ÖZERKLİK İSTEMEYİZ

Ankete katılanların yüzde 57.8’i, “Yerel yönetimlere daha fazla yetki vermesini destekliyor musunuz” sorusuna evet cevabını verirken, yüzde 35.1 buna karşı çıktı. “Özerk bölgeler oluşturulmasını ister misiniz” sorusuna katılımcıların yüzde 75.2 hayır, yüzde 15.1 evet, yüzde 9.7 ise fark şeklinde cevap verdi. Ankete katılanların yüzde 65.1’i “çözüm sürecini” destekliyorum” derken, yüzde 15’i sürece karşı olduğunu, yüzde 19.9’u ise fark olmadığını dile getirdi.

EN GÜVENSİZ KURUM MEDYA, EN GÜVENİLİRİ TSK!

Devlet kurumlarına güvenin de ölçüldüğü ankette en güvensiz kurumlar arasında yargı, cumhurbaşkanlığı ve hükümet yer aldı. Buna göre katılımcıların 67,8’i Cumhurbaşkanlığına yüzde 70.3’ü hükümete, yüzde 63.8’i TBMM’ye yüzde 78’i Yargıya, yüzde 93.9 medyaya, yüzde 63’ü YSK’ya, yüzde 75,8’i Polise güvenmediğini söyledi. Anketteki en dikkat çekici bölüm ise katılımcıların diğer kurumlara olan güvensizliğine rağmen yüzde 78,2’inin TSK’ya güvendiğini söylemesi oldu.

AKP’LİLERİN YÜZDE 93’Ü HDP’NİN BARAJI AŞMASINI İSTEMİYOR

Ayrıca parti tabanlarına HDP’nin barajı aşmasını isteyip istemedikleri sorusu yöneltildi. Buna göre AKP seçmeninin yüzde 92.9’u HDP’nin barajı aşmasını istemediğini kesin bir dil ile belirtirken, CHP’lilerin yüzde 85,4’ü HDP’nin barajı aşmasını istediğini belirtti. Ayrıca MHP seçmeninin yüzde 82,8’i HDP’nin barajı aşmasını istemediğini belirtirken, AKP seçmeninin MHP seçmeninden daha fazla HDP karşıtlığı dikkat çekti. Yine SP’lilerin yüzde 42.1’i HDP’nin barajı aşması gerektiğini söyledi.

AKP’LİLERİN GÖNLÜNDE MHP İLE İTTİFAK VAR

Katılımcıların yüzde 26.5’i seçimlerden tek başına AKP iktidarı çıkaceağını söylerken, koalisyon oluşacağını söyleyenlerin oranı yüzde 47.2 olarak hesaplandı. Ayrıca olası bir koalisyon halinde AKP seçmenin yüzde 54,2’i MHP ile ittifak kurulmasını isterken, yüzde 8,9’u CHP ile, yüzde 5.2’si HDP ile koalisyon kurulmasını istediklerini belirtti.

Buna karşılık CHP seçmeninin yüzde 55,4’ü HDP ile koalisyon kurulmasını isterken, HDP seçmenini de yüzde 25 oranında CHP ile koalisyon kurulmasını istedi. HDP seçmenin yüzde 41.5’i de “AKP hariç fark etmez” cevabını verdi

AKP 38.3..HDP BARIJI AŞIYOR

Ayrıca “hangi partiye oy vereceksiniz” sorusuna katılımcıların yüzde 32.5’i AKP, yüzde 23.2’i CHP, yüzde 15.4’ü MHP, yüzde 10 HDP cevabını verdi. Kararsızlar dağıtıldığında AKP, yüzde 38.3, CHP, yüzde 27.3, MHP, yüzde 18.1, HDP, yüzde 11.8 oranında oy alıyor.

KAYNAK: DİHA

Etiketler: