Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Laçiner’den CHP’li Tekin’e destek:’Hareketlilik yaşandığı doğru ama..
Laçiner’den CHP’li Tekin’e destek:’Hareketlilik yaşandığı doğru ama..

Laçiner’den CHP’li Tekin’e destek:’Hareketlilik yaşandığı doğru ama..

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin orduyu en geç iki gün içinde Suriye’ye sokmayı planladığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

 

 

O iddiayı aktifhaber.com’a değerlendiren Siyaset Bilimci Prof. Dr. Sedat Laçiner, bölgede bir hareketlilik yaşandığını doğrulayarak ancak bu hareketliliğin, başka bir ülkeye mi yoksa PKK’ya yönelik bir operasyon sonucu mu olduğunu ileriki günlerde göreceğimizi belirtti.

 

 

‘Seçim öncesi PKK’ya yönelik birtakım hazırlıklar yapılıyor olabilir’ diyen Laçiner, PKK’yla çatışma ya da başka bir ülkeye savaş durumu olursa bunun seçim öncesi AK Parti’ye yarayabileceğini ifade etti.

 

 

BÖLGEDE BİR HAREKETLİLİK VAR

 

 

Gürsel Tekin bunu söyledikten sonra zaten bir gün geçti üzerinden bir günümüz kaldı. Yarına kadar doğru mu yanlış mı anlaşılır. Ama bölgede bir hareketlilik var. Bu hareketlilik örgüte karşı deniliyor, seçim öncesi güvenlik önlemleri deniliyor ama sınırda, bölgeden bu tür haberler geliyor. Bazı askeri araçların oraya taşındığına dair.. Ama büyük bir savaş yapacak kadar bir hareket benim görebildiğim kadarıyla yok.

 

 

SEÇİM ÖNCESİ PKK’YA YÖNELİK BİRTAKIM HAZIRLIKLAR YAPILIYOR OLABİLİR

 

 

Seçim öncesi siyasilerin açıklamasını şüpheyle karşılamak lazım ben öyle düşünüyorum. Eğer siyasiler böyle şeyler söyleyecekse de, nereye yapılacak, ne maksatla, hangi büyüklükte? Bunların söylenmesi lazım. Ama bazı hareketlilikler yaşanıyor bölgede, sevkiyatlar yaşanıyor. Muhtemelen seçim öncesinde PKK’ya yönelik olarak birtakım hazırlıklar yapılıyor olabilir. Sınırda da çalışmalar var geçişleri önlemek için. Ama büyük çaplı, savaş tarzında bir duyum almadım.

 

 

PKK’YLA ÇATIŞMA YA DA BAŞKA ÜLKEYLE SAVAŞ DURUMU OLURSA BU SEÇİM ÖNCESİ AKP’YE YARAYABİLİR

 

 

İki gelişme; birisi PKK’yla çatışma, eğer yeniden böyle birtakım çatışmalar olursa bunun seçimlere mutlaka etkisi olur. İkincisi bir savaş durumu, milli bir durum, bir başka devletle yaşanacak, hele hele silahlı bir boyuta taşınacak bir gelişme illa ki seçimleri etkiler. Ama seçimleri nasıl etkiler, düz mantıkla düşünürseniz milli hassasiyetlerdeki artış, silahlı çatışmalar v.s bunlar genelde istikrara oy verilmesine sebep olur. O da şu an hükümet olan AKP’ye dönük bir destek olabilir diye düşünülüyor. Ama bu işler zordur. Yönetimi kolay değildir. Böyle bakmak lazım. Savaştan medet umulursa bunun çok ciddi sonuçları olabilir.

Etiketler: