Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Nişanyan’dan mesaj var: ‘Hapisteyim, siz benim adıma HDP’ye oy verin, e mi’
Nişanyan’dan mesaj var: ‘Hapisteyim, siz benim adıma HDP’ye oy verin, e mi’

Nişanyan’dan mesaj var: ‘Hapisteyim, siz benim adıma HDP’ye oy verin, e mi’

Yazar Sevan Nişanyan, 7 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) desteğini açıklayan sanatçı ve yazarlar arasına katıldı.

İzmir’in Şirince Köyü’nde SİT alanında ev inşa ettiği gerekçesiyle cezaevinde tutulan yazar Sevan Nişanyan, 7 Haziran seçimlerinde HDP’yi destekleyeceğini açıkladı.

Halen Aydın Yenipazar Kapalı Cezaevi’nde yatmaktan olan Sevan Nişanyan adına, yazarın Twitter hesabından yapılan açıklamada “Hapiste olmanın en kötü yanı pazar günü HDP’ye oy veremeyecek olmak. Siz benim adıma verin, e mi?” dendi.

NİŞANYAN 18 AYDIR CEZAEVİNDE

Sevan Nişanyan, İzmir’in Şirince Köyü’nde kendi arazisine yaptığı ancak SİT alanı olduğu gerekçesiyle mühürlenen 40 metrekarelik evin inşaatını tamamladığı gerekçesiyle iki yıl hapis cezası almış, cezası kesinleşince de 2 Ocak 2014 tarihinde Torbalı Açık Cezaevi’ne teslim olmuştu.

Nişanyan, tutuklanmasından kısa bir süre sonra kapalı cezaevine sürgün edilmiş ve “güvenlik” gerekçesiyle dört kez cezaevi değiştirmek zorunda bırakılmıştı.

CEZALAR

Nişanyan’ın hapiste bulunduğu süre içinde, İmar Kanunu’na muhalefetten 2 yıl 10 ay ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na (KTVKK) muhalefetten ise 1 yıl 8 ay hapis cezaları aldığı davaların sonucunda, toplam infaz süresi 6 yıl 6 aya ulaşmıştı. Ayrıca, Nişanyan’ın hâlihazırda KTVKK’den dolayı 2 yıl 6 aylık hapis cezası da Yargıtay’da temyiz sonucunu bekliyor.

Nişanyan’ın Yargıtay’da bekleyen bir diğer cezası da, Mayıs 2013’te, “Hz. Muhammed’e hakaret ettiği” gerekçesiyle “halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılama” iddiasından aldığı 13,5 aylık hapis cezası.

İMC TV

 

Etiketler: