Çarşamba , 6 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Kılıçdaroğlu: ‘İlk kez AKP iktidarında işsizlerin sayısı çalışanları geçti’
Kılıçdaroğlu: ‘İlk kez AKP iktidarında işsizlerin sayısı çalışanları geçti’

Kılıçdaroğlu: ‘İlk kez AKP iktidarında işsizlerin sayısı çalışanları geçti’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin 13 yıldır iktidarda olduğunu ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez işsizlerin sayısının çalışanların sayısını geçtiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kayseri’de düzenlediği mitingde yağmur altında konuştu. Kılıçdaroğlu, konuşmasına, “Burada duracağım ve sizinle beraber ıslanacağım. Kimsenin endişesi olmasın” diyerek başladı. AKP’yi eleştiren Kılıçdaroğlu, “13 yıldır iktidardalar, ilk kez Cumhuriyet tarihinde işsizlerin sayısı çalışanların sayısını aştı. O nedenle yeni bir başlangıç yapacağız. Yeni bir başlangıç için hazır mısınız? Sizler hazır olduğunuz sürece, size söz veriyorum gün 24 saatse sizin için çalışacağım. Kimin için; emekliler için, çiftçiler için, işsizler için, esnaf için, sanayici için, kamu çalışanları ve atama bekleyen öğretmenler için çalışacağım” diye konuştu.

Türkiye’de artık yeni bir iklim olduğunu eski kavgalar ve gerginliklerden uzak olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bu ülkede huzur, barış istiyoruz. Bu ülkede yoksulluk olmasın istiyoruz. Bu ülkede emekli rahat içinde yaşasın istiyoruz. Onun için yeni bir iklim ve yeni bir başlangıca ihtiyacımız var ve benim sizin oylarınıza ihtiyacım var. Beraber yola çıkacağız ve beraber çalışacağız” diye konuştu.RESIMID_15718493

Kayseri’de 183 bin 400 emekli olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “183 bin 400 emekliye sesleniyorum. Ramazan ve Kurban Bayramı’nda artık torunlarından kaçmayacaksın. Huzur içinde bir bayram geçireceksin. Sana 2 maaş ikramiyeyi Ramazan ve Kurban Bayramı’nda vereceğim. Telaşa kapıldılar, bağırıyorlar. ‘Nereden vereceksin?’ diye. Sözüm söz, Kayseri’den sözüm söz. O kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim ve o parayı size vereceğim. Esnaf kardeşim de unutmasın. Emekliye para vermek demek esnafa para vermek demektir. Emekli o parayı alıp götürüp birileri gibi İsviçre bankalarına yatırmayacak. Ne yapacak? Onuruyla alışveriş yapacak. O imkanı biz sağlayacağız.”

“SEÇİM BİLDİRGEMİZ HÜKÜMET PROGRAMI GİBİ”

Açıkladıkları seçim bildirgesinin bir hükümet programı gibi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bütün sorunların çözümü var. İlk kez iktidarın ezberi bozuluyor. İlk kez itiraz ediyorlar. ‘Siz bunu yapamazsınız’ diyorlar. Biz yapacağız, siz de göreceksiniz. Bu halka hizmet etmek bizim görevimizdir” diye konuştu.RESIMID_15718494

Siyaseti kirlilikten arındıracaklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Temiz siyaset olacak, ahlaklı siyaset olacak. Siyasetçi halkına hesap verecek. Siyasetçi halkına hesap verecek. Siyasetçi namuslu olacak, siyasetçi cebi için değil, vatandaşın cebi için çalışacak. Vatandaşın cebi para görecek, vatandaş zenginleşecek, esnaf zenginleşecek. Siyasetçinin görevi bu olacak, bunun sözünü veriyorum.”

13 yıldır iktidarda olan AKP’nin 6 milyon 200 bin işsiz, aylığı bin TL’nin altında olan 8 milyon emekli, 17 milyon yoksul, 2 milyon Suriyeli bıraktığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Söylüyorum, Ortadoğu’ya barışı biz getireceğiz ve Suriyeli kardeşlerimizi de kendi ülkelerine göndereceğiz. Huzur içinde gitsinler diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“HIRSIZ TAYYİP” SLOGANLARI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, taşeron işçilere asıl maaşı verenin devlet olduğunu belirterek, aradaki köle tüccarlarını çıkaracaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, devletin direk kadroya alacağı taşeron işçilere sözleşme ve sendika hakkı da vereceklerini belirtti. CHP Lideri, imamların, müftülerin daha da çok eğitim alarak en az iki yabancı dil bilmelerini önemsediklerini ifade etti.

Miting alanlarındaki kalabalığın “Hırsız Tayyip” sloganları atması üzerine CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin 13 yılda Türkiye’deki yoksul sayını 17 milyon kişiye çıkarttığını belirterek, yoksulluğu bitireceklerini açıkladı. “2015 yılında, 21 yüzyılda Türkiye’de yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Bunun sözünü veriyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, “21. yüzyılın Türkiye’si ekonomik büyüklük olarak 18’inci büyük ülkesi. Kaynak para var. İnsanımız var. Çalışanlarımız var. Gencimiz yaşlımız var. Bir eksiğimiz var. Ahlaklı, temiz siyaset. Dürüst siyaset.” dedi.

KAMYONCU ESNAFI, TOPLUMU HER KESİMİYLE OTURUP DERTLERİNİ DİNLEYEN TEK GENEL BAŞKANIM

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, birçok kesimin dertlerini dinlemek için onların yanına gittiğini ifade ederek, ülkede temiz ve ahlaklı siyaset eksik olduğunu söyledi. Herşeyin var olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:RESIMID_15718503

“Neyimiz eksik. Temiz siyaset eksik, ahlaklı siyaset, halkı düşünen siyaset eksik. 7 Haziran yeni bir başlangıç yapacağız. Kamyoncuların derdi var. Biliyorum. K1 belgesini biliyorum. 18 bin lira para istiyorlar. Kayseri’de eylem yaptıklarını biliyorum. Konya’da Bursa’da pek çok yerde onların çay içtiği yere giden benim. Tek genel başkan benim. Onları dinleyen ve çözüm üreten benim.

Toplumun her kesimi ile ilgileniyorum. Kimse merak etmesin. Kamyoncu esnafımızda merak etmesin. Afyon’da bir yere gittim. Kamyoncu ve eşi karşıladı. Kamyonu kaçak çalıştırdığını söyledi. Kamyonun bedeli 18 bin liranın altında nasıl K1 belgesi için para ödeyeceğim diyor. Kamyonu sattın. 6 ay içinde yeni kamyon almazsan belge iptal ediliyor. 6 ay sonra alırsan yenisini alıp 18 bin lira daha ödüyorsun. Neden mi? Malı götürmek istiyorlar. Buna izin vermeyeceğim. Sözüm sözdür.”

“BARIŞ VE HUZUR İÇİNDE YAŞANAN BİR TÜRKİYE OLACAK”

Yağmurlu havaya rağmen miting alanını dolduran Kayserililere teşekkür eden Kemal Kılıçdaroğlu, “Yağmurda geldiniz güzel bir mitingimiz oldu. Güneşimiz açacak. Güzel bir başlangıç olacak. Kayseri’den umudum var. Türkiye’ye yönelik umudum var. Güzel bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Yaşanacak bir Türkiye olacak. Huzurlu bir Türkiye olacak. Barış içinde yaşadığımız bir Türkiye olacak. 7 Haziran’da sandığa gidiniz 6 okun altına mühür bastığınız zaman yeni bir Türkiye’ye, güzel bir Türkiye’ye merhaba diyeceksiniz” diye konuştu.

“İMAMLAR, MÜFTÜLER DAHA FAZLA EĞİTİM ALSIN, YABANCI DİL BİLMELERİNİ İSTERİZ”

CHP’nin imam hatip okullarını kapatacağı yönünde yalan açıklamalar olduğunu dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, bunun doğru olmadığını anlatarak, şunları söyledi:

“Biz eğitim sistemini iş garantili eğitimle yeniden garanti edeceğiz. 1 yılı okul öncesi olmak üzere eğitim süresini 13 yıl yapacağız. Uygar ülkeler böyle. Hemen çıkıyorlar imam hatipler kapanacak diyorlar. Kayserililer bilsin, Ankara’da oturup yalanlar atanlarda bilsin. CHP din eğitimlerini yasaklamayacak. İmam hatipleri kapatmayacak. Merak ediyorum imam hatip okullarını kuran, diyanet işleri başkanlığı kuran CHP. Ben isterim müftüler ve imamlar daha da eğitim alıp, keşke ikinci üçüncü yabancı dili bilseler. Halkı daha iyi aydınlatsalar. Bizim bundan en ufak kaygımız ve endişemiz yok. Hiç kimsenin etnik kimliğini siyaset malzemesi yapmayacağız. Hiç kimsenin inancını siyasete malzeme yapmayacağız. Hiç kimsenin yaşam tarzını siyasete malzeme yapmayacağız. Çünkü bizim inancımıza göre insan Allah’ın yarattığı en değerli varlıktır ve başımın üstünde yeri vardır.”CHP Lideri Kemal Kilicdaroglu Kayseri mitingi

“Demokrasiyi getireceğiz” diyen Kılıçdaroğlu, “Özgürlüğü getireceğiz. Herkesin karnının doyduğu huzurlu bir Türkiye getireceğiz. Barış içinde yaşayan Türkiye bizim en büyük arzumuzdur. 7 Haziran bunun işin başlangıç tarihidir” dedi.

TAŞERON İŞÇİLER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, taşeron işçilere asıl maaşı verenin devlet olduğunu belirterek, arada köle tüccarları çıkartıldığını söyledi. Bunu ortadan kaldıracaklarını aktaran Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kadın kardeşlerimiz de burada. Aile sigortası gelecek. Unutmayın hiçbir aile geliri 720 liranın altında olmayacak. Geliri en az 720 lira olacak. Taşeron deniyor. 800 bin kişi taşeronda çalışıyor. Ne dedik? Taşeronu tarihe gömeceğiz. Taşeronda çalışan bütün işçileri kadroya alacağız. Hepsinin kadrolu sendikalı ve toplu sözleşmeli hakkı olacak. Ben bunu söyledim. Kaynağı nereden bulacaksın deniyor. Taşeron işçisine parayı sen veriyorsun. Devlet ne yapıyor. Aradan köle tüccarları çıkartıyor. Parayı veriyorsan doğrudan işçiye ver.”

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda alanda açılan “Haramzadelerin saltanatını yıkacağız” yazılı pankartı göstererek, “İnşallah yıkacağız. Demokrasi getireceğiz. Herkesin kazandığı bir ülke oluşturacağız” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Kemal Kılıçdaroğlu, adayların tek tek tanıtımı ve kürsüye gelmesiyle birlikte, bütün adaylarla miting alanındaki halkı selamladı.

RESIMID_15718468

CİHAN

Etiketler: