Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Kıbrıs’ta rüzgâr soldan esiyor
Kıbrıs’ta rüzgâr soldan esiyor

Kıbrıs’ta rüzgâr soldan esiyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 7’nci cumhurbaşkanını belirlemek için önceki gün yapılan seçimlerin ilk turunda, en fazla oyu mevcut Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile ve bağımsız aday Mustafa Akıncı aldı. Tıpkı Yunanistan’daki SYRİZA gibi sol partiler ile geniş halk kitlelerinin desteğini arkasına alan Mustafa Akıncı, seçimin önceki günkü ilk turunda Derviş Eroğlu’nun hemen ardından gelerek ikinci oldu.

 

Hiçbir adayın cumhurbaşkanı seçilmek için gerekli olan yüzde 50 oyu alamaması nedeniyle Kıbrıs’ta 26 Mart Pazar günü ikinci tur yapılacak. İkinci tur, Derviş Eroğlu ile Mustafa Akıncı arasında geçecek. İlk turda oyların yüzde 28.18’ini Derviş Eroğlu, 26.92’sini ise Mustafa Akıncı aldı. “Hedefim, gençlerimizin gelecek belirsizliğinden kurtulduğu, adamızın nimetlerinin adil bir şekilde paylaştığı bir gelecektir” diyen ve KKTC’nin Çipras’ı olarak gösterilen Mustafa Akıncı seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından açıklama yaptı: “İlk raunttaki cevabın tüm topluma hayırlı olmasını diliyorum. Bir hafta sonra cevap tam olarak verilecek.”

 

CUMHURBAŞKANI, MAKAMIYLA YARIŞTI

 

Diğer aday Sibel Siber ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nu ziyaret ederek, bir hafta sonraki başarının ortakları olmalarını önereceğini söyleyen Akıncı, “Bu bir kişi ya da partinin değil, gelecek kuşakların barış ve huzur içinde yaşaması için halkımızın başarısı olacak” ifadelerini kullandı. Halen görevde bulunan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun seçimlerde makamıyla birlikte yarıştığına da dikkat çeken Akıncı, “Örtülü ödenek, parasal imkânlar ve makamın getirileri olmadan, halkın gönüllü katkılarıyla yarıştık” dedi.

Mustafa Akıncı kimdir

 

28 Aralık 1947’de Limasol’da doğan Mustafa Akıncı, 1973’te Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclis’ine seçilerek görev yaptı. 1976’da, 28 yaşında Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi 1976- 1990 yılları arasında 14 yıl boyunca kesintisiz sürdürdü. 1978 LTB Başkanlığı sırasında Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile Lefkoşa Kanalizasyon Projesi ve Lefkoşa İmar Planı konularında uzlaşma sağlayarak bu projelerin işbirliği içinde hayata geçmesini sağladı. Bu çerçevede Lefkoşa İmar Planı 1989 yılında ‘Dünya Habitat Ödülü’ne, 2007 yılında ise Ağa Han (Aga Khan) Mimarlık ödülüne layık görüldü. 2003 yılında da Lefkoşa Rum Belediyesi eski Başkanı ile yaptıkları çalışmalardan ötürü ‘Europa Nostra Onur Ödülü’ne (Medal of Honour) layık görüldü. 1999 – 2001 döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevini üstlendi. 2003 Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi’nin (BDH) liderliğini üstlendi. Oxford, Harvard ve Yale Üniversiteleri gibi dünyaca tanınmış akademik platformlar ile Chatham House gibi uluslararası forumlarda Kıbrıs konusuna ilişkin konferanslar verip panellere konuşmacı olarak katıldı.

Taraf yazmıştı

Gezici Araştırma Şirketi, KKTC seçimiyle ilgili bir anket yayınlamış ve bu ankette sol destekli Mustafa Akıncı’nın seçimde başarı kazanacağı bilgisi yer almıştı. AKP oylarının 7 Haziran’daki Genel Seçim’de yüzde 39’a düşeceğine dair bir anket de yayımlayan Gezici Araştırma Şirketi’nin KKTC seçimi hakkındaki öngörüsü 5 Mart 2015’te Taraf gazetesinde “KKTC’de Çipras Rüzgârı” başlığıyla yayımlanmıştı. Daha önce Türkiye’de Yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimi için yaptığı anketlerde sonuca yakın tahminler yapan Gezici Araştırma Şirketi, KKTC cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının da sıralama ve oy oranını bilen tek şirket oldu. Gezici’nin son anketinin sonuçları şöyleydi: Derviş Eroğlu % 29-30, Mustafa Akıncı % 27-28, Sibel Siber % 22. Araştırma şirketi ayrıca, 2’nci tur seçimleri 26 Nisan Pazar günü yapılacak seçimde, bağımsız aday Mustafa Akıncı’nın % 60 oranında oy alacağını öngörüyor.

TUNCA ÖĞRETEN

Etiketler: