Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Hükümete göre Suriye helikopteri vuruldu, askere göreyse hava aracı! Hangisi doğru
Hükümete göre Suriye helikopteri vuruldu, askere göreyse hava aracı! Hangisi doğru

Hükümete göre Suriye helikopteri vuruldu, askere göreyse hava aracı! Hangisi doğru

Hükümet ‘Suriye helikopterinin vurulduğunu’ duyururken, TSK ‘hava aracı’ diye nitelemekle yetindi. Suriye televizyonu ise  ‘Helikopter değil, uzaktan kumandalı İHA vuruldu’ açıklamasını yaptı.

 

İŞTE GELEN ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR

 

Savunma Bakanı İsmet Yılmaz:  “Cilvegözü’nde 14.04 sıralarında 5 dakika süreyle 7 mil sınırını ihlal eden bir Suriye helikopteri düşürülmüştür. Hakkıyla görevini yapan, gerekli tepkiyi gösteren TSK’yi tebrik ediyor, hepsinin gözlerinden öpüyorum.”

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu:   “Hava Kuvvetleri Komutanımızla konuştuk. Puslu havada önce Suriye hava aracı olarak saptanıyor. Sonra helikopter olduğu anlaşılıyor”

 

TSK:  “16 Mayıs 2015 tarihinde saat 14.04’te, Suriye’ye ait bir hava aracının, (Hatay Altınözü güneyinde) Kuyubaşı istikametinde Türk hava sahasını ihlal ettiği tespit edilmiştir. Olay üzerine Hava Muharebe Devriye Görevi icra etmekte olan iki adet F-16 uçağımız bölgeye yönlendirilmiş ve söz konusu hava aracına müdahale edilerek hava aracı etkisiz hale getirilmiştir. Araç Suriye topraklarına düşmüştür”

 

AJANSLAR

 

 

 

 

Etiketler: