Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Politika » HDP’li kadınlar, Akşener’e atılan kaset iftirasını kınadı: Kadın siyasetçilerden özür dileyin
HDP’li kadınlar, Akşener’e atılan kaset iftirasını kınadı: Kadın siyasetçilerden özür dileyin

HDP’li kadınlar, Akşener’e atılan kaset iftirasını kınadı: Kadın siyasetçilerden özür dileyin

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkezi Kadın Koordinasyonu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili ve Meclis Başkan Vekili Meral Akşener’in, A Haber Kanalı’nda Akit gazetesi yazarı Latif Erdoğan tarafından ‘bir kadına yakışmayacak’ kasetlerinin olduğu iddiasıyla itibarsızlaştırılma girişimini kınadı.

Saldırıyı Meral Akşener’in ‘kadın’ kimliğine yönelik cinsiyetçi bir saldırı olarak nitelendiren HDP’li kadınlar, “Latif Erdoğan’ın Meral Akşener nezdinde tüm kadın siyasetçilerden derhal özür dilemesini talep ediyoruz” çağrısı yaptı.

 

ATAERKİL ZİHNİYET

HDP Merkezi Kadın Koordinasyonu tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kadın özgürlük mücadelesinin birikimi ve HDP’li kadınların onca yıllık mücadelesiyle, bugün, Halkların Demokratik Partisi, parti içinde ve dışında eşit temsil ve fermuar sistemini bir ilkeye dönüştürmüştür. Ancak, erkek siyasetin Meral Akşener’e yapılan saldırıya benzer saldırıları, kadınların siyasete ve karar alma mekanizmalarına ürkekçe yaklaşmalarına, o mekanizmalara giden yollarda engellerle karşılaşmalarına neden olmaktadır.

Ataerkil zihniyetin, kadınları siyasette sindirmeye, siyasi alanı terk etmelerine mecbur bırakmaya yönelik çabaları; ideolojisi, bağlı olduğu siyasi geleneği ve zihniyeti ne olursa olsun kadına yönelik şiddet söz konusu olduğunda kadın dayanışmasını zorunlu kılmakta, kadınların ortak ve özgün mücadelesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.”

ERKEKLERE ÇAĞRI
Açıklamanın devamı şöyle:

“Biz, HDP Merkezi Kadın Koordinasyonu olarak, kadınların hakarete ve şiddete uğramaksızın özgürce siyaset yapabildikleri, kendi gündemlerini yaratıp kendi sorunlarını konuşabildikleri bir siyasi alanın varlığına olan özlemimizle, erkekleri, siyasetteki kadınlara genel ahlak üzerinden tahakküm kurma alışkanlıklarını terk etmeye çağırıyoruz. Ülkemizde cinsiyet eşitlikçi ve demokratik bir anlayışın ancak bu şekilde tesis edilebileceğine inanıyoruz.”

 

CİHAN

 

Etiketler: