Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » HDP’li Baydemir: ‘Asıl seçim hilesini bilgisayarda yapacaklar’
HDP’li Baydemir: ‘Asıl seçim hilesini bilgisayarda yapacaklar’

HDP’li Baydemir: ‘Asıl seçim hilesini bilgisayarda yapacaklar’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili adayı Osman Baydemir, seçimde asla ve kata hileye izin vermeyeceklerini söyledi. Baydemir, “İlgimizi sandıklara çekip asıl operasyonu bilgisayarlar başında yapacaklar” iddiasında bulundu.

HDP Şanlıurfa İl Teşkilatı ve milletvekili adayları sandık güvenliği ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

HDP Milletvekili İbrahim Ayhan, açık ve blok oy kullanımını kabul etmeyeceklerinin altını çizerken milletvekili adayı Leyla Güven, iktidarın Anayasa’yı yok saydığını söyledi. Güven, hükümetin 17-25 Aralık hesabı verme yerine sürekli partilerine saldırdığını dile getirdi.

HDP Şanlıurfa birinci sıra adayı Osman Baydemir ise olası tüm hileler üzerinde çalıştıklarını ve tümüne karşı önlem almaya çalıştıklarını ifade etti. Kolluk kuvvetleri, sandık kurulu başkanları ve diğer görevlilere uyarıda bulunan Baydemir, hukuka aykırı yapılacak tüm girişimleri yargıya taşıyacaklarının altını çizdi.

Yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçiminin hukuka aykırı gerçekleştiğini savunan Baydemir, bu seçimde aynı tezgaha düşmeyeceklerini söyledi.

GÖREV KAĞIDI İLE BİRDEN FAZLA OY KULLANMAK

Şanlıurfa’nın 48 ile tarım işçisi gönderdiğini anımsatan Baydemir, bunların oylarının başkası tarafından kullanılmasına da asla müsaade etmeyeceklerini belirtti. Kolluk kuvvetlerine ve seçim kuruluna çağrıda bulunan Baydemir, “O gün görev yapacak olan kolluk görevlilerine, seçim kurullarına, amirlerine çağrımızdır. Her vatandaş gibi onların da bir oy kullanma hakkı vardır. Görev kâğıdını alıp okul okul dolaşıp birden fazla oy kullananı tespit edersek mutlak süratte yargı önüne çıkaracağız. Önceki seçimlerde kim ne yaptıysa yanına kar kaldı düşüncesini unutsun. Bunları yaşadık, mağduruyuz.”

‘BİRLEŞTİRME İŞLEMİNİN BİRDEN FAZLA BİLGİSAYARDAN YAPILMASINI KABUL ETMEYECEĞİZ’

Şanlıurfa’ya has bir sayım yönteminin uygulandığına dikkat çeken Baydemir, oy birleştirimi için birden fazla bilgisayar kullanıldığını belirterek, bunu kabul etmeyeceklerini aktardı.

‘ASIL OPERASYONU BİLGİSAYARLARDA YAPACAKLAR’

Hile üzerine hesabı olanların hesabını bozacaklarını aktaran Baydemir, “Özellikle algımızı kırsala, blok oy kullanımına yönlendirmeye çalışıyorlar. Esas operasyonu bilgisayar başında yapacaklar. Tüm siyasi partilere çağrıda bulunuyorum. Bütün hileyi burada yapacaklar. Ne kadar çok bilgisayar o kadar çok hile” sözlerine yer verdi.

“AKP hükümeti kendi geleceğini HDP’yi barajın altında bırakmaya endekslemiş” diyen Baydemir, bütün şiddet olaylarında AKP’nin parmağının olduğunu öne sürerek, Şırnak’ta son yaşanan olayları da AKP’ye bağladı.

CİHAN

Etiketler: