Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Erdoğan: Vatanı satmak yüksek faizle olur!
Erdoğan: Vatanı satmak yüksek faizle olur!

Erdoğan: Vatanı satmak yüksek faizle olur!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’nın faiz politikasını eleştirmeyi sürdürdü. Suriye’de Süleyman Şah Türbesi’nin yerini değiştirdikleri için kendilerini vatanı satmakla suçladıklarını anımsatan Erdoğan, “Vatanı satmak yüksek faizle kötü yönetimle, emeği heba etmekle olur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’da valiler toplantısında konuştu.

Erdoğan özetle şunları söyledi:

Gece gündüz demeden kar kış demeden eşlerinizle beraber halkın içinde olacaksınız. Bazılarına bakıyorum: Eşlerini Ankara’da bırakıyor. Kendileri orada bulunuyor. Milletin içinde olmadan milletin verdiğini bilemezsiniz. Bu süreçteki tüm başarıyı milletle olmama borçluyum. Her vali kendi şehrinde Hz. Ömer’in adaletini yansıtmalı. Her vali bulunduğu ilde benim vekilimdir. Tarihteki büyük liderler halkla devlet arasındaki mesafeyi kısaltanlardır. Devleti temsil etmek milletin gönlünü kazanmakla olur. Valilik standart bir memur değildir. Bulunduğunuz makamlar icraat makamıdır.

KRİTİK SÜREÇ

Ülkemiz içeride ve dışarıda kritik bir süreçten geçiyor. Ukrayna’dan başlayın Gürcistan ve Ermenistan oradan İran’a gidin. Irak ve Suriye’ye bakın. Hele Suriye tam bir insanlık trajedisi yaşıyor. 350 bin insanı öldüren bir katile bu topraklarda güya siyaset yaptığını zanneden birileri ziyarete gidebiliyor.

Dün Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın Fransız vekillerin ziyaretine tepki gösterdi bu da yüreklere su serpti. BM’de hanımefendi bir konuşma yaptı: Dünyadaki en çok mültecinin olduğu ülke Türkiye dedi.

DAİŞ DİYE BİR ÖRGÜT ÇIKTI

Sizlerden sorun çıkmaması için gerekli hassasiyeti göstermenizi istiyorum. Bu millet hem insani, hem İslami hem de vicdani görevini yerine getirmiştir. Muhalifler Suriye’de başarı sağlayacakken DAİŞ (IŞİD) diye bir örgüt çıktı. Bu örgütün bir proje olduğunu anlamak için siyasi analize gerek yok. Irak’ta camileri yakıp yıkıyorlar, türbeleri yok ediyorlar. Bu örgütün bizim ülkemizde okul yakan örgütten bir farkı yok.

VATANI SATMAK YÜKSEK FAİZLE OLUR

Dünyanın en sıkıntılı bölgesine gidildi ve çok başarılı bir operasyon yapıldı. 3. defa taşınan türbe için vatanı satmak. Vatanı satmak kahraman askerlerimizi tehlikeye atmakla olur. Ülkeyi kriz üzerine krize sokmakla olur. Vatanı satmak 1000 yıllık kardeşliği bir arada tutamamaktır. Vatanı satmak yüksek faizle kötü yönetimle emeği heba etmekle olur. Ekonomiyi ve refahı büyütmek vatana hizmet demektir. Sene 1982 (kişi başına milli gelir) 1567 dolar. Şu an 11 bin dolar. Yeterli mi? Değil. vHer seçimde yenilenler sanki gökten yağmur yağıyormuş gibi yarabbi şükür diyorlar. Süleyman Şah meselesini herkes gayet iyi biliyor. Kendi yaptığımız bir operasyonla türbenin yeri değiştirildi. Bu Başbakanlık dönemimden beri hazırladığımız projedir.

7 Haziran seçimleri neticesinde artık yeni bir sisteme geçme vakti gelmiştir.

TÜRK TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ

(11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Türk tipi başkanlık sistemi olmaz’ sözüne atıfla) Türk tipi başkanlık sistemi olmaz diyorlar. Bal gibi olur. ABD’de başka. Meksika’da, Küba’da başka. Rusya’da başka. Fransa’da yarı başkanlık. Bir arı maharetiyle hepsinden alalım ve önümüze bakalım. Herkesle bu konuyu müzakere edip ilerilere hızla ulaşmalıyız. Dünyada ve bölgemizdeki gelişmelere uygun bir değişim herkesin yararınadır. Tek parti döneminin hastalıklı yapısını 2015 Türkiye’sine enjekte edilemez. Çözüm sürecini önemli bir noktaya getirdik.

AJANSLAR

 İLGİLİ HABERLER
Saray konuşuyor, o uçuyor… Dolar güne rekorla başladı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’dan sağlık durumu açıklaması

Etiketler: