Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » ‘Erdoğan namusu ve şerefi üzerine ettiği yemini yerine getirsin’
‘Erdoğan namusu ve şerefi üzerine ettiği yemini yerine getirsin’

‘Erdoğan namusu ve şerefi üzerine ettiği yemini yerine getirsin’

‘Geleceği Birlikte Kuruyoruz’ hedefiyle seçim programı kapsamında dün Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen Roman dernek ve federasyon temsilcileriyle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Roman vatandaşlarının talepleri ile parti olarak atılacak adımlar hakkında bilgiler veren Kılıçdaroğlu basın mensuplarının gündeme dair sorularını da yanıtladı.

“NAMUSU VE ŞEREFİ ÜZERİNE YEMİN ETMİŞSE…”

Bir gazeteci, dün (önceki gün) Kırşehir’de toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaları hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı konuşma iktidar partisine oy istiyor şeklinde değerlendirildi. Siz bu konuda ne söyleyeceksiniz?” şeklindeki sorusuna Kılıçdaroğlu, “Anayasamızda temel bir kural var, cumhurbaşkanın tarafsızlığı…Cumhurbaşkanı bütün vatandaşlara bütün siyasi partilere eşit mesafede olmak zorundadır. Eşit mesafede olacağının sözünü TBMM’de verdi. Nasıl verdi? ‘Namusum ve şerefim üzerine ant içerim’ diyerek bitirdi. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan bir insan tarafsızlığı konusunda namusu ve şerefi üzerine ant içmişse biz gereğinin yerine getirilmesini isteriz. Altını çiziyorum namusu ve şerefi üzerine ant içmişse tarafsız olmasını isteriz. Yoksa okoltuktan ayrılsın. AKP’nin eşbaşkanı olarak görev yapabilir” diye yanıt verdi.

NİHAT KAZANHAN’IN ÖLDÜRÜLMESİ

Kılıçdaroğlu, Cizre’de 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın öldürülmesiyle ilgili bir soruya ise “12 yaşında bir çocuğun hayatını kaybetmesi üzerine sayın başbakanın yaptığı bir açıklama oldu.

Bugün o açıklamanın doğru olmadığı anlaşıldı ve görüldü. Acaba Davutoğlu ne söylüyor? Ölen çocuk bizim çocuğumuz. Süratle faillerin ortaya çıkarılması ve hesabının verilmesi gerekiyor. Üzgünüm ancak bizim ülkemizde 12 yaşında bir çocuk öldürülmemelidir, çocuklarımız öldürülmemeli” diye yanıt verdi. Bir gazetecinin “Nihat’ın öldürülme görüntülerini izleyince ne hissettiniz?” şeklindeki sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Bir çocuğun öldürülmesinin görüntülerinden insan olarak ne hissedilirse onların tamamını hissettim. Özellikle evlat acısı yaşayan bir baba olarak bunu söylüyorum. Bizim geleneğimizde ‘Allah kimseye evlat acısı vermesin’ diye bir söz vardır. Acıların en büyüğüdür. Bu acıyı hissetmemek mümkün değil.”

Enver ALAS – İSTANBUL DHA