Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Erdoğan: Eyy Avrupa Birliği…
Erdoğan: Eyy Avrupa Birliği…

Erdoğan: Eyy Avrupa Birliği…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Çanakkale 100. Yıl Barış Zirvesi Yüksek Düzeyli Oturumu’nda konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği’ne seslenerek 1915’de yaşananların soykırım olarak kabul edilmesini sert bir şekilde eleştirdi.

 

Erdoğan, “Türkiye’nin arşivlerini açmasını nasihat ediyorlar. Eyy Avrupa Birliği, biz arşivlerimizi açmaya hazır olduğumuzu bir milyona yakın belge ve bilginin olduğunu her zaman söylüyoruz. Askeri arşivlerimizi de açmaya hazırız. Bizim endişemiz ve korkumuz yok, biz inanıyoruz ve biliyoruz ki bizim ejdadımız zulmetmemiştir.” diye konuştu.

 

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları; Hiçbirimizin evinin kapılarını kapattığımız zaman güvenli olabilecek kadar tahkim ve müstakil değil. Bizim BMGK’ya getirdiğimiz eleştirilerin gerisinde bu tespitler var.Bu yüzden dünya beşten büyüktür diyorum.

 

Tüm dünya bir ülkenin iki dudağı arasına mahkum edilemez. Cetvelle çizilen suni sınırler çözüm değil sorun kaynağı haline dönüştü. Dünyanın kadim medeniyetler ne ev sahipliği yapmış ortadoğunun içinde bulunduğu durum vahim.

 

Botlarla kaçanlar boğuluyor. Bırakın boğulsun Nerede kaldı insan hakları beyannamesi? Hiçbir siyasi denge konjonktür bahanesi bunca masumun kanının dökülmesini mazur gösteremez. Suriye’de yaşanan hadiselere karşı sesini tyükseltmeyen herkes bu felaketin sorumluluğuna ortaktır.

 

Bu örgütün İslamla uzaktan yakından alakası yoktur. Çünkü bizim dinimniz barış dinidir. Bizim dinimizde bir insanın öldürülmesi tüm insanlığın öldürülmesi gibidir. Bu dinin mensubu olduğunu söyleyenler kadınları çocukları kör bıçakla kesemez. Yemen bu ülkenin kasıp kavurduğu son ülkedir.

Etiketler: