Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Demirtaş MHP’ye seslendi: HDP bürolarına saldırılarla ilişkiniz var mı yok mu, çıkın açıklayın
Demirtaş MHP’ye seslendi: HDP bürolarına saldırılarla ilişkiniz var mı yok mu, çıkın açıklayın

Demirtaş MHP’ye seslendi: HDP bürolarına saldırılarla ilişkiniz var mı yok mu, çıkın açıklayın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Şanlıurfa mitinginde hitap etti. HDP’nin seçim bürolarına yapılan saldırılar üzerinden MHP’ye seslenen Demirtaş, “Ben buradan Milliyetçi Hareket Partisi’ne çağrı yapmak istiyorum. 60 civarında HDP bürosuna saldırı oldu. Mitinglerimize saldırı oldu. Tamamında da saldırı yapan gruplar ülkücülerin, MHP’lilerin işaretini yapıyorlar. MHP’ye soruyorum. Bunlarla ilişkiniz var mı yok mu?” dedi.

Demirtaş, konuşmasında Kur’an’ı Kerim tartışmaları üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek “Bize dinsiz, imansız deyip din sömürüsü yapıyor diyenler. Ey Diyanet İşleri Başkanı, ey bu ülkenin tarafsız Cumhurbaşkanı. Kusura bakma. Allah o yüce kelamı sen reklam yap, sen mitinglerde elinde oy için tut, diye göndermedi. Onu oku diye gönderdi, oku. Önce oku. Onun ilk emri okudur, oku. Onun ilk emri çal değildir. Soy, hırsızlık yap, adaletsizlik yap değildir” dedi.

 

 

Milletvekili Genel Seçiminin sadece milletvekili seçiminden ibaret olmadığı iddiasında bulunan Demirtaş, “7 Haziran seçimleri sadece klasik bir milletvekili genel seçimi değil artık. Partiler arası yarışın çok ötesinde bir anlamı var. Sizler oy verme kabinine girdiğinizde önünüzde çok seçenek değil iki seçenek olacak. Birincisi kendisi için çevresi için diktatörlük hevesiyle güç devşirmeye çalışan bir çizgi olacak. Bir de bütün Türkiye’ye özgürlük, demokrasi, ezilenlerden, çalışanlardan yana bir demokratik çizgi olacak. O diktatöryayı savunan ve adına başkanlık dedikleri çizginin Ak Parti tarafından savunulduğunu biliyorsunuz. Gece gündüz o çizgiyi Türkiye’ye hakim kılmak için dayatmayla, tehditle, baskıyla çalışma yürütüyorlar. Biz ısrarla, inatla bu provokayonlara prim vermeden, bunların tahriklerine kapılmadan seçim kampanyamızı tamamlamak zorundayız. Tahriklere asla kapılmayın” diye konuştu.

 

 

HDP’nin seçim bürolarına yapılan saldırılar üzerinden MHP’ye seslenen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben buradan Milliyetçi Hareket Partisi’ne çağrı yapmak istiyorum. 60 civarında HDP bürosuna saldırı oldu. Mitinglerimize saldırı oldu. Tamamında da saldırı yapan gruplar ülkücülerin, MHP’lilerin işaretini yapıyorlar elleriyle. MHP’ye soruyorum. Bunlarla ilişkiniz var mı yok mu? Yoksa çıkın açıklayın. Yok eğer MHP olarak ülkü ocakları olarak sizler bu saldırıyı organize ediyorsanız bunu da çıkın cesurca söyleyin. Ama siz değilseniz. Biz biliyoruz. Arkasında Ak Parti’nin örgütlediği, tahrik ettiği güçlerle bunlar yapılıyor. Üstlenmek istemiyorsanız MHP olarak çıkın söyleyin”

 

 

Tekirdağ’ın Saray İlçesi’nde HDP’nin seçim irtibat bürosunun açılmasına tepki gösterilmesi olayını hatırlatan Demirtaş, Saray Kaymakamı Hüseyin Öner’in sözlerini eleştirerek “Kaymakam geliyor, merak etmeyin diyor. Sizden rica ediyorum. Kapatacağız orayı. Sakin olun, sabırlı olun, diyor. Ben buradan Saray Kaymakamına sesleniyorum. O bir grup çeteye ricada bulunacağına, ‘Biz merak etmeyin HDP bürosunu kapatacağız’ diyeceğine sen kaymakamlık tabelanı indir daha iyidir. Senin kaymakamlık taleban orada fazladır. HDP’nin bürosu değil, sen orada fazlasın. Senin haddine midir bir partinin seçim bürosunun tabelasını indirmek?” şeklinde konuştu.

Etiketler: