Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Demirtaş Hatay’da kadınlara: Oklava elinizde hazır bekleyin, her an gelebilir
Demirtaş Hatay’da kadınlara: Oklava elinizde hazır bekleyin, her an gelebilir

Demirtaş Hatay’da kadınlara: Oklava elinizde hazır bekleyin, her an gelebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ‘açılış’ polemiğini devam ettiren HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, bu kez Hatay’dan seslendi: Özellikle yufka açan kadınlar, oklava elinizde hazır bekleyin, her an gelebilir. AKP propogandası yaptığı anda ne yapacağınızı biliyorsunuz. Derdi size yardım etmek değil, onun derdi başkaysa siz de elinizdeki oklavayla 7 Haziran’da ona gereken cevabı verin artık.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim mitingleri kapsamında bu kez Hataylılara seslendi.

Demirtaş’ın konuşmasında özetle şunları söyledi:
Bizim derdimiz Türkiye üzerindeki bu korku karamsarlık karabulutları dağıtmaktır. Türkiye’de korkmayan geleceğe dair kaygılanmayan kimse kalmadı kimse. Yıldırarak teslim almaya çalışıyorlar. İşçi de böyle, asgari ücretlisi de böyle, esnafı da böyle, işverene gidin işveren de öyle. Ne ırkçılık yapacağız ne mezhepçilik. Bizim temel ilkelerimiz büyük insanlık başlığı altında buluşturduğumuz temel insan haklarıdır. Bizi başka hiçbir kimlikte tekleştiremezler. Buluşacaksak insanlık başlığı altında buluşabiliriz. Hepimiz Türk olamayız, Kürt olamayız, Alevi-Sunni olamayız. İnsanız hepimiz, bizi buluşturacak kimlik insan kimliğimizdir.
AKP bütün bu değerleri aşındırdı. Mezhepçi politikalarla, kimlik tüccarlığıyla Türkiye’ye ileri demokrasi safsatasını yutturmaya çalıştı. Şimdi maskeleri düştü artık. Sizlerin ortaya koyduğu bu inanılması zor performans onların sonunu bu çirkin kibirli iktidarlarının sonunu getirdi artık. İnşallah göreceksiniz, hiç kimsenin tahmin edemeyeceği, bir sonuçla ortaya çıkacağız. Ve artık Türkiye’de yeni bir demokratik halk iktidarının temellerini atmış olacağız.
Kirli uzlaşmaların, kapalı kapılar ardındaki ucuz pazarlıkların içinde olmadık. Direne direne geldik, direne direne kazandık. Bundan sonra da başka bir türlü yürümeyecek HDP. Bizler 7 Haziran’a da bu ruhla hazırlandık. Çünkü bu ülkenin bütün emekçileri çalışanları alın teriyle omuzunda bütün yükünü taşıyanları, artık sizlerin bizlerin ülkeyi yönetme zamanı geldi dedik, el ele verdik.
Ayrı ayrı mahallelerde direnmek de değerlidir, ama sonuç alıcı değil. HDP bütün direniş mahallelerini barikatlarını bir araya getirdi. Şimdi Türkiye’nin bütün direnenleri gümbür gümbür yürüyor. Saray’ın pencereleri zangır zangır titriyor artık. İşçilerin emekçilerin ayak sesiyle, çapulcuların direnişiyle haykırışıuyla, Kürtlerin Türklerin zılgıtlarıyla sarayın pencereleri zangır zangır titriyor.
Dün dedim ki AKP politikası yapmak için hiçbir fırsatı kaçırmaz dedim, bugün kabul etti. O kadar mazlum o kadar mağdur. Yeter ki beni çağırın yufka açmaya da gelirim diyor. AKP propagandası yapayım da ne olursa olsun. Derdi millet değil, yufka da değil. AKP’nin adaylarını bile ben belirledim diyor, itiraf ediyor.
Özellikle yufka açan kadınlar, oklava elinizde hazır bekleyin, her an gelebilir. AKP propagandası yaptığı anda ne yapacağınızı biliyorsunuz. Derdi size yardım etmek değil, onun derdi başkaysa siz de elinizdeki oklavayla 7 Haziran’da ona gereken cevabı verin artık.
Sizi sadece üç çocuk yapmaktan sorumlu kuluçka makinası gibi gördüler. Ama direndiniz, kaubl etmediniz. Özgür kadını yaratana kadar direneceğiz dediniz. İşte HDP özgür kadının partisidir. Siyasi temsilcisidir. 7 Haziran’da en çok da siz kazanacaksınız. En çok da kadınlardan korkuyorlar. Kadınlar onların iktidarının sonunu getirecek. Kadınlara rüşvet dağıtmaya korkutmaya çalıştılar, tehdit ettiler ama başaramadılar. Artık ülkenin kadınları özgür kimliğiyle alanlardalar. Ve iktidarda olacaklar göreceksiniz. Bu ülkenin kadın başbakanı olacak o da HDP’li olacak. Buna yürekten inanarak söylüyorum.
Kadınlar sizler eğer seçim kampanyasına öncülük yapmaya devam ederseniz, biz asla şüphe duymuyoruz. Kenan Evren’in de Erdoğan’ın da barajını tarumar edecek. Bütün kadın arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Kadın özgürlük mücadelesini yürüten bütün kadınlara şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca üniversite öğrencileri, bir yanda üniversitedeki derslerle, demokrasi mücadelesiyle bir yandan da seçim kampanyasıyla yürüttükleri çaba gerçekten takdire şayandır. Üniversite öğrencileri de sandık başında görev alırlarsa, sandığa sahip çıkarlarsa, onlar da bütün bu emeğin ziyan olmasını çalınmasını önlemiş olurlar. Onlara da çok
“BÜT’leri bıraktık sana geldik” diyen arkadaşlar evet size sesleniyorum. Biliyorum hepinizin yoğunluğu işi gücü çok fazla ama tarihsel bir dönem. Bir daha böyle bir fırsatı yakalamak zor olabilir.
Suriyeli kardeşlerimiz bizden korkmasın. IŞİD korkabilir, HDP’nin iktidarında onların suyunu keseceğiz. Onların sonunu da getirecek. Onları o topraktan defedecek her türlü girişimi biz HDP iktidarında yapacağız.
IŞİD, Nusra ve Kaide gibi tecavüz ve barbarlık ordusunun kökünü kurutacağız. Burada halklarımıza zulüm yapan bu cihadçı çetelere izin vermeyeceğiz. Ne kadar gücümüz varsa ortadoğu’dan karadan da havadan da gücümüzü kullanmaktan çekinmeyiz. Hepimiz tehlikedeyiz, Türkiye de tehlikede Hatay antep tehlikededir. Yüüznü ne zaman buraya dönecekler bilmiyoruz. AKP bu kadar eleğe çevirmişken Türkiye’nin sınırlarını geçip Türkiye’ye karşı büyük bir cihad saldırısı başlatabilirler. AKP IŞİD’i barbarlık tecavüz terör örgütü olarak görmeyebilir. Dikkat edin HDP’ye terör örgütü diyebiliyorlar, BekrinElvan’a terörist diyebiliyorlar ama IŞİD’e terörist diyemiyorlar. IŞİD’den söz ederken incitmemek üzerine cümleler kuruyorlar. İşte bu anlayış değişmezse Hatay’da iç barışı sağlayamayız.

Etiketler: