Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Demirtaş: ‘Barajı aşıp Türkiye’ye nefes aldıracağız’
Demirtaş: ‘Barajı aşıp Türkiye’ye nefes aldıracağız’

Demirtaş: ‘Barajı aşıp Türkiye’ye nefes aldıracağız’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “7 Haziran seçimlerinde sizlerin desteğiyle oylarıyla sandığa da sahip çıkarak barajı da aşacağız ki Türkiye rahat bir nefes alacak” dedi.

 

 

Demirtaş, İstanbul’daki seçim çalışmaları çerçevesinde Ümraniye’de halka hitap etti. Demirtaş özetle şöyle konuştu:

Bize oy versin vermesin her vicdanlı insana şunu sormak istiyorum. Bugün mahkemeye düştüğünüzde, işiniz adliyeye düştüğünüzde içiniz rahat mıdır kardeşim? Adalet bulacağınıza dair içiniz rahat mıdır? Değil işte değil. Bir ülkenin adalet sistemi çökmüşse, devlet çökmüştür. Şu anda yargının hukukun yargıçları yok. AKP’nin yargıçları veya baskısı altında çalışan yargıçlar var. Onlara uygun karar çıkmazsa yargıçları tutuklayabiliyorlar.

SAVCILAR TUTUKLANIYOR BU ÜLKEDE

Adana’daki IŞİD’e giden, barbarlık ordusuna gönderilen silahlar ortaya çıktı diye savcılar tutuklanıyor bu ülkede. Savcı tutuklanıyorsa senin benim güvencem yok demektir.

GÜÇ ZEHİRLENMESİ

 

Bir gazeteci AKP’yi eleştirdi diye işten atılabiliyor. Bir akademisyen AKP’li değil diye sürülebiliyor. Rektör olmak için illa AKP’li olmanız lazım. Bunların tamamı güç zehirlenmesidir. Bir kişi gücü halka karşı kullanılacak bir sopaya dönüştürürse orada iktidar zehirlenmesi olur. Ve iktidar zehirlenmesi yaşayanlar, kibirli olanlar, devletin başına geçtiler diye kendini halktan büyük görenler, sizler bütün bunları gözüyle izleyenler olarak siz bu kibirli olanlara sizden aldıkları gücü sopa olarak kullananlara ders verme imkanına sahipsiniz.

O KADAR GÖZÜ DÖNMÜŞ Kİ

 

İşte sandık bunun için vardır. Kibrinden küçük dağları biz yarattık diye ortada gezinenlere karşı gücünüzü gösterme fırsatı vardır. Tek bir mühürle HDP’nin altına evet mührünü basarak, hayır halk güçlüdür deme imkanınız var. Bunların o kadar gözü dönmüş ki AKP’yi eleştirmek artık vatan hainliği oldu. AKP’ye karşı seçim kampanyası yürütmek uluslar arası kirli proje olarak adlandırılıyor.

AKP SİZİ YANILTTI

 

AKP’ye 13 yıl boyunca samimi desteğini sunmuş muhafazakar, Müslüman insanlar. Ben biliyorum ki siz AKP zulmetsin diye oy vermediniz. Eğer ki kendine İslami bir hareket diyorsa AKP insanlar da buna güvenip, Müslümanın vicdanı zulüm yapmaz diyerek oy vermişse maalesef yanılmışlar. AKP sizi yanılttı. AKP İslamı da Müslümanlığın adaletini kirleterek bütün bu pisliklere bulaştı.

İslamiyet dinimiz hırsıza toleranslı davranın demez. Fakir fukaranın, kul hakkı yenilerek çalınan paraların üstünü örtün demez. Eline alıp meydanlarda reklam için kendine oy toplamak için kullandığın kutsal kitabımız Kuran’ı Kerim hırsızlığı hoşgörün demez. Eğer şu kadar Allah korkunuz varsa bu halka karşı bu kibirli dilden vazgeçmeniz, halka karşı adaletsizlik yapmak yerine hukukun gereğini yapmanız lazımdı, yapmadınız.

Ak Parti‘YE

 

AKP’YE OY VERMİŞ İNSANLAR MAHCUP OLDU

Roboski’de insanları katlettiniz, sokakta insanlara işkence ettiniz. Mahkemelerinizi, yargıyı adaletsizlik için kullandınız. Bütün bunları yaparken, sana oy vermiş insanlar izlediler. Ben şuna çok tanıklık ettim. Tertemiz yüreğiyle, imanıyla inanarak AKP’ye oy vermiş birçok insan o kadar mahcup olup utandı ki, bunlar Müslüman halkın desteğini alarak ne kadar zulümler yaptılar diyerek utandı insanlar, pişman oldular.

100 SENE DAHA ÇALIŞSAN TRİLYONER OLABİLİR MİSİN?

 

Saray’ın etrafındakilere, Başbakan’ın etrafındakilere bir bakın. Bir tane yoksul yoktur. Tamamı odalar dolusu para kazandılar. Ben soruyorum. Buradaki esnaf kardeşim 12-15 saat çalışıyor musun? Alınterinle üretiyor musun? 100 sene daha çalışsan trilyoner olabilir misin? Sizler taşeron işçi olarak asgari ücretle çalışanlar bin sene daha çalışsanız trilyoner olabilir misiniz? 3 yılda 100 trilyon kazananlar var. Çalmadan, haram yemeden alın teriyle bu para nasıl kazanılıyor?

ÇOK PARA HARAMSIZ, ÇOK LAF YALANSIZ OLMUYOR

Bunun İslam adaletinde yeri yoktur. Çok para haramsız, çok laf yalansız olmuyor. Bunlarda buna bulaştılar işte. Şimdi bütün bu adaletsizlikleri düzeltmemiz lazım. Biz bu ülkenin kötülüğü için çalışmıyoruz. AKP’nin yaptığı kötülüklerin hesabını sormak için çalışıyoruz. Kürdün de Türkün de ana vatanıdır burası. Alevi’nin, Sünni’nin de Süryani’nin, Ezidi’nin de ana vatanıdır. Her birimiz insan onuruyla eşit bir şekilde yaşamayı hak ediyoruz.

AKP’NİN ÇILGINLIĞINI DURDURMAK ÜLKEYİ SEVMEKTİR

 

Önce bu adaletsizliği düzeltmemiz lazım. Ülke sadece AKP yöneticilerinin vatanı değil, hepimizin ortak vatanıysa bu vatanın iyiliği için çalışmak hepimizin boynunun borcudur. Bugün AKP’nin çılgınlığını durdurmak ülkeyi sevmektir. Freni boşalmış kamyon gibi yokuş aşağı gidiyorlar. Biz ülkemizi sevdiğimiz için AKP’yi durduracağız.

BİZİM HANGİ HAİNLİĞİMİZİ GÖRDÜNÜZ

 

Bunu söylemek bile vatan hainliği işte. Gece gündüz Cumhurbaşkanı, Başbakan hainlikle suçluyor bizi. Bizim hangi hainliğimizi gördünüz? Biz kul hakkı mı yedik? Hırsızlık mı yaptık? İnsanların köyünü mü yaktık? İnancını mezhebini mi yuhalattık? Biz vatanımızda eşit yaşayalım istedik.

VELEV Kİ HDP’YE OY VERİYORSUNUZ DİYE

 

Hep diyorum ya kim olursa olsun, asla kimseye düşmanlık yapmayın. Velev ki onlar öyle de yapsa, velev ki siz HDP’ye oy veriyorsunuz gönül veriyorsunuz, dua ediyorsunuz diye sizi vatan haini ilan etseler de, seçim bürolarınızı bombalasalar bile unutmayın bu suçlar AKP’ye oy verenin suçu değil. Hepsi bizim kardeşimizdir. Bu ülkede beraber yaşamak zorundayız. Cumhurbaşkanı, Başbakan gemiyi batırmaya çalışsa da biz el ele verip bu faciaya izin vermeyeceğiz.

ASLA BU ÜLKEDE DİKTATÖRLÜĞE İZİN VERMEYECEĞİZ

 

Kardeşlik duygularını büyütmek seçimi kazanmaktan daha kıymetlidir. AKP çılgınlığını durdurmanın tek yolu işte bu duyguları büyütmektir. Biz bunun için yollardayız. Yalanlarıyla, iftiralarıyla, ahlaksız propagandayla başarılı olamayacaklar. Allah’ın huzurunda bin defa söyledim, bir defa söyleyeceğim. Asla ve asla bizler bu ülkede diktatörlüğe izin vermeyeceğiz, senin bu ülkeyi teslim almana izin vermeyeceğiz.

BARAJI DA ÖYLE BİR AŞACAĞIZ Kİ…
Barajı da öyle bir aşacağız ki, sizlerin desteğiyle oylarıyla sandığa da sahip çıkarak barajı da aşacağız Türkiye rahat bir nefes alacak. İnanın 7 Haziran akşamı, HDP ile birlikte herkesin içi, yüreği ferahlayacak. İyi ki HDP var, iyi ki barajı aştılar, iyi ki bu ülkede HDP gibi bir kardeşlik partisi var diyecekler.

YÜCE YARADAN KADINLARI, ERKEKLERİN AYAĞINI YIKASIN DİYE YARATMADI
Özellikle kadınlar, analar. Sizler yaşamın kaynağısınız. Kadınlar olarak yaşamın kaynağısınız. Toplumun da yarısı sizlersiniz. Sizi hep yok saydılar. Sizi hep ikinci sınıf insan yurttaş olarak gördüler. Kadın ve erkek eşittir demeyi günah olarak kabul ettiler. Hayır kusura bakmasınlar. Yüce yaradan, kadınları erkeklere köle olsun diye yaratmadı. Erkeklerin ayağını yıkasın diye yaratmadı. Kimse kimseyi kandırmasın. Sizler bu toplumda eşit onurlu birer yurttaş olacaksınız. Sizin mücadeleniz bunu başarıyor. Bakın HDP’nin yarı yarıya adaylarıyla 550 adayın yarısı kadın ve parlamentoya yürüyorlar. Ve başörtülü kadın da var, Alevi kadın da var. Tamamı işçi, asgari ücretle çalışan, evinde emek üreten, açlık yoksulluk nedir bilen, akademisyen öğrenci ve genç kimliğiyle pırıl pırıl kadınlar bu ülkeyi yönetmeye talipler. Kadınlar bu ülkeyi yönetip söz sahibi olsun istiyorsanız, bir torba makarnaya kadınlar muhtaç olmasın istiyorsanız HDP’nin kadınları Meclis’e gelsin artık.

Sizler işsizseniz ya da çalıştığınız işte asgari ücrete taşeron köleliğine sizi mahkum ediyorlarsa bu sizin kaderiniz değil. Genç arkadaşlarım şunu daha iyi biliyorlar.

KAYNAK SİZSİNİZ

Kutuplarda yaşamıyoruz, çölün ortasında yaşamıyoruz. Dünyanın en zengin ülkelerinden biridir Türkiye. Ama en çok işsiz ve yoksulun olduğu ülkedir. Bu bir kader değildir, bu bir üçkağıtçılıktır. Bu dolandırıcılığa son vermemiz lazım. Ülkenin gelirlerinin yarısı yüzde 50’si, yüzde 1’lik nüfus tarafından cebine indiriliyor. Bu adaletsizlik işte. Önce gelir dağılımında adalet sağlamamız lazım. Asgari ücret en az 1800 lira, emekliler için 1800 lira derken biz ülkemizin zenginliğine güveniyorsunuz. Siz üretmeseniz hazine bomboş olur. Sizin ürettiğinizi size geri dağıtacağız bu kadar. Kaynak sizsiniz.

MESELE KASANIN ANAHTARINI TUTANDA

İnşaatta çalışan, atölyede çalışan, bağda bahçede çalışan sizsiniz, fabrikaları siz ayakta tutuyorsunuz. Siz olmazsanız Hazine de olmaz. Mesele çalışmanızın yanlışlığında değil, mesele kasanın anahtarını tutanda. Kasanın anahtarı hırsızda durursa siz aç kalırsınız. Bu da ancak emekten yana bir iktidarla olur.

Bursa başta olmak üzere metal işçileri grevde. Alın terinin karşılığını istiyorlar. Renault ve TOFAŞ işçileri başta olmak üzere emekçilere bin selam olsun. Onların yanındayız. Haklı bir mücadele yürütüyorlar. Sizler de çalıştığınız yerlerde onları yalnız bırakmayın.

Eğer siz isterseniz olur, anaların duası bizim yanımızda olursa olsun. HDP başarır ve ülkeyi düze çıkarır. Siz evet diyorsanız biz size layık olacağız. Sizin temiz yüreğinize denk bir iktidar kuracağız. Bu hükümetin işlediği bütün suçların hesabını sorarak, hiç kimseye haksızlık adaletsizlik yapmadan kimliğinden dolayı kimsenin horlanmadığı, herkesin ana diliyle eğitim aldığı, herkesin kendi kültürüyle korkmadan yaşadığı. Her inancın mezhebin saygın bir şekilde yaşam tarzıyla bu topraklarda insan onuruyla yaşadığı bir ülkeye ihtiyaç var. hepimiz özledik o günleri. Çok çektik, çok zulümler gördük.