Çarşamba , 20 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Davutoğlu’ndan ‘molotofa karşı halk kendini savunur’ açıklaması
Davutoğlu’ndan ‘molotofa karşı halk kendini savunur’ açıklaması

Davutoğlu’ndan ‘molotofa karşı halk kendini savunur’ açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, polise geniş yetki veren iç güvenlik paketinin yasalaşması halinde halkın direnme hakkının doğacağını belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na cevap verdi. Davutoğlu, “İç güvenlik paketi hakkında bir görüşleri varsa getirsin görüşelim. Kılıçdaroğlu direniş çağrısı yapıyor hala. O zaman molotofkokteyli kullananlara buna karşı olan halk da kendini savunur” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da AKP Belediye Başkanları İstişare ve Yönlendirme Toplantısı’nda konuştu. Davutoğlu, burada borçlu belediyelere ‘borç erteleme’ müjdesi verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu özetle şöyle konuştu:

ÖZGECAN CİNAYETİ

“Ana muhalefet partisi liderinin dahi Özgecan Aslan cinayeti üzerinden karşıtlık üretmeye çalıştığı bir ortamda (Özgecan’ın babası) Mehmet Aslan aslında bu topraklara nüfuz etmiş gür sesiyle haykırdı. Kendisine bir kez daha Özgecan sadece sizin değil bütün bu milletin kızıydı diyorum ve hatırası bu topraklarda hep yaşayacaktır. Özgecan kızımızın adını Antalya’daki açtığımız gençlik merkezine veriyoruz. Sembolik olarak bu bilincin yaygınlaşması için var gücünüzle çalışın.

BAŞKANLARA İLK GÖREV

Kadına karşı şiddete karşı bütün belediye başkanlarımıza buradan görev veriyorum. İlk göreviniz kadına karşı şiddetle mücadele olacaktır. Sembolik olarak Özgecan’ın ismini yaşatmanız için sizlere tavsiyede bulunuyorum.

BELEDİYELERİN BORCU ERTELENİYOR

Bakanlar Kurulu kararıyla kapanan belediyelerin borçları 1 yıl süreyle ertelenmiştir. Borcu yavaş yavaş ödeyeceksiniz, hizmeti hızlı hızlı yapacaksınız.

Bazı CHP’li büyükşehir belediyeleri ilçelere AK Partili olduğu için hizmet verilmiyor. Bunu İzmir’de gördük. Mardin’de de böyle. Biz belediyeler arasında hizmet ayrımı yapmadık. Onlar ne kadar partizanca davranırsa davransın biz hiçbir şekilde ayrım yapmayacağız.

BELEDİYELERİN GELİRLERİ ARTACAK

Buradan söylüyorum: Eğer büyükşehir belediyeleri başka partili diye ilçeye hizmet götürmüyorsa o hizmet merkezden yapılır. Faturası da büyükşehire kesilir. Özel bir çalışma yaptırıyoruz. Bundan sonra belediyelerin öz gelirleri artacak.

SURİYELİLER

Suriyeli kardeşlerimiz bizlere Allah’ın emanetidir. Bu misafirlerimizi ağırlayan belediyelerimize, vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kilis’teki Suriyeli nüfusu şehrin nüfusunu geçmiş ve hala onları bağrına basıyorsa bu milletin alicenaplığını gösterir.

ÜÇ İLE 60 MİLYON TL YARDIM

Hatay, Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa’ya 60 milyon TL gitti. İlçelere de dağıtılarak bu yük hafifletilecek. Bugün yine İç güvenlik reform paketi konuşulacak. İnşallah Meclis’e yakışmayan hareketler görmeyiz. 6-7 Ekim olaylarında nasıl bir vandalizm uygulandı? Şehirlerimiz yakıp yıkılırken hükümetimize meydan okuyan CHP ve MHP biz bu tehditleri ortadan kaldırıyoruz.

“CHP – MHP VE HDP BERABERSE DOĞRU YOLDAYIZ”

Birileri şehirlerimizi Irak ve Suriye sokaklarına çevirmek isteyenlere karşı devlet tedbirini alacaktır. 6-7 Ekim olaylarının sorumlusu HDP ve o zaman bunlara karşı çıkan CHP ve MHP yan yana geliyorsa demek ki biz doğru yoldayız. Bunların tek derdi kaos. Seçime 3.5 ay kalmış. Sizin yapacağınız iş: Halka gitmek. Biz bu yasayı iki kez erteledik. Muhalefete bir şans verdik. Dedik ki siz bakın AB müktesebatına aykırı ne var? Siz molotofkokteylinin silah olmasına neden karşı çıkıyorsunuz? İngiltere’de 19. yy’dan beri suçtur.

EL BOMBASIYLA MOLOTOFUN NE FARKI VAR

Bir tek ülke göstersinler ki, molotofkokteylinin serbest olduğu. Böyle bir şey varsa biz hemen bu yasayı gözden geçireceğiz.

El bombası insan öldürüyorsa molotofkokteyli de öldürüyor. Polisin gözaltı yetkisi yok. Savcılık talimatıyla gözaltı yetkisi var. 6-7 Ekim olaylarında gözaltına alınanlar birkaç saat sonra salıverildi.

İngiltere’de polis 36 saat gözaltına alabiliyor. Bizim üç yanımızda savaş var. Bir daha şehirlerimizin tahrip edilmesine izin vermeyeceğiz.

MOLOTOFA KARŞI HALK DA KENDİNİ SAVUNUR

Kılıçdaroğlu diyor ki: Maskeyi gazdan korunmak için kullandılar insaf. El insaf. Elindeki Kaleşnikof ile sokağa inmiş. Meclis’te bir görüşleri varsa getirsin görüşelim. Kılıçdaroğlu direniş çağrısı yapıyor hala. O zaman molotofkokteyli kullananlara buna karşı olan halk da kendini savunur. Mesele özgürlük ve huzur ortamı değil. Seçime giderken amaçları kaos oluşturmak.”

AJANSLAR

Etiketler: