Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Manşet » CHP’li Çıray Meclis’e sordu: Gezi gerçeği neden Avrupa’dan gizlendi
CHP’li Çıray Meclis’e sordu: Gezi gerçeği neden Avrupa’dan gizlendi

CHP’li Çıray Meclis’e sordu: Gezi gerçeği neden Avrupa’dan gizlendi

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Dışişleri Bakanlığı’nın, Avrupa Konseyi’nden gizlediği gezi olayları bilançosunu Meclis gündemine taşıdı.

Çıray, Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’nin, Türkiye’den, Gezi olaylarında yaşananlar konusunda bilgi istediğini, ancak Türk Dışişleri’nin sunduğu raporda birçok gerçeğin eksik olduğunu belirtti. Çıray, “Dışişleri Bakanlığı’nın, Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’ne sunduğu resmi raporunda, herkesin gözü önünde yaşanan olayların yer almaması kurumun ciddiyetine gölge düşürebilir” dedi.

Komiteye, Türkiye’den 200 olayla ilgili olarak ‘soruşturma sürüyor’ yanıtı gittiğini belirten Çıray, “Ayrıntılı bilgi talebine sadece 9 olayla yanıt verilmiştir. Dışişleri Bakanlığı, Gezi’de hayatını kaybedenlerden yalnızca Ethem Sarısülük’ü öldürmekle suçlanan polis Ahmet Şahbaz için ‘kendini savunma sınırlarını aşarak cinayet’ ifadesini kullanmıştır. 11 kişinin öldüğü, binlerce kişinin yaralandığı olaylardan sadece 9’u hakkında bilgi verilmesi dikkat çekmektedir” diye konuştu.

YANIT GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Çıray, Gezi olaylarında yaşamını yitirenlerin bu komiteden gizlenmesinin, Avrupa Birliği iddiasında olan Türkiye Cumhuriyeti için olumsuz bir intiba bıraktığını anlatarak, “Ayrıca Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi konumunda olan Türkiye Cumhuriyeti’nin daha hesap verebilir ve şeffaf olması beklenirken verilen yanıtın gerçekleri yansıtmadığı da basından takip edilebilen geçmiş haberler ile açıkça ortaya konulabilir” diye konuştu.

“DIŞİŞLERİ’NİN CİDDİYETİ TEHLİKEDE” 
Dışişleri Bakanlığı’nın, Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’ne sunduğu resmi raporunda, herkesin gözü önünde yaşanan olayların yer almamasının kurumun ciddiyetine gölge düşürebileceğini belirten Çıray, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yanıtlanması amacıyla verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

“Gezi olaylarında yaşamını yitiren, yaralanan, sakat kalan çok sayıda vatandaş varken, gönderilen raporda neden bunlar yer almamaktadır? Gönderilen rapor kimler tarafından hazırlanmıştır? Bu raporun hazırlanmasında hangi kaynaklardan ve kurumlardan bilgi alınmıştır?

“RESMİ OLARAK ÜSTÜ KAPATILIYOR MU”

Bu raporu hazırlayarak Bakanlığınıza eksik bilgiler vermiş ve yanıltılmaya neden olanlar konusunda bir adım atılacak mıdır? Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’ne, Gezi olaylarıyla ilgili olarak gönderilen raporda diğer olaylardan ve soruşturmalardan söz dahi edilmemesi, bunların üstünün resmi olarak kapatıldığı anlamına mı gelmektedir?”

(CİHAN)