Cumartesi , 28 Şubat 2015
Anasayfa » Manşet » CHP ve MHP, Öcalan’ın çağrısına ne dedi !
CHP ve MHP, Öcalan’ın çağrısına ne dedi !

CHP ve MHP, Öcalan’ın çağrısına ne dedi !

Hükümet ile HDP’nin yaptığı ortak açıklamaya CHP ’den ilk tepki CHP’li Engin Altay’dan geldi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Silah bırakma çağrısı keşke daha önce olsaydı. Silahların gölgesinde barış olmaz. Barışın birinci koşulu PKK nın silah bırakmasıdır.Ne olacaksa TBMM çatısı altında ve iradesinde olmalıdır çözümün adresi TBMM’dir.” dedi. Altay, öne sürülen 10 maddelik şartın tamamının kabul edilmesi diye bir şey olmadığını belirterek, “Bu talepler oturulup konuşulur elbette Türkiye ‘de Kürt sorunu vardır ve çözülmelidir. 30 yıldır akan kan durmalıdır.”

MEMNUNİYET DUYARIZ

CHP’den ikinci açıklama ise  diğer grup Başkanvekili Levent Gök’ten geldi. Gök ‘
“Kürt sorunun çözümünde CHP olarak silahların bırakılmasını ve parlamento zemini içerisinde sorunun tartışılarak çözüm üretilmesinden yanayız. Silahlar bırakılacaksa bunu faydalı bulur ve memnuniyet duyarız” dedi.

MHP’DEN TEPKİ

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise açıklamaya çok sert tepki gösterdi. Vural “Silah bırakma değil PKK’ya teslimiyet anlaşmasıdır. Yapılan açıklamada utanmadan vatan, millet, cumhuriyet tanımlarının yeniden yapılacağı söyleniyor. Bu ihanetin belgesidir’ diye konuştu.