Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Alt Manşet » Çakır’dan Erdoğan’ı çıldırtacak sözler:’Bugüne kadar gördüğüm en zayıf mitingti’
Çakır’dan Erdoğan’ı çıldırtacak sözler:’Bugüne kadar gördüğüm en zayıf mitingti’

Çakır’dan Erdoğan’ı çıldırtacak sözler:’Bugüne kadar gördüğüm en zayıf mitingti’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın Diyarbakır mitingini takip eden gazeteci-yazar Ruşen Çakır CNN Türk’e çarpıcı değerlendirmeler yaptı. İşte Çakır’ın Diyarbakır izlenimleri:

“HDP için çok sert şeyler söyledi. Vatandaşlar bir ara yuhaladılar HDP’yi. ‘Yuhalamakla olmaz demokraside gereği vardır bunun neden onun gereğini yapmıyorsunuz’ gibi bir laf etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan kamuoyu yoklamalarını öteden beri en sık yaptıran sürekli yaptıran birisi. Belli ki oylara göre bir müdahale etme ihtiyacı hissetmiş. Bugün de Mardin ve Siirt’e gidecek. Bir takım açılışlar oluyor ama sonuçta miting yapıyor. Ben Rize’de AKP mitingini izlerken AKP kurmaylarıyla sohbet ederken öğrendim cumhurbaşkanının Diyarbakır’a gideceğini. ‘Ne yapmaya gidecek?’ diye sorduğumda ‘miting yapacak’ dediler. Nitekim miting yaptı. İstasyon Meydanı’nda.

2004’TEN BU YANA İZLERİM..GÖRDÜĞÜM EN ZAYIF MİTİNGTİ

Ben 2004’ten bu yana Recep Tayyip Erdoğan’ı İstasyon Meydanı’nda yanılmıyorsam 6 kere izledim. En son cumhurbaşkanı olmadan önceki yerel seçimlerde de izlemiştim. Bu gördüğüm en zayıf mitingti. Miting diyorum çünkü miting havasındaydı. Ve büyük ölçüde de cumhurbaşkanı halka hitap ettiği yerlerde herkese eşit mesafede olduğunu söylüyor ama muhalefeti sürekli eleştiriyor, suçlamalarda bulunuyor. Diyarbakır’da CHP ve MHP’nin aleyhine hiç bir şey söylemedi. Hatta bir yerde Çanakkale belediye başkanı kendisini karşılamış olduğu için ondan övgüyle bahsetti. Sadece ve sadece HDP’ye yönelik şeyler söyledi ve çok din ağırlıklı baştan aşağıya din konusu üzerine yaptı konuşmasını. Kürt oylarını din temeliyle HDP’den uzak tutmaya çalıştı ve şunu da açık söyleyeyim izlediğim Recep Tayyip Erdoğan bir konuşmasında bu kadar çok ‘Kürt’ dediğini hatırlamıyorum.

İŞLER PARLAK GİTMİYOR

Çözüm süreci konusundaki o sert çıkışlarını biraz daha yumuşatmıştı. Mesela Batman’da dile getirdiği PKK’ya yönelik zerdüştlük meselesini Diyarbakır’da söylemedi. Gördüğüm kadarıyla güney doğuda iktidar partisi için işler pek parlak gitmiyor. Cumhurbaşkanı’nın buna müdahale ettiğini düşünebilir

Etiketler: