Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Bu kadarına pes…5 saatte kendi kendini yalanladı..
Bu kadarına pes…5 saatte kendi kendini yalanladı..

Bu kadarına pes…5 saatte kendi kendini yalanladı..

Türkiye bugün gündem, AKP’nin seçim bildirgesinde yer alan başkanlık sistemine ilişkin bölüme odaklandı. Hürriyet’te yer alan habere göre konuyu gündeme taşıyan da bizzat, Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan, bugün sabah ve öğle saatlerinde yaptığı iki ayrı açıklama ile, AKP’nin seçim bildirgesindeki başkanlık bölümüne değindi. Ancak Erdoğan, aralarında sadece saatler olan iki açıklamasındaki sözleri ile dikkat çekti.

SABAH SAATLERİ- İSTANBUL

Erdoğan, sabah İstanbul’dan resmi ziyaret için Slovenya’ya hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, AKP’nin seçim bildirgesinde yer alan, bizzat AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yazdığı başkanlık sistemine ilişkin bölümü “okuduğunu” açıkladı.Erdoğan canlı yayında aynen şunları söyledi:

“Biz geçen hafta sayın Başbakan ile bunları konuştuk. Sayın Başbakan da başkanlık sistemiyle ilgili olarak bizzat kaleme aldığı oradaki sisteme yönelik anlayışını bayağı da detaylı ele almış, ben de bizzat orada kendim de okudum, kendi kanaatlerimi de ifade ettim ve öyle zannediyorum ki bu çerçevede kendileri seçim bildirgesinin içine başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini yansıtacaklar ve böylece hükümetimizin, iktidar partisinin başkanlık sistemine yönelik anlayışı nedir, bu orada yerini alacaktır. Bu tabii şahsen benim için çok çok olumlu bir gelişme”.

MUHALEFETTEN SERT TEPKİ GELDİ

Muhalefet partileri, Anayasa uyarınca “tarafsız” konumdaki Cumhurbaşkanı’nın, bir siyasi partinin seçim bildirgesini okuması, bu bildirge konusunda görüş ifade etmesini çok sert sözlerle eleştirdiler.

ÖĞLE SAATLERİ – SLOVENYA

Muhalefet partilerinden gelen eleştirilerin ardından, Slovenya’da basının karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu tepkiler soruldu. Erdoğan bu kez, “Ben AK Parti’nin seçim bildirgesini okudum demedim” diye konuştu.  Cumhurbaşkanı, seçim bildirgesini okuyup okumadığına ilişkin Slovenya’da şu açıklamayı yaptı:

“Seçim bildirisi okudum diye beyanım olmadım. Başbakanın, başkanlık sistemi ilgili düşüncelerini benimle paylaştığını, bizzat kendisini yazacağını söylediğini, ben de düşüncelerimi kendisi ile paylaştığımı söyledim. Muhalefet seçim bildirgelerini bana yollarsa kendilerine yardımcı olurum. Hele hele başkanlık sistemi ile ilgili düşüncelerini yollarlarsa isabetli olur. Biliyorsunuz başkanlık sistemine karşılar. Ben bu ülkede, ülkemde 40 yıldır siyasetin içinde olan birisiyim. Bunlar siyaset acemisi, bu tür bildiriler gelirse tecrübelerimi kendileri ile paylaşmış olurum.”

Etiketler: