Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » ‘Biz barajın sınırındayız AKP iktidarın sınırında’
‘Biz barajın sınırındayız AKP iktidarın sınırında’

‘Biz barajın sınırındayız AKP iktidarın sınırında’

Parlamento muhabirleriyle sohbet toplantısı yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş aday listelerini, partisinin kampanyasını ve çözüm sürecine ilişkin görüşlerini paylaştı. Hiç bir parti seçmenini yüzde yüz tatmin edecek bir aday listesi çıkartamaz. Ama en makul listeyi çıkardığımıza inanıyorum. 4 temel kriteri esas aldık. Bir; hem tek tek hem 550 adayımızın tümü HDP profilini temsil etmeli dedik. Bu da çok kültürlülük, çok seslilik, çok dillilik, çok inançlı Türkiye toplumu. Kişi kendisi de buna inanmalı. İkincisi adayların önemli bir kısmı toplumsal karşılığı olan kişilerden olmalı ona baktık.

Adaylarımız aynı zamanda seçmenle iyi iletişim kurarak partiye barajı aştırmalı dedik. Son olarak seçilecek adayların parlamentodaki mücadeleyi siyasi ihtiyaçları karşılayacak bir profilde oluşması gerekir kriterine baktık.

BARAJI DİKKATE ALDIK

Bence HDP’nin listesi yapılabilecek en renkli, Türkiye’yi tam temsil eden bir liste oldu. Daha iyisi olabilirdi fakat bu zorluklar içinde barajı aşma kaygısını da gözeterek biraz daha hassas davrandığımız tercihler de oldu. Diğer partilerin adayları ile kadın temsiliyetinde arada büyük fark var. Diğer üç büyük partinin kadın aday sayısının toplamından fazla kadın adayımız var. Bu yönüyle diğer partiler sınıfta kalmış durumda. Türkiye’nin yarısı kadın ama partilerin listelerinde yüzdeler çok az. Çok donuk, soğuk aday listeleri yapmışlar. Tekçi ve renksiz anlayışı ifade ediyor. Bütün adaylar kıymetlidir. Demokratik bir yarış içinde olacağız onlarla ama bence HDP dışında bu seçimde Türkiye partisi yok. Türkiye’nin gerçek fotoğrafını yansıtan tek liste HDP diye düşünüyorum.

DİLEK ÖCALAN TÜRKİYE’NİN GERÇEĞİDİR

Çok seslilik çok kültürlülük kriteri içerisinde Dilek Öcalan da bunlardan birisidir. Bir kadın adayımızdır, uzun zamandır siyasi parti çalışması yapmaktadır, BDP’de PM üyeliği yapmıştır. Türkiye gerçekliğine aykırı değil tam da Türkiye gerçekliğinin bir parçasıdır. Türkiye gerçekliğine hitap etmek istiyorsak hiçbir kesimi dışlamadan bunu yapmamız lazım. Adaylarımız arasında Ermeni var, Aleviler, sosyalistler, başörtülüler var. Çünkü Türkiye’nin gerçeğidir. Kürtler var onlarda Türkiye’nin gerçeğidir. Dilek Öcalan da Türkiye’nin bir gerçeğidir.

HDP BAŞARISI SİLAHSIZLANMAYI KOLAYLAŞTIRACAK

PKK’nın siyasi sürece dahil olması konusunda özgün bir aday çalışmamız olmadı. Fakat biz ortaya çıkaracağımız seçim sonucuyla birlikte silahların susmasına yardımcı olacak bir inancı ortaya çıkartacağız. Bu yönüyle PKK’nın silahsızlanmasını kolaylaştıracak bir hamle yapmış olacağız. HDP başarısı silahsızlanmayı kolaylaştıracak sürecin önünü açar. PKK’nın kadrolarının parlamentoya taşınması konusunda hiçbir çalışmamız olmadı. Olsa söylerdik. Bunu çok da yanlış görmüyorum. PKK silahları bırakıp siyasete kanalize olacaksa bunun ille de parlamentoda olması gerekmiyor. Öcalan adaylar konusunda genel görüşünü ifade etmişti. Tek tek adayları değerlendirmedi.

CUMHURBAŞKANININ AĞIRLIĞI ADAY LİSTELERİNDE DE VAR

Sayın Cumhurbaşkanının ağırlığı zaten AKP üzerinde vardı. Aday listelerinde de olduğu anlaşılıyor. Yani tanıdıklar akrabalardan sen ben bizim oğlan bir araya gelerek oluşturdukları bir aday listesi. Türkiye bunu haketmiyor. Artık toplumun kendisi AKP’den beklentisini ve umudunu yitiriyor. AKP’lilerin de umudu yitiriyor olması normaldir. Gemiler batarken bu işler olur terk eden terk edene.

BARAJ SORUNU ORTADAN KALKMADI

Barajı aşabileceğimize dair umudumuz her saat büyüyor. Oy oranlarımız değişmekle birlikte barajı aşabileceğimizi söyleyebilirim. Ama baraj sorunu bizim için tamamen ortadan kalkmıştır diyemeyiz. Aşabileceğimizi düşünüyorum. HDP’nin baraj sorunu bitti diyecek durumda değilim. AKP’den ciddi bir düşüş var. AKP’den kopmuş ama hangi partiye oy vereceğine karar vermemiş bir kitle var. Şu anda AKP tek başına iktidarı kaybetmenin tam sınırında. Biraz panik, öfke, gerilimin nedeni de budur. Henüz iki ay var ama AKP tam sınırda. Biz barajın sınırında, onlar (AKP) iktidardan düşmenin sınırında.

“PROVOKASYONLARIN ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Provokasyon ihtimalleri her gün her saat var. Seçim yaklaştıkça artacağını düşünüyorum. Bunun önünü almak için uyarılar yapıyoruz. Provokasyon gerçekleşmeden önleyici tedbir almak hükümetin görevidir. İstihbarat bize bağlı değil nerede ne olacağını bilemeyiz. Biz siyasi olarak tedbir almak istiyoruz. Kendi tabanımızı sağ duyu ile tutmaya çalışıyoruz.

“ÇÖZÜM BUZDOLABINA KALKMIŞ DEĞİL”

Çözüm süreci bizim açımızdan buzdolabına falan kaldırılmış değil. HDP’nin vizyonu projeleri başarısı bizatihi çözüm sürecinin kendisidir. HDP yoksa parlamentodan ne barış, ne çözüm süreci ne sivil Anayasa hiçbir şey çıkmaz. Ama biz yeterince güçlü gelebilirsek parlamentoya, Türkiye artık rahatlamış olacak. Türkiye otoriter rejim kaygısından kurtulacak çözüm süreci de rahat ilerleyecek. HDP’nin başarısı artık sadece Kürtlerin başarısı olarak algılanmayacak. Seçim sürecinde İmralı’ya geliş gidişler olabilir. Devam etmesi lazım. Belki önümüzdeki günlerde heyetlerimiz ziyaret yapabilir. Adımların atılması artık seçim sonrasına kaldı. Gerçekçi olmak lazım.Bir sonraki İmralı ziyareti gözlemci heyetle birlikte mi gerçekleşecek yoksa sadece bizim heyetimiz mi gidecek, bu netleşmedi. Eğer gözlemci heyetle beraber gidilirse müzakere süreci başlamıştır diyebiliriz”.

GÜLER YILMAZ

Etiketler: