Pazartesi , 25 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Başbakan Davutoğlu’ndan Ahmet Kaya benzetmesi
Başbakan Davutoğlu’ndan Ahmet Kaya benzetmesi

Başbakan Davutoğlu’ndan Ahmet Kaya benzetmesi

Davutoğlu, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın eylem sırasındaki fotoğrafının yayımlanmasının basın özgürlüğü değil, insanlık onuruyla ilgili olduğunu söyledi. Davutoğlu, “12 Eylül ve 28 Şubat’ta hangi başlıklar atıldı. Ahmet Kaya için hangi başlıklar atıldı?” diye sordu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu: “14, 15 Nisan’da hem adaylarımızın toplu tanıtımını yapacağız hem de seçim beyannamesini halkımızın takdirine sunacağız” dedi.

İstanbul Adalet Sarayı’nda Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesiyle ilgili eylemi değerlendiren Davutoğlu, “Çok yönlü soruşturma yürütülüyor. Teröristlerin yurtdışı bazı temasları oldu. Nerede olurlarsa olsunlar bunlara mutlaka ulaşılacak. 50’yi aşkın gözaltı oldu. Şehit Savcımızın katline sebebiyet verenler mutlaka hesabını verecekler” şeklinde konuştu.

DÜZENLEME YAPABİLİRİZ

Özel güvenlik konusunda çalışma İçişleri Bakanlığı ve ilgili birimlerin başlatıldığını ifade eden Davuutoğlu, “Kamu binalarının korunması için düzenlemeler yapabiliriz” dedi.

Avukatların aranmasıyla ilgili konuyla ilgili bir soru üzerine Davutoğlu, “Avukatlarımıza güvenimiz tamdır. Avukatlık kisvesi altında terör eylemi yapmak isteyenlere yöneliktir. Bunu avukatlarımızın güvenliği için de yapıyoruz. Hiçbir şekilde avukatlara dönelik, avukatlık sahte kimliğini kullananların eylem yapmasını önleme yöneliktir.Bu tecrübe bize göstermiştir ki bazı tedbirler alınması gerekir. Bu olay yaşanmamış gibi davranamayız. İki terörist, avukat sahte kimlikleri ve cübbeyle adliye sarayına girip, bir savcımızı şehit etmemiş gibi davranamayız. Artık herkesin de bunu anlayışla karşılaması ve sorumlu davranması lazım. Ama herkes de bilmelidir ki güvenlik söz konusu olduğunda adliye saraylarında, bunun da gereğini yapmak bizim görevimizdir, bu konuda kesinlikle kararlıyız. En nazik, en çağdaş şekilde güvenlik tedbiri alınacaktır” diye konuştu.

Hayatını kaybeden Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın başına silah dayalı bir halde çekilmiş fotoğrafın yayımlanmasına bir kez daha tepki gösteren Davutoğlu, şunları ifade etti:

“Mağdurun resmi açık şekilde verilmez. Mağdurun ailesi vardır. Bu basın yayın organları, bize dönük eleştiri yapmadan önce vicdanlarına bir sorsunlar, o sabah, o şehit ailesi neler hissetti? O şehit ailesinin, o şehit savcımızın son resmini, yaşayan son resmini bu şekilde görmesi, onların ruh dünyalarına nasıl etki bıraktı? Kimsenin buna hakkı yok.
Fotoğrafın yayınlanması bir sonraki eylemde teröristler teşvik edilir. Fotoğrafların yayımlanması tam bir sorumsuzluk örneğidir. Basın özgürlüğü değil, insanlık onuruyla ilgilidir. Bütün manşetlerini açsınlar; 12 Eylül’ü nasıl karşıladılar, 28 Şubat’ta, 27 Nisan’da hangi başlıklar atıldı. Ahmet Kaya için hangi başlıklar atıldı. Kimse bize demokrasi dersi veremez. Kim resmi basmışsa, etik bir tedbirdir.”

Etiketler: