Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Politika » “Amaç, süreci sabote etmek”
“Amaç, süreci sabote etmek”

“Amaç, süreci sabote etmek”

Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’ndeki İspiriz Dağları’nda bir grup kaçakçı için başlatıldığı ileri sürülen operasyon, vatandaşları hareketlendirdi. Çok sayıda vatandaş bölgeye sevk edilen zırhlı askeri araç ve helikopter sesleri üzerine operasyon bölgesine gitti. Helikopter sesiyle birlikte kaçakçılıkta kullanıldığı iddia edilen katırlar kaçarken, katırların bulunup tekrar sahiplerini verileceği belirtildi. Çok sayıda kaçak sigaranın yakalandığı operasyonda, onlarca kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Öte yandan konu hakkında Taraf’a konuşan HDP Hakkari Milletvekili Adayı Abdullah Zeydan, şunları söyledi: “Vali Bey’in iddiasına göre Yüksekova’ya yaklaşık 15-20 km uzaklıkta Yukarı Uluyol, Kürtçe adı Tloran köyünde, silah kaçakçılığı yapan bir gruba operasyon düzenleniyor. Biz bir heyet olarak oraya gittik. Köyün yukarısında bir yer yayla diye tabir ettiğimiz bir yer, burada Yüksekova halkının gelip baharda çıkan yenilebilen pancar denilen yabani otları topladığı bir bölge. Burada otları toplayan ve sınır ticareti yapan çay ve sigara getirenler var.

“PANCAR TOPLAYAN HALKA SALDIRI”

Helikopterden kaçakçıların bulunduğu bölgeye ateş açılıyor. Yayla kısmında askerler sigara ve çayları yakalıyorlar. Sikorsky ve kobra helikopterler eşliğinde… Pancar toplayan halkımızın üzerine birden gaz bombaları il saldırmaya başladılar. 3-4 arkadaşımız yaralandı. 11 kişi gözaltına alındı. Kaymakam ve Vali ile irtibata geçtik. Silah kaçakçılığı diyorsunuz o zaman silahları basına gösterin dedik. Amaçlarının gerillaya saldırı mı onu da bilmiyoruz. Bu gerilla da olabilirdi. Milletvekilimiz Selma Irmak’ın, aday olarak bizim ve halkımızın orada olması olası bir provokasyonu engellemiş oldu. Asker geri çekildi. Oradaki tablo görülmüş olsaydı, bunun basit bir sınır ticareti operasyonu olamadığı anlaşılırdı. 20 Sikorsky, 2 kobra helikopterden askerler indiriliyor.

ASKER SAVUNMASIZ İNDİRİLİYOR

Askerde bu bölgelere savunmasız bir şekilde indiriliyor. Gerilla ile karşılaşmaları halinde kesinlikle bir birini öldüreceklerdi. Burada amaçlanan askerin hayatını kaybetmesi bir sürecin sabote edilmesi, çatışmalı ortamın tekrar gündeme getirilmesidir. Halkın gayreti ile bu önlenmiş oldu. Barışta ısrarımızı devam ettireceğiz. Hükümeti uyarıyoruz. Bir iktidar, koltuk için menfaat için bu kadar askerin canını hiçe saymak yakışmıyor. Asker ailelerinin de bu konuda duyarlı olması lazım. Burada çocukları bile bile ölüme götürülüyor. Şu anda halk geri çekildi, o bölgede pancar gibi otların toplanmaması konusunda halkı uyardık. Herhangi bir müdahaleye zemin hazırlanmaması için.”

“ÇATIŞMA YARATIP SÜRECİ BOZACAKLAR’

 

Bölgede yaşanan olayları Taraf’a değerlendiren HDP Hakkâri İl Eşbaşkanı Rahmi Temel ise askeri operasyonlarla bölgede bir provokasyon tertiplendiğini söyledi. Ağrı’da meydana gelen olaydan bu yana, Hakkari başta olmak üzere bölgede askeri hareketliğin sürekli yaşandığını anlatan Temel, “Çukurca, Meskan, Yüksekova başta olmak üzere bölgede gece hava hareketliliği ve top atışları sürekli yapılıyor. Dönenm dönem kırsala yönelik operasyonlar söz konusu. Seçilen bölgeler özellikle PKK gerillaları ile karşı karşıya gelinebilecek bölgelerdir. Buralarda bir çatışma oluşturularak, süreci bozmak niyetindeler” dedi.

 

REMZİ BUDANCİR

Etiketler: