Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » AKP’li Başkan’a 6 yıl 8 ay hapis cezası.. İşte nedeni
AKP’li Başkan’a 6 yıl 8 ay hapis cezası.. İşte nedeni

AKP’li Başkan’a 6 yıl 8 ay hapis cezası.. İşte nedeni

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Gülşehri beldesinde 2009’daki belediye başkanlığı seçimindeki usulsüzlük mahkeme kararıyla tescillendi. Kaybedeceğini anlayınca sandıkları çaldırdığı iddiasıyla yargılanan AKP’li Belediye Başkanı Cemalettin Bakır (solda), 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Daha önce İstanbul Kağıthane’de de oy hırsızlığı yapıldığı mahkeme kararıyla tescillenmişti.

Bugün gazetesinin haberine göre, 29 Mart 2009’da yapılan yerel seçimlerde AKP ile MHP’yi Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Gülşehri beldesinde karşı karşıya getiren ‘sandık hırsızlığı’ davası sonuçlandı.

Gülşehri’nde MHP’li Resul Soylu’nun seçimi galip bitireceği haberi ardından okullardaki bazı sandıkların AKP’li belediye başkan adayı Cemalettin Bakır’ın destekçileri tarafından çalınarak yakıldığı iddia edilmişti.

AZMETTİRME SUÇUNDAN CEZA

Çok sayıda sandık görevlisi ve seçmenin taşlı sopalı kavgada yaralandığı seçimlerde sayım iptal edilirken MHP konuyu yargıya taşımıştı.

Bakır’la birlikte 5 kişinin daha sanık olduğu dosyayı inceleyen Yozgat’taki yerel mahkeme, AKP’li Bakır’ın sandıkların çalınmasında azmettirici olduğuna karar verdi. Bakır’ı 6 yıl 8 ay hapis cezasına mahkûm eden mahkeme diğer sanıklara da seçim sonrasında çıkan olaylar sebebiyle kamu malına zarar verildiği gerekçesiyle idari para cezası verdi.

DOSYA YARGITAY’DA

Mahkemenin kararının ardından Bakır’ın avukatı Ali Yıldız davayı Yargıtay’a götüreceklerini açıkladı. Toplam 6 kişinin ceza aldığını belirten Yıldız, “Bakır’ın cezası Yargıtay tarafından bozulabilir. Ama diğer 5 kişinin cezaları kabul edilebilir” dedi.

“OY PUSULALARI BAKIR’IN YANDAŞLARI TARAFINDAN KAÇIRILDI”

Sorgun İlçe Seçim Kurulu Başkanı Şaban Şimşek, seçim günü oy kullanılan okula gelerek seçimin iptal edildiğini açıklamıştı. Şimşek, “Hoşumlu Mahallesi’nde 1147 ve 1148 no’lu sandıkta bulunan 403 oy pusulası, Cemalettin Bakır’ın yandaşları tarafından kaçırıldı” demişti. Oyların yırtılıp tahrip edilmesinin seçim sonucunu etkileyeceğini belirtmişti. Seçimlerin yeniden yapılacağını açıklamıştı. 7 Haziran 2009’da yenilenen seçimlerde AKP’li Bakır sandıktan birinci olarak çıkmıştı. Bakır, 30 Mart 2015’teki seçimleri de kazanarak başkanlık görevine devam ediyor.

KAMU MALINA ZARAR VERİLDİ

Seçimlerde oy kullanılan okulun camları, çerçeve ve demir kapıları kırılmıştı. Bakır’a yakın olduğu belirtilen bazı kişilerin sandıklarda bulunan oy torbalarını çalmıştı. Çevreye ve okula büyük çapta maddi zarar verilmişti. Sandık kurulu üyeleri ve gözlemciler de tartaklanmıştı.

“KARAR SİYASİ”

Cemalettin Bakır, “Seçim günü yapılanlarla benim ilgim yok” dedi. Kendisine verilen cezanın yersiz olduğunu belirtti. Bakır, “Mahkeme siyasi bir karar vermiştir. İtiraz edeceğiz” diye konuştu.

Etiketler: