Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Alt Manşet » AKP herşeyi bıraktı, o ‘abinin’ peşine düştü…Nurettin Demirtaş kimdir
AKP herşeyi bıraktı, o ‘abinin’ peşine düştü…Nurettin Demirtaş kimdir

AKP herşeyi bıraktı, o ‘abinin’ peşine düştü…Nurettin Demirtaş kimdir

7 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala AKP ve güne üç açılış sığdıran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefinde HDP var. Başbakan Davutoğlu ve Yalçın Akdoğan’ın başını çektiği bu grubun son dönemde en çok adını andığı kişi ise HDP lideri Selahattin Demirtaş’ın ağabeyi Nurettin Demirtaş. Hükümetin yanında yer alan basının da her gün saldırdığı Nurettin Demirtaş  Türkiye’de aktif siyasette yer alan ancak daha sonra çok çeşitli yasal soruşturma, tutuklama, davalarla bu hakkını kullanamadığı için K.Irak’a geçip Mahmur Kampı’na yerleşen bir isim. İşte Nurettin Demirtaş’ın yaşam öyküsü..

SELAHATTİN DEMİRTAŞ İLE BİRLİKTE GÖZALTINA ALINDI

Nurettin Demirtaş 1972 yılında Elazığ-Palu’da doğdu.  Üniversite öğrencisiyken 1991’de PKK’nın gençlik örgütü olarak bilinen Yekitiya Civaka Kürdistan üyesi oldukları suçlamasıyla kardeşi Selahattin Demirtaş ile beraber gözaltına alındı. Selahattin Demirtaş serbest bırakılırken, Nurettin Demirtaş  PKK’ya üye olmak suçlamasıyla Buca Cezaevinde  bir yıl 6 ay hapis yattı.

ASKERLİĞE ELVERİŞSİZ RAPORU

Cezaevinden çıktıktan sonra Demokratik Toplum Partisi’ne (DTP) üye oldu. Sağlık sorunları nedeniyle askerliğe elverişsiz raporu aldı. Bu sırada aktif siyasette ilerledi ve DTP liderliğine seçildi. Raporunun sahte olduğu gerekçesiyle 2007 yılında tutuklandı, bir yıl hapis daha yattı. Çıktıktan sonra uzun dönem olarak Kastamonu’da askerliğini tamamladı. 2010’da terhis olan Nurettin Demirtaş Demirtaş hakkında onlarca dava açıldı.  28 Mart 2006 Diyarbakır’da başlayan ve tüm bölge illerine yayılan olaylar nedeniyle ceza verildi ve dosyası halen Yargıtay’da bulunuyor.. Demirtaş daha sonra başlayan ve her bir sanığın neredeyse en az 5 yıl cezaevinde kalmasına neden olan KCK Ana Davası’nda da firari sanık olarak aranmaya başlandı. Demirtaş daha sonra  iddiaya göre Habur Sınır Kapısı’ndan çıkış yapıp K.Irak’a geçti. Ve orada BM gözetimindeki Mahmur mülteci Kampı’nda yaşamaya başladı.

Selalahattin Demirtaş dün Star Tv’de kardeşi ile ilgili sorulara yanıt verdi ve kardeşi Nurettin Demirtaş’ın şu anda insanlık onuru için IŞİD ile savaştığını söyledi.

 

 

Etiketler: