Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » AKP bu kez HDP’nin miting gününe el attı…Diyarbakır’da 31 Mayıs krizi
AKP bu kez HDP’nin miting gününe el attı…Diyarbakır’da 31 Mayıs krizi

AKP bu kez HDP’nin miting gününe el attı…Diyarbakır’da 31 Mayıs krizi

Diyarbakır’da AKP ile HDP’nin aynı gün yani 31 Mayıs’ta miting yapmak istemesi krize neden oldu. HDP daha önce açıkladığı miting programında, Diyarbakır’da 31 Mayıs’ta, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın katılımı ile İstasyon Meydanı’nda miting yapacağını duyurdu. AKP ise, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılacağı mitingin 30 Mayıs’ta olacağını duyururken iki parti de geçen haftaya kadar resmi başvuru yapmadı.

FETİH PROGRAMI NEDENİYLE

AKP, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın İstanbul’da 30 Mayıs’ta katılacağı İstanbul’un Fethi programı nedeniyle Diyarbakır mitingini 31 Mayıs’a alarak geçen hafta resmi başvuru yaptı. HDP Diyarbakır İl Başkanı Ömer Önen, yaklaşık 1 ay önce miting programlarını açıkladıklarını ve herkesin 31 Mayıs’ta Diyarbakır mitinginin olduğunu bildiğini söyledi.

Önen, şöyle dedi:”Miting tarihlerini belirlerken Ak Parti ile çatışmaması için titiz davrandık. Diyarbakır’da AKP 30 Mayıs’ta yapacağını açıkladığı için biz de 31 Mayıs’ı belirledik. Resmi başvuru yapmaya gittiğimizde AKP’nin miting tarihini 31 Mayıs’a aldığını öğrendik. Ortaya çıkan bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Bize ya kura çekilmesi ya da partilerin anlaşarak günlerini değiştirmeleri istendi. Bizde genel merkez ile görüşerek ve gerekirse AKP ile görüşerek bu sorunu çözmeye çalışayacağız. Aynı gün içerisinde teknik olarakta iki mitingin gerçekleşmesi mümkün değil. 31 Mayıs’ta miting yapmak bizim hakkımızdır. Sorunu çözmeye çalışıyoruz.”

DHA

 

Etiketler: