Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » AKP, 3 dönem kuralını akrabalarıyla yırtacak
AKP, 3 dönem kuralını akrabalarıyla yırtacak

AKP, 3 dönem kuralını akrabalarıyla yırtacak

AKP’de üç dönem kriterine takılan 73 milletvekili, yeniden aday olabilmenin yollarını arıyor. Bir taraftandan da kendi akrabalarını Meclis’e göndermek için kollarını sıvadılar.

AKP’de üç dönem kuralı nedeniyle milletvekili adayı olamayanlar akraba veya kardeşini Meclis’e göndermek için kolları sıvadı. Partinin geçmişi ile geleceği arasında bağ kurmak gerektiği görüşünü savunan üç dönemlik vekiller bir taraftan siyasete devam etmek için tüzük değişikliği isterken, bir taraftan da kendi kardeşleri veya yakın akrabalarının Meclis’e girmesi için harekete geçti. AKP tüzüğüne göre bir daha aday olamayacak milletvekilleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan yasağın kalkması için devreye girmesini isterken, bir taraftan da kendi kardeşleri veya yakın akrabalarının Meclis’e girmesi için çalışıyor.

TBMM Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Sadık Yakut’un kardeşi Sait Yakut, AKP’den Kayseri milletvekili aday adaylığı için başvurdu. AKP Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil’in kardeşi Necdet Pakdil de aday adayı oldu. Yine üç dönemi biten Mevlüt Akgün’ün kardeşi Mustafa Akgün AKP Karaman’dan aday adaylığına başvurdu. Üç dönemlik vekillerden Samsun Milletvekili Ahmet Yeni aday olamayacak, ancak Yeni’nin kızı Sivas’tan danışmanı da Samsun’dan aday adayı. Yine AKP eski Diyarbakır milletvekili İhsan Arslan’ın oğlu Erdoğan’ın danışmanı Mücahit Arslan aday adayı olan isimlerden. Eski AKP milletvekili Said Yazıcıoğlu’nun yiyeni (Recep Yazıcıoğlu’nun oğlu) Mehmet Kemal Yazıcıoğlu da AKP’den aday adayı.

GÜLER YILMAZ

Etiketler: