Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » AĞRI DEPREMİ
AĞRI DEPREMİ

AĞRI DEPREMİ

Genelkurmay Başkanlığı, Ağrı’nın Diyadin İlçesi yakınlarında güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyondan sonra çıkan çatışmada yaralanan askerlere yardım eden HDP’lilere teşekkür etti. Böylece TSK, yaralı askerleri HDP’lilerin kurtardığını söyleyen Selahattin Demirtaş’ı doğrulamış oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise önceki gün Demirtaş’ın sözlerinin gerçeği yansıtmadığını iddia etmişti. TSK, dünkü açıklamasıyla Başbakan’ı da yalanlamış oldu. Genelkurmay Başkanlığı’nın HDP’liler tarafından Diyadin’de yapılması planlanan fidan dikim etkinliği öncesinde gerçekleştirilen operasyon sonrasında yaşananlarla ilgili açıklaması şöyle: “11 Nisan 2015 tarihinde Ağrı ili Diyadin ilçesi, Yukarıtütek köyü bölgesinde bölücü terör örgütü mensubu teröristlerle çıkan çatışmada yaralanan dört personelimizin, havadan tahliyesi esnasında bölgeye gelen vatandaşlarımızın, yaralı personelimize yardımı takdire şayan bulunmuş, vatandaşlarımızın Türk askerine olan bağlılığının ve sevgisinin ne denli büyük olduğunu göstermiş, milletimizin birlik ve beraberliğinin güzel bir örneğini teşkil etmiştir. Vatandaşlarımıza teşekkür eder, sağlık ve mutluluk dolu güzel ve huzurlu günler dileriz.”

DEMİRTAŞ ANLATMIŞTI

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, önceki gün İstanbul Kadıköy’de yaptığı mitingde Ağrı’daki olay hakkında şunları söylemişti: “Ağrı’da bir çatışma değil, sahnesi önceden planlanmış, önceden provası yapılmış, sahte bir kurgu operasyon vardı ve orada mümkün olduğunca fazla cenaze çıkarmaya çalıştılar. 15 askeri çatışma bölgesinde bırakıp terk ettiler. Bunlardan 8’i yaralıydı yaralı. Yaralı askerleri çatışma bölgesinde bırakıp geri çekildiler. Neden? Orada o askerler yaşamını yitirsin ve ülkede AKP’nin oyları tavan yapsın diye. Ne oldu peki? HDP’li arkadaşlarımız çatışma bölgesine giderek HDP’li yönetici arkadaşlarımız yaralı askerleri oradan alıp çıkartarak, kendi elleriyle alıp çıkarttılar.”

DAVUTOĞLU YALANLAMIŞTI

Davutoğlu ise Demirtaş’ı şu ifadelerle yalanlamıştı: “Demirtaş yalan söylüyor. Gerçekleri saptırıyor. Doğubeyazıt’ın Kule mezrasında benzer bir çalışma yapılmış. O bölgedeki vatandaşlarımız baskı altına alınmak istenmiştir. Seçimlerde şu ya da bu yönde bir baskı oluşmaması için gerekli çalışma yapılmıştır. Demirtaş bölgede uygulamak istedikleri baskıyı örtbas etmeye çalışıyor.”

TSK: OPERASYON TALİMATI VALİDEN GELDİ

Genelkurmay Başkanlığı, dün öğlen saatlerinde, Ağrı Diyadin’de Cumartesi günü yapılan operasyon ve sonrasında PKK’lılar ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışma ile ilgili ikinci bir açıklama yaptı. Açıklamada operasyonu TSK’nın yapmadığı belirtildi. Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü’nün açıklaması, Taraf’ın bölgede ölümle sonuçlanan gelişmelerin valinin talimatıyla başladığı yönündeki manşetini de doğruluyor. Açıklamanın konuyla ilgili bölümü şöyle: “Olayın birkaç gün öncesinde, gerek istihbarat birimlerimizden bize gerekse Ağrı Valiliği’ne gelen ihbarlar üzerine, Sayın Vali’nin talimatıyla ‘Bahar Şenlikleri’nde gerekli güvenlik tedbirlerini almak ve çıkabilecek olaylara karşı kamu güvenliğini sağlamak maksadıyla; vali tarafından, asayiş ve kolluk kuvveti olan jandarma unsurları görevlendirilmiştir. Güvenlik nedeniyle alınan bu önleyici tedbirin TSK ile ilgisi bulunmamaktadır. Ancak TSK olarak; yürütülen bu faaliyetin bir operasyon faaliyeti olmadığını, jandarma unsurlarının çatışma çıkan bölgeye operasyon amacıyla gitmediklerini, bu tür tedbirlerin, düzenlenen bu ve benzeri kapsamdaki etkinliklere yönelik olarak ülkemizin her köşesinde aynı titizlikle uygulandığını da ifade etmekte yarar görüyoruz.”

ADNAN KESKİN

Etiketler: