Çarşamba , 20 Mayıs 2015
Anasayfa » Manşet » Siyaset ve yargı idamı tartışıyor
Siyaset ve yargı idamı tartışıyor

Siyaset ve yargı idamı tartışıyor

Mersun’in Tarsul ilçesinde 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın vahşice katledilmesi siyasilerin ve yargı mensupların gündemindeki yerine koruyor. Taraflar, peş peşe görüşlerine açıklıyor.

İYİMAYA’DAN İDAM VE HADIM TEKLİFİ  

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı AKP Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, kadına karşı şiddete ve vahşete dayalı öldürmelerde idam cezası, ölümle sonuçlanmayan cinsel şiddette niteliğe göre süreli veya sürekli olarak erkeklik gücünü yok etme cezası seçeneklerinin yeniden tartışılması gerektiği açıklaması yaptı.

Milletvekili Ahmet İyimaya, Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesiyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. İyimaya, “Özgecan Aslan yavrumuzun muhatap olduğu cinsel şiddet ve vahşice öldürülme, insanlığımıza düşülmüş ağır bir lekedir. Hukukun mümkün kıldığı en katı cezayı katile tatbik etmek, bizleri sorumluluktan kurtarmaz. Ağır travmalardan ders çıkarmak ve sistemi buna göre düzeltmek, vicdanın, aklın ve bilimin gereğidir. Bu anlayış içinde, kadına karşı şiddete ve vahşete dayalı öldürmelerde idam cezası, ölümle sonuçlanmayan cinsel şiddette niteliğe göre süreli veya sürekli olarak erkeklik gücünü yok etme cezası seçenekleri yeniden tartışılmalıdır. Bu tür cezalara, yasama organının af veya benzeri azaltıcı yasalarla müdahalesini önleyecek çekirdek anayasa normları üretmeliyiz. Aksi takdirde cezalar, çoğu kez ödüle dönüşmektedir” dedi.

TBMM BAŞKANI’NA ÇAĞRI

İyimaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“En başta yaşama hakkı olmak üzere, temel hakları koruma misyonu uhdesinde bulunan büyük Meclis’in değerli başkanına, işbu misyondan kaynaklanan görev düşmektedir. Partiler, başkanımız tarafından bu gündemle ziyaret edilerek, toplumun güvenini tazeleyecek ve caydırıcı hukuku yürürlüğe koyacak kısa süreli ve sınırlı bir norm çalışmasının sağlanmasının uygun olacağını düşünmekteyim. Yasama iktidarı, daha çok bu günler için vardır. Türkiye’mizin, Özgecan’ın ailesinin, dostlarının, hepimizin başı sağolsun. Özgecan’a Allah’tan rahmet diliyorum.”

TANER YILDIZ’IN GÖRÜŞÜ

Enerji Bakanı Taner Yıldız da idam konusuna girdi. Yıldız, idam tartışmalarının yanlış olmadığını söyledi.

CEMİL ÇİÇEK, ULUSLARARASI TAAHHÜTLERE DİKKAT ÇEKTİ 

Bu arada TBMM Başkanı Cemil Çiçek de idam tartışmaları hakkındaki görüşünü açıkladı, Çiçek, idam cezasının uluslararası taahhütlerle birlikte tartışılması gerektiğini bildirdi.

FEYZİOĞLU: İDAM CEZASI TAMAMEN ‘POPÜLİST’ BİR YAKLAŞIM

Öte yandan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Özgecan Aslan’ın ölümünün ardından tartışılan idam cezasını değerlendirdi. Feyzioğlu, “Tamamen popülist bir yaklaşım. Tamamen bir şekilde yatıştırmak, ‘Ben iyi şeyler yapıyorum, bak mücadele ediyorum’ demek için göstermelik bir yaklaşım. Bir kere ağırlaştırılan cezaların Özgecan’ın katili vahşilere uygulanması zaten mümkün değil” dedi.

CİHAN/DHA 

 

İLGİLİ HABERLER
İki Bakan idam cezasının geri getirmesini düşünüyor

Kadınlar ‘#Özgecaniçinsiyahgiy’diler’


Özgecan için tek kişilik eylem…Gözyaşları sel oldu !

Bakan’dan Özgecan tepkisi: Kızımın başına böyle bir şey gelseydi…

Adalet Komisyonu Başkanı’ndan idam açıklaması

Özgecan’ın katilinden kan donduran itiraf!

 

Etiketler: