Salı , 2 Haziran 2015
Anasayfa » Manşet » Evren’i yere göğe sığdıramadı…Rasim Ozan’dan Evren güzellemesi!
Evren’i yere göğe sığdıramadı…Rasim Ozan’dan Evren güzellemesi!

Evren’i yere göğe sığdıramadı…Rasim Ozan’dan Evren güzellemesi!

Hükümete yakın Sabah gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı , 9 Mayıs Cumartesi akşamı ölen darbeci general Kenan Evren’e adeta övgüler yağdırdı.  “Evren darbeci zalim komutanlığının yanında özel hayatında da tuhaf bir babacan içi dışı bir adam örneğiydi” diyen Kütahyalı, yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Şimdi vefatından sonra herkesin küfrettiği Kenan Evren’le ilgili bazı ezberleri bozmak istiyorum.

Evet Kenan Evren zalim bir darbeciydi ama Türk ekonomisini geri kalmışlıktan kurtaran 24 Ocak kararlarının tam uygulanmasını sağlayan da Kenan Evren’in bizzat kendisiydi. Binlerce küfür yiyeceğimi bildiğim halde söylemek istiyorum ki Türkiye’yi Mısır-Pakistan tarzı bir ekonomi olmaktan kurtaran 24 Ocak kararlarını uygulatan Kenan Evren’dir.Elbette uygulayıcı Turgut Özal olmuştur ama Özal’ın da yaşarken hep belirttiği gibi Kenan Evren’in bu konuda Özal’a kararlı desteği olmasaydı Türkiye 80 öncesinin o köhnemiş rezil ekonomik yapısından kurtulamazdı. Her türlü eksiğine aksağına rağmen bugün Türkiye’de çağdaş bir ekonomik yapı varsa Türk piyasaları küresel piyasalarla bütünleşmiş haldeyse bunda Kenan Evren’in rolü büyüktür. Özal Başbakan iken de Evren Özal’ın ekonomik reformlarına hep destek oldu. Mehmet Barlas bunu iyi bilir ve detaylarını en iyi yazacak olan da kendisidir.

ASKERİ VESAYETİ YOK EDEN EVREN

Bugün Forbes 100’deki işadamlarının tamamı hatta tüm iş dünyası Evren’e çok şey borçludur.

Zaten çoğu da Evren’i sever ama şimdi ağızlarını bile açmıyorlar. Gördüğüm kadarıyla bir taziye bile yayınlamıyorlar. Hele Koç Holding…

Asil Çelik olayında Kenan Evren, Koç Ailesi’ne yardım etmeseydi o badireyi zor atlatırlardı. İronik bir durum ama Kenan Evren aslında bilmeden askeri vesayet düzeninin yok olmasına imkan veren ekonomik rejimin de temellerini atmış adamdır. Bugün TSK siyasette bir aktör olmaktan çıktıysa bunun temelleri 1980’lerde atıldı.
Herkesin Evren’e küfrettiği ortamda ben de bunları hatırlatayım istedim…”

Etiketler: